פועלים: הפתיחה המהירה של המשק צפויה להביא למדדי מחירים גבוהים

מאות אלפי ישראלים לא יצאו מהארץ והגדילו את הצריכה בישראל; בד בבד רואים גל השקעות של ענקיות בטכנולוגיה בישראל; מעריכים שהצמיחה ברבעון השני של השנה תהיה גבוהה מאוד

חדשות ספונסר 05/04/2021 11:01

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים בסקירה השבועית שלהם למצב המשק בישראל כאשר בימים אלה נרשמת ירידה חדה במספר הנדבקים היומי לרמה של מאות בודדים ליום וזאת למרות שהמשק נפתח כמעט לפעילות מלאה.

 

החיסונים הגבירו את תחושת הביטחון של משקי הבית וזה משתקף בגידול חד בצריכה הפרטית. יעילות החיסונים בהפחתת התחלואה בעולם מרחיבה את הפערים בין מדינות עם שיעורי חיסון נמוכים, כמו חלק ממדינות אירופה לדוגמה, לעומת ארה"ב עם שיעור חיסון של 30% וישראל עם 61%. זה משפר את מעמדה היחסי של ישראל בשווקים הפיננסיים, ומקטין את הסיכוי שנראה ירידה בדירוג האשראי של ישראל.

 

נתוני חודש מרץ צפויים להיות טובים במיוחד, לאור זאת שמאות אלפי ישראלים לא יצאו את הארץ והגדילו את הצריכה בישראל. בד בבד אנו רואים גל השקעות של ענקיות בטכנולוגיה בישראל, שמגדילות את הביקוש למהנדסים ואנשי תוכנה. משרות אלו צפויות להעלות את השכר הממוצע במשק. כלכלני הבנק מעריכים כי הצמיחה ברבעון השני של השנה תהיה גבוהה מאוד.

 

לגבי תוצאות הבחירות מסבירים כלכלני הפועלים כי בחירות ללא הכרעה זו האופציה הפחות טובה מבחינת השווקים אבל אלו לא הגיבו בשלילה. יתכן שהמשקיעים העניקו לאפשרות הזו הסתברות גבוהה מלכתחילה, ומבחינתם הירידה החדה בתחלואה היא משמעותית הרבה יותר בשלב זה, מה עוד שהסיכוי שדירוג החוב יופחת ירד בשל השיפור היחסי במצבה של ישראל בעיקר לעומת מדינות אירופה.

 

היעדר ממשלה קבועה ותקציב שאושר בכנסת פועל מצד אחד לבלימת הגידול בהוצאות השוטפות, אך מנגד הוא בולם רפורמות וכן לא מאפשר לבנות מערכת תמריצים שתשיב את העובדים למעגל התעסוקה. להערכתנו הממשלה שתקום, או הממשלה הנוכחית בתרחיש של בחירות נוספות, לא תתמקד בהקטנת הגירעון התקציבי השנה, וזה צפוי להיוותר ברמה גבוהה של 8%-10% מהתוצר.

 

עקב אכילס נותר שוק העבודה – במחצית השנייה של חודש פברואר שיעור האבטלה הרחב עמד על 15.4% לעומת 18.2% בשבועיים הקודמים. הפתיחה של המשק הביאה לירידה של העובדים בסטטוס של חל"ת בעקבות סיבות הקשורות לקורונה לרמה של כ- 500 אלף איש. מנגד, אנו רואים עלייה במספר העובדים שהפכו למובטלים וגם של אלו שאיבדו את מקום עבודתם ואינם מחפשים עבודה באופן אקטיבי.

 

אם נסכם את מספר המובטלים בהגדרה הרשמית ואת מספר העובדים שאיבדו מקום עבודתם ואינם מחפשים כרגע עבודה, מספרם עומד על 8.8% מכוח העבודה. אלו מהווים להערכתנו גרעין קשה, שלא צפוי לחזור למעגל העבודה בקרוב, זאת בניגוד לעובדים בחל"ת שיש להם מקום עבודה לחזור אליו, וכנראה ישובו בהדרגה למעגל העבודה בחודשים הקרובים. 

 

הפתיחה המהירה של המשק צפויה להביא למדדי מחירים גבוהים בחודשים הקרובים, וזאת גם ביחס לעונתיות של חודשים אלו. מדדי המחירים לחודשים מרץ-מאי צפויים לעלות במצטבר ב- 1.1%. צפויים להתייקר בעיקר שירותים שלא נמדדו בשנה האחרונה כמו עריכת מסיבות, נסיעות לחו"ל, שהות בחו"ל ופעילויות פנאי ובידור.

 

מנגד עליית מחירי הסחורות ומחירי ההובלה בעולם נבלמה. בבנק הפועלים צופים אינפלציה בשיעור של 1.1% ב- 12 החודשים הקרובים. השווקים הפיננסיים מתמחרים כעת אינפלציה של 1.4% ל- 12 החודשים הקרובים, ולאחר מכן התייצבות של האינפלציה ברמה שנתית של כ- 1.8%. האינפלציה הממוצעת בעשר השנים האחרונות עמדה על 0.5% לשנה, כלומר השווקים מגלמים תפנית ברמת האינפלציה.

 

הגורמים שמעלים את האינפלציה השנה הם יותר בעלי אופן זמני, כמו מחירי האנרגיה והסחורות, או תיקון של מחירי שירותים שירדו בחדות בשנה שעברה, ולכן קשה לקבוע כעת אם עליית המחירים היא אירוע חד-פעמי. השווקים מעריכים כי במדיניות הנוכחית של גירעונות תקציביים גבוהים והדפסות כסף של הבנק המרכזי, עליות המחירים עשויות להפוך לקבועות.

 

המסר מהבנקים המרכזיים בעולם ובישראל הוא למדיניות שתהיה "סבלנית" מאוד לאינפלציה, וזה מחזק את הציפיות האלו. אנו נוטים להעריך שהסיכון לאינפלציה גבוהה יותר עלה, והוא תלוי עתה במדיניות הכלכלית. בתרחיש בו הממשלה תייצב את רמת החוב הציבורי, ישובו לפעול הכוחות שמרסנים לאורך זמן את האינפלציה ובעיקר השיפורים הטכנולוגיים, שהשפעתם על מדידת האינפלציה גבוהה, ונחזור לראות את האינפלציה ברמות נמוכות יותר של 1% עד 1.5% לשנה.

 

פערי התשואות לטווחים הארוכים בין ישראל לארה"ב התרחבו בשבועיים האחרונים: תשואות האג"ח לעשר שנים בישראל ירדה בכעשר נקודות בסיס ל- 1.2%, בעוד שבארה"ב התשואות היו יציבות סביב 1.7%. המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר, התייחס בראיון בכלכליסט לרכישות האג"ח וציין שאלו מתמקדות בטווחים הארוכים של העקום, כלומר מעבר להקלה הכמותית, המדיניות תומכת בשמירה על עקום תשואות שטוח.

 

בנק ישראל רוכש מדי חודש אג"ח בהיקף של כ- 4.5 מיליארד שקל, והסכום שהוא הקצה לרכישות, 85 מיליארד שקל, צפוי להיגמר בעוד כחצי שנה. אנו מעריכים כי לאורך זמן פערי התשואות בין ישראל לארה"ב לא יתרחבו. אמנם בישראל האינפלציה נמוכה מזו שבארה"ב, וגם הגירעון והחוב הממשלתי נמוכים יותר, אבל בכל מקרה השווקים אינם סבורים שריביות הבנקים המרכזיים ישתנו בשנה ואפילו לא בשנתיים הקרובות.

 

התשואות בשלב זה מושפעות יותר מהסיכון שנראה אינפלציה גבוהה יותר בעולם לאורך זמן, כזו שתחייב מדיניות מרסנת יותר, ולגבי סיכון זה הפערים בין ישראל לארה"ב כבר פחות גדולים.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה