מיטב: הרכישות בכרטיסי אשראי ונתוני הניידות מראים סימני התאוששות לאחר הסרת הסגר

ביצועי המשק לא היו חזקים במיוחד ב-2020; הצמיחה התחזקה ברבעון הרביעי, בפרט בהשקעות; הירידה בצריכה הפרטית הייתה בישראל בין החזקות ביותר

חדשות ספונסר 21/02/2021 15:04

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירת המאקרו והשווקים השבועית לסימני ההתאוששות במשק הישראלי לאחר הפחתת המגבלות ומסביר כי הרכישות בכרטיסי אשראי עדיין נמוכות בכ-5% ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה, אך הפערים נסגרים בהוצאות על חינוך ופנאי, מסעדות, דלק ומוצרי חשמל וריהוט. רכישות המזון גבוהות בכ-20% מהרמה אשתקד.

 

מדד הניידות של גוגל מראה האצה בתנועה לפארקים, מקומות המסחר והבילוי ולמקומות העבודה, אך הפערים לעומת פברואר 2020 עדיין גדולים מאוד. אחד הסימנים שהפעילות במשק מתאוששת מתבטא בגידול באשראי הבנקאי. מלבד הגידול במשכנתאות, שלא נעצר אפילו בשיא המגפה, בחודשים האחרונים חל גידול משמעותי באשראי המסחרי ונבלמה הירידה באשראי הצרכני.

 

המשק הישראלי, לדבריו של זבז’ינסקי, לא הצטיין בשנת 2020. התמ"ג התכווץ ב-2.4%. לכאורה, פחות מאשר במרבית המדינות המערביות, למעט האסייתיות. אולם, התוצאה הושגה רק בזכות העלייה ביצוא בניגוד לירידה חדה במדינות האחרות.

 

יצוא השירותים ירד ב-4.1%, למרות צמיחה חזקה של יצוא שירותי היי טק. החריג היה דווקא יצוא הסחורות שעלה ב-4.8%, השיעור הגבוה ביותר מאז 2011. העלייה נובעת ככל הנראה מעסקאות יצוא חריגות במפעלים גדולים, יצוא יהלומים, וככל הנראה יצוא הגז.

 

כפי שמראים נתוני יצוא השוטפים החודשיים, במרבית המפעלים היצוא ירד בשנת 2020, בדומה לירידה במדינות האחרות. יצוא הסחורות גם ירד נומינאלית, למרות העלייה הריאלית. למעשה, היצואנים שלחו יותר סחורות אבל קיבלו פחות כסף משנת 2019.

 

ברמה שנתית, ההשקעות ירדו, אך ברבעון הרביעי כבר נרשמה עלייה משמעותית בהשקעות במכונות וציוד, בפרט בענפי טכנולוגיית מידע ובקניין רוחני. ההשקעות בבנייה למגורים לא התאוששו גם ברבעון הרביעי, למרות גידול בביקוש לדירות.

 

לגבי תחזיות האינפלציה מזכיר זבז’ינסקי כי הן תוקנו ל-1.1% ל-12 החודשים הבאים. ניתן לזהות שעלייה במחירי הסחורות בעולם כבר משפיעה על המחירים בישראל. סעיף הריהוט והציוד לבית עלה לקצב שנתי חיובי של 0.9%, לראשונה מאז 2008, למרות שברמה השנתית השקל עדיין מיוסף בכ-5%.

 

רכיב המחירים שמשלמים העסקים על חומרי הגלם במדד מנהלי הרכש הישראלי זינק בחדות בינואר, בהמשך לעלייה במחצית השנייה של 2020.מחירי החומרים והמוצרים במדד המחירים של תשומות בבנייה למגורים רשמו בחודשיים האחרונים עליות חזקות.

 

מדד מחירי התשומות בענף החקלאות נמצא במגמת עלייה בחודשים האחרונים. במיוחד ניכרת עלייה במחירי התשומות בענף גידולים צמחיים, שבסופו של דבר, משפיעה על מחירי הפירות והירקות.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה