הראל פיננסים: למרות הנתונים החזקים בארה”ב הפד לא ימצמץ בהודעתו ביום רביעי

סיכוי נמוך שנשיא ארה"ב יצליח להעלות את המס על רווחי ההון, ייתכן וזה חלק מניסיונו לקדם את התוכנית הפיסקאלית הרחבה יותר

חדשות ספונסר 27/04/2021 12:44

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירת המאקרו השבועית להחלטת הריבית של הפד שתתפרסם מחר, יום ד’, ואומר כי למרות המשך פרסום נתונים חזקים בארה"ב, להערכתנו הפד לא ימצמץ בהודעתו ביום רביעי. פרסום נתון צמיחה חזק באופן מפתיע ביום חמישי עלול להביא להתחדשות עליית התשואות הארוכות.

 

בארה"ב ממשיכים להתקבל נתוני מאקרו חזקים כאשר סך הדרישות השבועיות לדמי אבטלה ירד מתחת ל-550 אלף בשבוע הקודם, הנתון הנמוך ביותר מאז תחילת המשבר. הפרסום הוא איתות חיובי מאוד לדוח התעסוקה שיתפרסם בשישי הבא, שכרגע הוא ה’סמן’ הכלכלי המוביל של הבנק המרכזי.

 

אנו מעריכים, אומר קליין, שבהחלטת הריבית מחר הבנק המרכזי ימשיך להדגיש את מחויבותו לריבית נמוכה לזמן ממושך, ויחזור על כך שהם לא מתכוונים לצמצם את ההרחבה לפני שנראה שיפור משמעותי בשוק העבודה.

 

יום לאחר מכן (חמישי) יתפרסמו נתוני הצמיחה הראשוניים לרבעון הראשון, שיהיו חזקים בהובלת הצריכה הפרטית וההשקעות בדיור שיפצו על הירידה החדה ביצוא נטו. אם הצמיחה תפתיע למעלה סביר שנראה את התשואות הארוכות חוזרות לעלות.

 

בארץ, אומר קליין, מדד אמון הצרכנים של הלמ"ס משקף אופטימיות רבה בקרב משקי הבית כאשר עלה במחצית הראשונה של אפריל לרמה הגבוהה ביותר מאז הושק הסקר לפני יותר מעשור. בלט הזינוק בצפי של משקי הבית לשיפור מצבם הכלכלי בשנה הקרובה.

 

הנתונים תומכים בהמשך שיפור בשוק העבודה כאשר בנוסף בסוף מרץ מספר העובדים שנעדרו זמנית מהעבודה(בעיקר חל"ת) ירד ל-4.3אחוזים מכח העבודה. מנגד, לאחר הזינוק בסך הרכישות בכרטיסי אשראי מאז היציאה מהסגר השלישי ובעקבות חג הפסח, חזרנו בשבוע האחרון לקצב רכישות נורמאלי הדומה לקצב קדם המשבר.

 

באירופה, מסביר קליין, במרבית המדינות הגדולות יש עדיין הגבלות בעצימות שונה של הפעילות, אך סנטימנט החברות ממשיך להשתפר. כך על פי מדד מנהלי הרכש הראשוני בגוש האירו לאפריל שעלה ל-53.7 נקודות.

 

ענף התעשייה ממשיך להוביל את ההתאוששות עם שיא נוסף באופטימיות נוכח המשך הצריכה המוגברת של מוצרים על חשבון שירותים, והצפי להמשך ביקושים עזים גם בהמשך השנה. אך גם סנטימנט חברות השירותים השתפר קלות, כאשר נמשכה ההסתגלות של העסקים ל’חיים’ תחת הגבלות ריחוק חברתי, מלבד ענפי התיירות והארחה שנותרו חבוטים, אך פחות פסימיים.

 

הודעת הריבית בגוש האירו לא סיפקה אינפורמציה חדשה והנגידה המשיכה להדגיש שקצב הרכישות המוגבר יימשך.

 

רק בפגישה הבאה (ביוני), במקביל לעדכון התחזיות, הם יבחנו מחדש האם להמשיך את הקצב המוגבר, והדבר תלוי בנתונים הכלכליים ובקצב החיסונים. להערכתנו, נוכח הקשחת תנאי האשראי של הבנקים באירופה על פי הסקר הרבעוני של ה-ECB,שהראה ירידה בביקוש לאשראי, צמצום המדיניות המוניטרית בגוש האירו לא קרובה ותגיע הרבה אחרי התחלת צמצום בארה"ב, שגם היא איננה קרובה.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה