IBI: מה עובר על פרטנר וסלקום?

לירידה במחירי מניות הסלולר מתחילת השנה יש מספר סיבות, אבל בסיס הפעילות על אף התחרות נראה בשלב זה יציב והתימחורים בהחלט נוחים

חדשות ספונסר 26/04/2021 12:49

א+א-

לירן לובלין, מנהל מחלקת מחקר, IBI בית השקעות, מתייחס לירידה במחירי מניות הסלולר מתחילת השנה ומסביר כי על אף שחלק מהתהליכים המדוברים הם ארוכי טווח וחלקם ממש מעבר לפינה אנו סבורים כי תופעות הלוואי של הקורונה יאיצו את פיתוח הצרכים השונים שברובם מתבססים על תשתיות תקשורת מתקדמות. הכניסה של בזק למגרש המשחקים תהווה גם היא גורם מעצב תודעה ועד שכל אלו יקרו אפשר אולי לסמן (עם המון המון זהירות) את שינוי המגמה במגזר הסלולר. לירידה במחירי מניות הסלולר מתחילת השנה יש מספר סיבות אותן ציינו לעיל אבל בסיס הפעילות על אף התחרות נראה בשלב זה יציב והתימחורים בהחלט נוחים.

 

אחרי שנת קורונה שנדמה כי דילגה על שוק התקשורת, תחילת שנת 2021 היתה נקודת מפנה לפרטנר וסלקום שהציגו תשואה שלילית של 17% ו-19% בהתאמה. אולי זו הירידה בתחושת הדחיפות שבתשתיות התקשורת אל מול השנה הקודמת ואולי אחרי שאבק הקורונה מתחיל לשקוע פתאום נזכרים בבעיות האמתיות של הענף (תחרות, מינוף, היעדר תזרים) אבל אנחנו מחזיקים בדעה שהשנה הזו הייתה דרמטית וההשפעות החיוביות וגם קצת השליליות שלה עדיין לא חלפו:

 

פרטנר – הפרמטרים התפעוליים נראים טוב אבל הרעש מסביב מכביד על המניה

ביטול השיחות למכירת 20% מרשת הסיבים – הפוטנציאל הגדול בהצפת הערך של הרשת הקווית של פרטנר נגנז בינתיים עקב הרצון של הנהלת הרשת לחשב מסלול מחדש ואולי להציף ערך גבוה יותר בעתיד מהסכומים שפורסמו (2.5 מיליארד ₪). אנו סבורים שככל שקצבי הפרישה ימשכו ההצעות תחזורנה לשולחן המו"מ ואופציית המוניטיזציה תתבטא מחדש בשווי החברה.

 

התפטרות המנכ"ל – הדומיננטיות של איציק בנבנשיתי בחברה והמהלכים אותם הוא הוביל בפרטנר לא מוטלים בספק ומבלי לנסות לנחש את הסיבות לעזיבה, ברור שהחלפת מנכ"ל בתקופה כל כך מאתגרת לחברה אינה בשורה טובה.

 

התזרים לא מספק – פרטנר הציגה ברבעונים האחרונים נתונים תפעוליים מהטובים בשוק. ביניהם, שיעורי נטישה נמוכים, המשך התרחבות בפרוייקט הטלוויזיה, גידול במספר מנויי הפוסט פייד וקצבי פרישה מרשימים ברשת הסיבים. עם זאת החברה לא הצטיינה בהמרת הנתונים הללו לתזרים ותשואת התזרים למשקיעים היא זניחה בשלב זה. חשוב לציין כי פרישת הסיבים והחלטת החברה להמשיך באותם קצבים גבוהים שואבת חלק משמעותי מהתזרים וככל שהקצב יאט בין אם כתוצאה מהחלטה ניהולית ובין אם כתוצאה מעמידה ביעדי הפרוייקט התזרים יתפנה. במקביל ובראייה לטווח קצר יותר חזרת ההכנסות משירותי נדידה שהן מהותיות מאוד לחברה צפויה בקרוב ככל שהשמיים יפתחו וענף התיירות יתאושש.

 

התייעלות, הכנסות משירותי נדידה - ההתמודדות של הנהלת החברה היתה מרשימה גם בצד ההוצאות ונראה שפרטנר הצליחה להחליק את הבור שנוצר בשנת 2020 באמצעות קיצוץ בהוצאות. זהו תהליך מתמשך שקיבל משנה תוקף ולגיטימציה בתקופה הזו וימשיך להניב פירות גם בהמשך. אמנם התאיידות ההכנסות משירותי נדידה השפיעה בצורה משמעותית על החברות בענף אך במקרה של פרטנר בנטרול שירותי הנדידה שנעלמו ניתן לציין עלייה בשורת ההכנסות ממנה נגזרת עם עליה בהכנסה הממוצעת למשתמש. בנקודה זו אנחנו מנסים להיות זהירים ונאמר כי יתכן והמגמה במחירי החבילות השתנתה לחיוב אבל להערכתנו התהליך צפוי להיות ארוך ואיטי.

 

סלקום – המינוף וסאגת אקספון מאפילים על התוצאות העסקיות

ונזכיר שיש מינוף ¬– אחרי עסקת הרכישה של גולן סלקום היא אמנם חברת הסלולר בעלת היקף הלקוחות הגבוה ביותר אך היא גם החברה הממונפת ביותר בענף. לתחרות או להתמתנות התחרות יש במובן הזה שני צדדים וככל שהמחירים יוותרו בעינם או יעלו בצורה איטית מאוד, משקולת המינוף הפיננסי תבוא לידי ביטוי בתנודתיות במחיר המניה.

 

ולמינוף יש גם צד שני – עם זאת עלייה במחירי הסלולר תשים את סלקום בפוזיציה הטובה ביותר להצפת ערך שנובע מבסיס הלקוחות הרחב. גם כאן שווה להזכיר את נושא ההכנסות משירותי הנדידה שצפויות לחזור בקרוב ומתאפיין ביערוי רווחיות גבוהים ותרומה משמעותי לשורה התחתונה.

 

לא מגיעים להסכמות עם אקספון – הסאגה בין סלקום לאקספון לא מסתיימת ואחרי ניסיונות גישור היא חזרה לכתלי בית המשפט. מיותר לציין כי בענף בו טווח התחזית גם ככה מוגבל מאוד, אלמנט נוסף של חוסר וודאות בהכרח יכביד על המניה.

 

בעל בית חדש עם כוונות לא ברורות – ואפרופו חוסר ודאות, מעל החברה מרחף גם צל בדמות האפשרות למכירת השליטה בחברה. אנחנו יודעים שבעלי השליטה החדשים בדסק"ש לא בהכרח רואים בסלקום נכס אסטרטגי והעובדה שיתכן והחברה תהיה על המדף לא מוסיפה נחת למשקיעים.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה