אבטלה

שיעור האבטלה בחודש אפריל ירד ל-8%, דמי האבטלה יופחתו

לפי תוכנית הסיוע הכלכלית שהופעלה במשבר הקורונה דמי האבטלה יקוצצו ב-10% כשמספר המובטלים ירד מתחת ל-10% ויבוטלו כליל כששיעור האבטלה ירד מתחת ל-7.5%

חדשות ספונסר 03/05/2021 13:38

א+א-

מספר המובטלים בישראל ממשיך לרדת במקביל להסרת המגבלות במשק והחזרה לעבודה רגילה. על פי נתונים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אחוז המובטלים לפי החישוב בו משתמש משרד האוצר ירד במחצית הראשונה של חודש אפריל ל-8%.

 

כזכור, הלשכה מפרסמת שלושה נתונים שונים לגבי האבטלה בשלוש קבוצות – הקבוצה הראשונה היא הבלתי מועסקים: בני 15 ומעלה שלא עבדו אפילו שעה אחת בשבוע הקובע ואין להם עבודה ממנה נעדרו כל השבוע הקובע, חיפשו עבודה באופן פעיל ב-4 שבועות שקדמו לראיון בסקר והיו זמינים לעבודה בשבוע הקובע.

 

בקבוצה זו שיעור האבטלה במחצית הראשונה של חודש אפריל עמד על-4.7% שהם 192 אלף בני אדם, נתון זהה לנתון שפורסם במחצית השניה של חודש מרץ, כלומר לא חל שינוי במספר המובטלים על פי שיטת חישוב זו.

 

הקבוצה השנייה היא של מועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם מסיבות הקשורות בקורונה: בני 15 ומעלה המועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם כל השבוע בגלל צמצום בהיקף העבודה, השבתת מקום עבודה, כולל עובדים הנמצאים בחופשה ללא תשלום, אם מובטחת חזרתם לאותו מעסיק.

 

על פי הנתונים, בקבוצה זו עמד שיעור האבטלה במחצית הראשונה של חודש אפריל על 8% שהם 321 אלף בני אדם. זאת לעומת המחצית השנייה של חודש מרץ אז עמדה האבטלה בקבוצה זו על 8.9% שהם כ-361 אלף בני אדם. כדאי לציין שזהו הנתון בו משתמש משרד האוצר כדי לקבוע את שיעור האבטלה במשק, ועל פי החוק, כאשר שיעור האבטלה ירד מ-10% יקוצצו תשלומי דמי האבטלה ליוצאי חל"ת וכאשר האבטלה תרד מ-7.5% יופסק התשלום כולו.

 

שר האוצר ישראל כץ אמר שיאריך את תוקפם של דמי האבטלה עד סוף יוני, אולם מהלך כזה חייב להתבצע בחקיקה ולא נראה שבמצבה הנוכחי של הכנסת הדבר יוכל לקרות, ולפיכך בחודש יוני אמורים להיות מקוצצים דמי האבטלה ל-90% בלבד ובמהלך חודש יוניהם  אמורים להתבטל.

 

הקבוצה השלישית של המובטלים, כוללת את הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממרץ 2020: בני 15 ומעלה שלא עבדו בשבוע הקובע, ואין להם עבודה ממנה נעדרו כל השבוע הקובע ולא חיפשו עבודה באופן פעיל ב-4 שבועות שקדמו לראיון בסקר ופוטרו מעבודתם ממרץ 2020.

 

נתון זה נקרא גם שיעור האבטלה הרחב והוא עמד במחצית הראשונה של חודש אפריל על 10.6% שהם 440 אלף איש, לעומת 11.6% שהם 483 אלף בני אדם במחצית השנייה של חודש מרץ.

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה