מיטב: גיוסי עובדים חדשים בחברות ההיי טק הבינלאומיות הוא המנוף לצמיחת המשק

השכר הממוצע בהיי טק גבוה פי-2.5 מהממוצע במשק, כך שגיוס עובד חדש שקול לגיוס שניים וחצי עובדים "ממוצעים" מבחינת תוספת כוח הקנייה; הגידול בביקוש צפוי לדרבן גם עלייה במחירי הנדל"ן

חדשות ספונסר 02/05/2021 12:35

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס הבוקר בסקירת המאקרו השבועית למצבו של המשק הישראלי המתאושש אחרי שנת הקורונה ואומר שמסקר נוסף למצב העסקים בעת התפשטות נגיף הקורונה שהלמ"ס עורכת בשנה האחרונה עולה שבחודש אפריל (המחצית השנייה) חלה עלייה משמעותית באחוז התעסוקה, במיוחד בענף המסחר לעומת חודש ינואר.

 

כ-25% מהעסקים צופים גידול בתעסוקה נטו בחודשים הקרובים, בניכוי אלה שצופים ירידה בתעסוקה וכ-31% מתכננים להגדיל השקעות השנה. הגידול המשמעותי במיוחד בהשקעות מתוכנן בענפים שנפגעו קשה מהמשבר כמו שירותי מזון ואירוח.

 

יחד עם זאת, כ-10% מעסקים עדיין מצפים לפגיעה של יותר מ-50% בפדיון, לעומת 16% מהעסקים בחודש ינואר. די במפתיע דווקא בענף ההי-טק עלה בחדות שיעור העסקים שצופים פגיעה חזקה בפדיון. בענף בתי המלון כמעט לא ירד שיעור העסקים שצופים פגיעה חמורה בפדיון בין מרץ לאפריל והוא עומד ברמה של כ-45%.

 

עוד עולה מהסקר שכשליש מהעובדים שעדיין נמצאים בחל"ת מסרבים לחזור בגלל תקבולי דמי אבטלה נדיבים.

 

לאחרונה פורסמו לא מעט כתבות לגבי התוכניות של חברות הטכנולוגיה הבינלאומיות לגייס כמות גדולה של עובדים חדשים בישראל (אינבידיה, גוגל, אינטל, צ’ק פוינט ועוד). להערכת ז’בז’ינסקי, גיוס עובדים אלה ייצור השפעה כלכלית משמעותית על המשק. השכר הממוצע בענפי ההיי טק גבוה פי-2.5 מהשכר הממוצע במשק, כך שגיוס של כל עובד נוסף שקול לגיוס שניים וחצי עובדים "ממוצעים" מבחינת תוספת כוח הקנייה ותרומה ליצירת משרות נוספות בתחומים אחרים.

 

גידול בביקוש לעובדים צפוי להשפיע על השכר בכלל ענף ההי טק שסובל ממחסור בעובדים מיומנים. למרות שהעובדים בתחום תכנון מחשבים ומחקר מדעי ופיתוח מהווים בסה"כ כ-6% מכלל העובדים במשק, משקלם בסך השכר במשק עולה בהתמדה והגיע לכ-14%. השפעת הגידול בביקוש לעובדי ההיי טק צפויה לדרבן גם עלייה במחירי הנדל"ן.

 

לגבי מצב המשכנתאות בישראל אומר ז’בז’ינסקי כי הנתונים מצביעים על גידול בפעילות שתואם את המתרחש בשוק הנדל"ן. מספר המשכנתאות שהציבור נוטל מדי חודש לא גדל מאוד בשנה האחרונה אך גובה המשכנתא הממוצעת הגיע במרץ לכ-850 אלף ₪, עלייה של כ-10% בשנה. למרות זאת, שיעור ההחזר מהכנסה של נוטלי המשכנתאות לא עלה בזכות ריבית יותר נמוכה, תקופת החזר יותר ארוכה וכנראה גם בגלל הכנסות יותר גבוהה של הלווים.

 

יחד עם זאת, נראה שיכולת להוריד ריבית על המשכנתאות עוד יותר ולהאריך תקופת ההחזר מתחילה למצות את עצמה, מה שעשוי לרסן עלייה במחירי הדירות הנרכשות. הלווים לוקחים משכנתאות יותר גדולות כי הם קונים נכסים יותר יקרים ובמינוף גבוה יותר. משקל הרכישות במינוף של מעל 60% (LTV) עולה בהתמדה ומתקרב כבר למחצית מכל המשכנתאות הניתנות.

 

בינתיים לא רואים בעיות מיוחדות אצל הלווים, למרות שכ-4.4% מהמשכנתאות עדיין בדחיית התשלום. שיעור המפגרים בתשלומי המשכנתא ירד בחדות מתחילת המשבר ונמצא ברמה מאוד נמוכה. לגבי כלל האשראי הבנקאי, ניכר שהבנקים חזרו להגדיל אשראי מסחרי, אך האשראי הצרכני ממשיך לרדת. להערכתנו, לאור עלייה בחיסכון הציבור, ירידה באשראי הצרכני נובעת בעיקר מירידה בביקוש ולא בגלל שהבנקים מקשיחים תנאים.

 

לגבי המשק האמריקאי מסביר ז’בז’ינסקי כי הוא צמח בקצב גבוה של 6.4% ברבעון הראשון לאחר צמיחה של 4.3% ב-Q4/20. אולם, הרכב הצמיחה היה שונה מאוד. אם ברבעון הקודם הובילו ההשקעות והיצוא, ברבעון הראשון הצ’קים של הממשל האיצו את הצריכה הפרטית. 

 

הצריכה הפרטית צמחה בשיעור של 10.7% לעומת 2.3% ברבעון הקודם, תוך גידול של 23.6% בצריכת מוצרים, בעיקר מוצרי בני קיימא. היצוא ירד, גם ההשקעות בעיקר בגלל הירידה החדה במלאים שיכולה להסביר את הפעילות התעשייתית המוגברת.

 

ההתאוששות בצריכת השירותים בארה"ב איטית מאוד והסיבות לכך לא בהכרח כלכליות. יתכן והן קשורות לשינוי בהרגלי הצריכה או לחשש מפני הסיכון הבריאותי. אם הצרכנים לא יגדילו צריכת שירותים, ההתאוששות במשק האמריקאי תתקשה להמריא כמצופה.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה