הראל: נתוני הצמיחה טובים מהצפי, מעדכנים את תחזית הצמיחה ל-2021

אחרי פרסום נתוני הצמיחה ל-2020, עדכנו כלכלני הראל את התחזית ל-5.1%; חשוב לציין שגם לאחר העדכון, התוצר לנפש בסוף השנה יהיה נמוך מרמתו קודם המשבר

חדשות ספונסר 23/02/2021 12:14

א+א- 1

כלכלני הראל ביטוח ופיננסים מפרסמים היום סקירה שבועית בה הם מתייחסים לנתוני הצמיחה שפרסמה הלמ"ס לשנת 2020 שהצביעו על ירידה של 2.4 אחוזים בתוצר. אמנם זו הירידה השנתית החדה מאז החלו המדידות, אך הנתון טוב מתחזית המוקדמת שלנו (ושל בנק ישראל, האוצר וקרן המטבע), אומרים הכלכלנים.

 

ההפתעה כלפי מעלה נובעת מצמיחה חיובית של 6.3 אחוזים בשיעור שנתי (3% בניכוי יבוא רכבים) ברבעון האחרון של 2020, שצפינו שיהיה חלש יותר נוכח הסגרים וההגבלות על הפעילות. אך יצוא שירותים חזק, לצד גידול חריג בהשקעות (לא רק רכבים), בדגש על מכונות וציוד, תרמו להפתעה כלפי מעלה.

 

בעקבות זאת עדכנו כלפי מעלה את התחזית שלנו ל-2021 ל-5.1 אחוזים (4.4% בתחזית הקודמת), בהובלת תחזית לצמיחה דו ספרתית בצריכה הפרטית (כ-11%). חשוב לציין שגם לאחר העדכון אנו צופים שהתוצר לנפש בסוף השנה עדיין יהיה נמוך מרמתו קודם המשבר.

 

כצפוי, ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי על 0.1 אחוז והבנק גם לא שינה את תוכנית הרכישות. ההודעה לעיתונות הייתה מעט יותר אופטימית נוכח ההתקדמות המהירה של תוכנית החיסונים, דבר שמגדיל את האופטימיות באשר לצמיחה בהמשך השנה. אך הבנק הדגיש שהסיכונים עדיין גבוהים, נוכח הווריאנטים החדשים לנגיף, והוא לא צופה התאוששות מהירה בשוק העבודה.

 

ההודעה לא משנה את הערכתנו שקלושים הסיכויים שריבית בנק ישראל תרד, ושהיא תישאר ללא שינוי לזמן ממושך. הבנק ימשיך למקד את פעילותו ברכישת מט"ח וברכישת אג"ח ממשלתיות בכדי לשמור שעלויות הגיוס של הממשלה לא יעלו.

 

לגבי המצב בארה"ב מסבירים כלכלני הראל כי המכירות הקמעונאיות בארה"ב בינואר עלו על הציפיות המוקדמות וזינקו ב-5.3 אחוזים. התשלומים הישירים שמשקי הבית קיבלו, עוד מתוכנית הסיוע הקודמת של טראמפ, תרמו רבות לכך, ומפיצו על הזינוק בתחלואה בינואר. להערכתנו, החורף הקשה ישפיע לשלילה על הנתונים בפברואר, אך אם השיפור במזג האוויר, ולאור הירידה בתחלואה והתקדמות בחיסונים, נראה בחודשים הבאים עדכון כלפי מעלה של תחזיות הצמיחה.

 

הגורמים הללו תרמו להמשך עלייה בציפיות לאינפלציה ולהתללות עקום התשואות, אך הפרוטוקולים האחרונים של הבנק המרכזי ממשיכים להדגיש שחברי הבנק מאמינים שעוד מוקדם לצמצם את התמיכה, בדגש על שוק העבודה שההתאוששות בו נעצרה.

 

כך גם על פי סך הדרישות השבועיות לדמי אבטלה שעלה ל-800 אלף בשבוע הקודם, ולמעשה לא נרשם שיפור מאז מדצמבר. אנו מצפים שנגיד הבנק המרכזי יתמיד בקו זה גם בעדות השבוע בקונגרס, וידגיש שצפויה עלייה זמנית באינפלציה באפריל/מאי בשל ’אפקט קצה’.

 

חלק מהעלייה במחירים מוסברת גם בזינוק בעלויות השילוח ובמחירי הסחורות, שתרמו לעלייה במדד המחירים ליצרן. בינואר המדד זינק ב-1.3 אחוזים (1.8% ב-12 החודשים האחרונים) והדבר יבוא לידי ביטוי במדד המחירים לצרכן בחודשים הבאים.

 

להערכתנו, אם החוזקה בצריכה הפרטית והעלייה בציפיות לאינפלציה יתמידו, הדבר יקשה על הבנק המרכזי להצדיק את המשך תוכנית הרכישות גם במחצית השנייה של השנה. במיוחד אם תוכנית הסיוע הנוספת של ביידן תעבור ותכלול תשלומים ישירים משמעותיים לכל משק בית.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

חדשות ספונסר

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    לא צריך את הראל לתחזית

    רשמתי את זה עשרות פעמים
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    חדש1234 23/02/2021 12:19