קרדיט: שירות התעסוקה

אבטלה

שיעור המובטלים בחודש מרץ ירד מתחת ל-10%

לפי ההגדרה המצומצמת, האבטלה ירדה מתחת לרף אותו קבעה הממשלה להפחתת דמי האבטלה; בהגדרה הרחבה ביותר כ-493 אלף אנשים עדיין מובטלים

פולי טל 07/04/2021 12:12

א+א-

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום את נתוני האבטלה למחצית הראשונה של חודש מרץ, מול המחצית השניה של פברואר. על פי הפרסום שיעור האבטלה מוסיף לרדת בהדרגה וכעת בהגדרה המצומצמת עומד אחוז המובטלים על 9.8%.

 

נזכיר כי הלשכה מפרסמת שלושה נתונים שונים לגבי מצב האבטלה, בשלוש קבוצות – הקבוצה הראשונה היא הבלתי מועסקים: בני 15 ומעלה שלא עבדו אפילו שעה אחת בשבוע הקובע ואין להם עבודה ממנה נעדרו כל השבוע הקובע, חיפשו עבודה באופן פעיל ב-4 שבועות שקדמו לראיון בסקר והיו זמינים לעבודה בשבוע הקובע.

 

בקבוצה זו שיעור האבטלה במחצית הראשונה של מרץ  ועמד על 4.4% שהם 178.4 אלף בני אדם, וזאת לעומת נתוני המחצית השנייה של חודש פברואר, אז עמד אחוז המובטלים על 5.6% שהם 225.4 אלף בני אדם.

 

הקבוצה השנייה היא של מועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם מסיבות הקשורות בקורונה: בני 15 ומעלה המועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם כל השבוע בגלל צמצום בהיקף העבודה, השבתת מקום עבודה, כולל עובדים הנמצאים בחופשה ללא תשלום, אם מובטחת חזרתם לאותו מעסיק.

 

על פי הנתונים, בקבוצה זו עמד שיעור האבטלה במחצית הראשונה של מרץ על 9.8% שהם 392.8 אלף בני אדם. זאת לעומת המחצית השנייה של חודש פברואר אז עמדה האבטלה בקבוצה זו על 12.6% שהם כ-507 אלף בני אדם.

 

הקבוצה השלישית כוללת את הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממרץ 2020: בני 15 ומעלה שלא עבדו בשבוע הקובע, ואין להם עבודה ממנה נעדרו כל השבוע הקובע ולא חיפשו עבודה באופן פעיל ב-4 שבועות שקדמו לראיון בסקר ופוטרו מעבודתם ממרץ 2020. נתון זה נקרא גם שיעור האבטלה הרחב והוא עמד על 12% במחצית הראשונה של מרץ, כלומר 492.7 אלף בני אדם, לעומת 940 אלף מובטלים במחצית השנייה של חודש פברואר.

 

על פי החלטת הממשלה מחודש יולי 2020, במידה ונתון האבטלה המצומצם ירד מתחת ל-10%, דמי האבטלה ירדו ל-90% חודש אחרי פרסום הנתונים. בהתאם להחלטה זו, דמי האבטלה אמורים להיות מקוצצים אחרי פרסום המידע על האבטלה במהלך כל חודש מרץ, מה שאמור לקרות בסוף החודש.

 

אולם השר ישראל כץ פרסם בחשבון הפייסבוק שלו הודעה לפיה דמי האבטלה לא יקוצצו. כץ כתב כי "כפי שהבהרתי גם בעבר, תשלומי החל"ת ימשכו עד חודש יוני, ללא הורדה של 10% בגובה התשלום בשל הנתונים החלקיים, ובהתאם לכך הנחיתי את המערכות הנוגעות בדבר, כאשר יותר מובטלים יחזרו לעבודה בליווי הכשרה מקצועית למקצועות מועדפים בעלי שכר גבוה, אותה אנו מקיימים, ומתן תמריצים למובטלים ותיקים לחזרה לעבודה, כפי שכבר קבענו, ולמעסיקים שיקלטו אותם, כפי שנסדיר בקרוב. בימים אלה אנו מקיימים במשרד האוצר דיונים לגיבוש מדיניות התעסוקה לאחר חודש יוני".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה