מיטב: הממשלה החדשה המסתמנת צפויה להתרכז בתחום הכלכלי ולקדם רפורמות

הממשלה תנצל עלויות מימון נמוכות וסובלנות שמפגינים השווקים כלפי הגירעונות הגבוהים ותוציא לפועל רפורמות והשקעות גדולות בתחום התשתיות, הדיור ושוק העבודה

חדשות ספונסר 09/05/2021 13:43

א+א- 1

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירה השבועית לממשלה החדשה המסתמנת בישראל, ומסביר כי האפשרות הסבירה לשינוי השלטון בישראל אחרי 12 שנה לא זוכה בינתיים לתשומת לב מיוחדת מצד המדיה הכלכלית או המשקיעים. אולם, יתכן שהפעם המשקיעים צריכים להיות קשובים וערוכים יותר לשינויים דווקא בתחום הכלכלי. 

 

מצד אחד, הממשלה המסתמנת תתבסס על קואליציה צרה ומבוזרת, אך מנגד אין בה מפלגות סקטוריאליות או המפלגות שעלו עם "דגל" ספציפי, מה שצפוי להוזיל עלויות של ההסכמים הקואליציוניים ולאפשר להוציא לפועל מהלכים לטובת כלל המשק. כמו כן, הממשלה החדשה צפויה להתרכז בנושאים הכלכליים בהם יהיה קל יותר להגיע להסכמות בין השותפים ולהצליח בהשגת מטרות שיזכו לאהדה ציבורית.

 

אפשר לצפות שהיא תנצל עלויות מימון נמוכות וסובלנות שמפגינים השווקים כלפי הגירעונות הגבוהים ו"תעתיק" מהלכים כלכליים גדולים של הממשל החדש בארה"ב ע"י הוצאה לפועל סדרה של רפורמות והשקעות גדולות בתחום התשתיות, הדיור, שוק העבודה וכו’.

 

סקר הערכת המגמות בעסקים לחודש אפריל הצביע על שיפור במצב החברות, אך הציפיות לעתיד ירדו מעט לעומת החודש הקודם. המחסור בהזמנות ליצוא ולשוק המקומי בתעשייה כעת קטן יותר מאשר הממוצע בשנים 2015-19. לעומת זאת, במגזר השירותים המגבלות הקיימות עדיין גבוהות יותר מאשר בעבר.

 

העסקים מדווחים על עלייה במגבלה של מחסור בציוד ובחומרי גלם. במיוחד בולטת חומרת המגבלה בתעשייה שעלתה מעל הרמה של אביב 2020. כמו כן עלתה מאוד המגבלה של קושי להשיג עובדים, במיוחד בענף המלונאות, אך גם בענפים האחרים. כלל ההשפעות בצד ההיצע, כולל השפעת התגברות הביקושים הובילו עסקים לצפות לעלייה משמעותית של מחירי המכירה בחודש מאי במיוחד בענף התעשייה.

 

עוד מציין ז’בז’ינסקי כי ציפיות האינפלציה הגלומות בשוק האג"ח המקומי ובשוק ה-OTC עלו בחדות בשבועות האחרונים ומגלמות אינפלציה ממוצעת של כ-2% בחמש ובעשר השנים הקרובות. ציפיות ברמה זו מסמנות שינוי משמעותי לעומת האינפלציה שהייתה בעשור האחרון.

 

התחזית שלנו לאינפלציה לשנה הקרובה עומדת על 1.5% ולכאורה מצדיקה הקטנת החשיפה המומלצת לטובת הצמודים. אולם, צריכים להתייחס לתחזיות האינפלציה היום לא כתחזית נקודתית, אלא כהתפלגות בעלת "זנב" מאוד רחב כלפי מעלה.

 

המשק הישראלי חווה שינויים חדים גם בצד ההיצע וגם בצד הביקוש שמקורם בתוך ישראל ומחוץ לה, מה שמרחיב מאוד את הטווח האפשרי של האינפלציה הצפויה בשנה הקרובה. כמו כן, מתרחשים שינויים שעשויים להשפיע על האינפלציה בטווח ארוך יותר, כפי שהצגנו בסקירה ששלחנו לאחרונה.

 

אם השוק צודק בהערכותיו לגבי האינפלציה הממוצעת של 2% בשנים הקרובות, מה שאומר אגב שמדי פעם היא גם תהיה גבוהה מרמה זו, אז הריבית כנראה לא תישאר ללא שינוי. אולם, למרות העלייה החדה בציפיות האינפלציה, התשואות בחלק הקצר והבינוני של העקום השקלי כמעט לא הגיבו.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    בלי פוליטיקה בבקשה.

    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    ATUK19 09/05/2021 13:56