פועלים: האם הירידה באחזקות המזומן בידי הציבור מאותתת על חזרה לשגרה?

הגידול החד בצריכה הפרטית שאפיין את פתיחת המשק, מתחיל להתמתן; הרכישות בכרטיסי האשראי על ריהוט, ביגוד ומסעדות היו במגמת ירידה בשבועות האחרונים

חדשות ספונסר 02/05/2021 15:46

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים היום למצבו של המשק בישראל לאחר הסרת מגבלות הקורונה ומסבירים כי הגידול החד בצריכה הפרטית, שאפיין את פתיחת המשק, מתחיל להתמתן. הרכישות בכרטיסי האשראי בשבועות האחרונים היו במגמת ירידה (נתונים לא מנוכי עונתיות), ובכלל זה הוצאות לריהוט, ביגוד, מסעדות ועוד.

 

ההתמתנות מגיעה לאחר זינוק חד של 9.3% ברכישות בחודש מרץ. רמת אמון הצרכנים היא גבוהה ואנו מעריכים כי הצריכה תוסיף להיות פקטור משמעותי בצמיחה גם ברבעונים הבאים. לראשונה מאז פרוץ הקורונה אנו רואים שבחודש האחרון מחזור המזומן, כלומר יתרות המזומנים שבידי ציבור, ירד. להערכתנו ירידה זו משקפת את החזרה של עסקים לפעילות של שגרה, ואולי היא גם מאותתת על ירידה נוספת במספר העובדים בחל"ת בחודש אפריל.

 

ראינו בעולם נתוני רבעון ראשון מאוד קוטביים, בין צמיחה בשיעור של 6.4% בארה"ב, להתכווצות של 2.5% באירופה. התמונה בישראל תהיה דומה יותר לזו שבארה"ב, זאת למרות הסגר שבתחילת הרבעון: הצריכה הפרטית לא ירדה ברבעון הראשון, יצוא שירותי ההי-טק המשיך לגדול בקצב מהיר בחודשים ינואר-פברואר, ולאור הגידול החד ברכישות דירות כנראה שגם ההשקעות בבנייה גדלו.

 

מחירי הסחורות החקלאיות והתעשייתיות עלו בחודש אפריל בשיעור של כ-10%. מחיר הנפט מסוג ברנט עלה גם הוא השבוע לרמה של 67 דולר לחבית. בחלק ממחירי הסחורות, המחירים בחוזים העתידיים לתקופות ארוכות יותר משקפים צפי לירידת מחירים, כלומר יתכן שמדובר בבעיות אספקה זמניות, והמחירים יתמתנו בהמשך.

 

לגבי מצב האינפלציה, בפועלים מעלים את תחזית האינפלציה שנה קדימה לשיעור של 1.3%, זאת לאור העלייה במחירי הסחורות ודיווחים על התייקרויות של מוצרים במשק. עדכון המדדים כלפי מעלה הוא בעיקר במדדים של החודשים הקרובים. האינפלציה בשנת 2021 צפויה להיות קרובה לאמצע גבול היעד – 1.9%. בשלב זה נראה שעיקר העלייה באינפלציה היא תיקון לירידות מחירים שנמדדו בשנה שעברה, ואולי מעט מעבר לזה, בגלל קשיים ועיכובים בשרשרת האספקה בעולם.

 

אולם אינפלציה, גם אם היא זמנית, יוצרת מידה של אי-ודאות, והיא עשויה להפוך לקבועה בתנאים מסוימים. לדוגמה, אם האינפלציה גורמת להתאמות כלפי מעלה של השכר, או שהעלייה במחירי הנכסים מתורגמת להתייקרות במחירי שירותים כמו שכ"ד לדוגמה. גירעונות תקציביים גבוהים שממומנים בהדפסות כסף של הבנקים המרכזיים מהווים גם הם סיכון לעלייה עתידית באינפלציה. אף אחד מהסיכונים האלו אינו ייחודי לישראל, וברוב המקרים ניתן אפילו לומר שהסיכון בישראל קטן יותר מזה של ארה"ב.

 

שער השקל מול סל המטבעות היה יציב בקירוב השבוע, להערכת כלכלני הפועלים הדבר היה בסיוע רכישות מט"ח של בנק ישראל. חוסר היציבות הפוליטית בישראל אינו משפיע על שוק המט"ח, בין השאר בגלל שהזרים לא לוקחים על עצמם חשיפות מט"ח משמעותיות, והשחקנים הדומיננטיים הם הישראלים, ובעיקר הגופים המוסדיים. אנו מעריכים כי בנק ישראל החל לצמצם את רכישות האג"ח הממשלתיות, והמדיניות מתמקדת עתה יותר ברכישות מט"ח. הקורלציה בין שוקי המניות לשער החליפין צפויה להמשיך ולהכתיב את שער החליפין של השקל בשבועות הקרובים.

 

התשואות הארוכות עלו בשבוע החולף בכ-10 נקודות בסיס, והתשואה לעשר שנים הגיעה לרמה של כ-1.2%. הציפיות לאינפלציה עלו והן מתקרבות לשיעור של 1.8% לטווח של עשר שנים. המסר של בנק ישראל לשווקים דומה לזה שמשדר הפד האמריקני, כלומר שהמדיניות לא תשתנה בכדי למנוע עלייה עתידית באינפלציה, אלא תמתין שהאינפלציה תעלה בפועל.

 

אולם בנק ישראל לא הרחיק לכת, כמו הפד, ושינה את יעד האינפלציה בכדי לפצות על אינפלציה נמוכה בשנים קודמות. בעוד פאוול לא מתרגש מאינפלציה שעשויה לעלות על שלושה אחוזים כבר בחודשים הקרובים, סביר להניח שבנק ישראל היה מתייחס לזה ביתר זהירות בגלל יעד האינפלציה.

 

הגישה הזהירה יותר של בנק ישראל צפויה לבוא לידי ביטוי גם בצמצום רכישות איגרות החוב הממשלתיות עד לכדי סיום התוכנית עד סוף השנה. תהליך הגמילה של השווקים מרכישות הבנק המרכזי הוא קל יחסית בישראל, שכן בד בבד הגירעון התקציבי צפוי לרדת ועמו צרכי הגיוס של הממשלה.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה