אבטלה

דוח שוק העבודה בישראל: העובדים החלשים נפגעו, המנהלים בעלי השכר הגבוה נשארו

מאז סגירת המשק עלה שיעור האבטלה לכ-16% בממוצע; הענפים שנפגעו הכי קשה היו המסעדנות, התיירות והתרבות; בעלי השכלה אקדמית נפגעו בצורה פחות משמעותית

חדשות ספונסר 18/02/2021 12:44

א+א-

משרד העבודה מפרסם היום את דוח שוק העבודה בישראל המסכם את אחת השנים הקשות בתחום התעסוקה. החל מחודש מרץ 2020 נכנס שוק העבודה הישראלי למשבר חריף בעקבות התפרצות מגפת הקורונה. להשלכות הבריאותיות של הנגיף נלוו השלכות כלכליות: פעילות המשק צומצמה במידה ניכרת, עסקים אולצו לשבות ומאות אלפי עובדים מצאו את עצמם מחוץ למעגל העבודה.

 

ערב המשבר היה המשק הישראלי בסביבה של תעסוקה מלאה. שיעורי התעסוקה וההשתתפות בכוח העבודה היו גבוהים בשנת 2019 ,שיעור האבטלה היה בשפל ועמד על 8.3% בלבד, מספר המשרות הפנויות היה גבוה, ונמשכה מגמת העלייה בשכר הריאלי שהחלה בשנת 2014.

 

במרץ 2020 הוטלו מגבלות חמורות על הפעילות הכלכלית במשק, ובעקבותיהן הגיע באפריל שיעור האבטלה המותאם (מובטלים ואנשים בחל"ת) לשיא של 35%. הסגר ההדוק השפיע גם על התוצר, שירד ברבעון השני של 2020 ב-2.8% לעומת הרבעון השני של 2019.

 

במקביל לריבוי הגדול במספר המובטלים, התמעט מאוד מספר המשרות הפנויות במשק. באפריל 2020 הסתכם מספר המשרות הפנויות ב-38% ממספרן ב-2019 ובאוגוסט ודצמבר ב-60%, שפירושם כ-60 אלף משרות פנויות. ב-2019 היו על כל משרה פנויה כ-6.1 מובטלים בממוצע, ואילו באפריל 2020 זינק המספר המותאם ל-38 מובטלים על כל משרה פנויה, ואחרי הירידה בשיעור האבטלה וההתאוששות הקלה במספר המשרות הפנויות בחודש אוגוסט, עמד על כ-7 מובטלים על כל משרה.

 

בחלוקה לפי מגדר ומגזר, השיעור הגבוה ביותר של מפוטרים ומוצאים לחל"ת בתחילת המשבר נרשם בקרב גברים חרדים ונשים ערביות, ושיעור האבטלה הנמוך ביותר נרשם בקרב גברים יהודים שאינם חרדים. ככל שהתקדם המשבר הצטמצמו הפערים בין קבוצות האוכלוסייה השונות, אך גם ביולי-אוגוסט הייתה האבטלה הגבוהה ביותר בקרב החרדים, במיוחד בקרב הגברים החרדים, וגם בתקופת הסגר השני נרשם שיעור האבטלה הגבוה ביותר בקרב החרדים, נשים וגברים כאחד.

 

מעבר לשיעור האבטלה הגבוה יחסית במשבר, גם לפני פרוץ המגֵפה היה שיעור התעסוקה בקרב גברים חרדים ונשים ערביות נמוך במידה חריגה ביחס לשיעור התעסוקה בשאר קבוצות האוכלוסייה בישראל ובמדינות ה-OECD.

 

בחלוקה לפי גיל ניכר כי המשבר פגע בכל קבוצות הגיל, אך הפגיעה קשה יותר בקרב צעירים ומבוגרים ופחותה בגילי הביניים. בחודש אפריל הנפגעים ביותר היו מבוגרים בני 65–74 ,ששיעור האבטלה בקרבם הגיע ל-46% .שיעור זה ירד ל-11% ביולי–אוגוסט. אזרחים מובטלים אחרי גיל פרישה זכאים מאז משבר הקורונה למענקים מהממשלה, כלומר לתחליף הכנסה בעת היותם מובטלים. ייתכן שהאבטלה הגבוהה בקבוצת גיל זו הושפעה מהחשש לחלות בקורונה ומהבחירה לצאת לחל"ת בשל חשש זה.

 

שיעורי האבטלה של שאר קבוצות הגיל בחודש אפריל היו דומים. בחודש אוגוסט נרשם שיעור האבטלה הנמוך ביותר בקבוצת הגיל 35-54 שעמד על כ-8% ,ושיעור האבטלה הגבוה ביותר היה בקרב בני 18-24 ועמד על כ-14%.

 

קבוצת הגיל 18–24 מאופיינת בהשכלה נמוכה יחסית ובשיעור תעסוקה גבוה בשירותי האירוח והאוכל, וכרבע מהמובטלים בקבוצת גיל זו היו חרדים וערבים. בסגר השני – בחודשים ספטמבר ואוקטובר, המשיכה האבטלה להיות גבוהה יחסית בקרב הצעירים בני 18–34 והמבוגרים בני ה-65-74 ונמוכה יותר בקרב קבוצת גיל הביניים.

 

התחומים שהתעסוקה בהם נפגעה בצורה הקשה ביותר הם המסעדנות, התיירות, האומנות והתרבות. האבטלה בתחומים אלה נעה בין 21% ל-69% גם בחודשים יולי-אוגוסט, בזמנים שבהם המשק היה עם מעט הגבלות יחסית לשאר השנה. שיעור האבטלה בתחום מלווי נסיעות, כרטיסנים ומדריכי טיולים היה הגבוה ביותר ועמד על 69%. לאחר מכן ממוקמים בקרים, הנדסאים וטכנאים של כלי שיט וכלי טיס עם 60% אבטלה.

 

מרדכי אלישע הממונה על זרוע העבודה שערכה את הדוח: " ניתוח שוק העבודה בישראל המוצג בדוח זה, משקף את קשיי המשק בתקופת הקורונה ואת האתגרים ורמת המוכנות לשינויים הנדרשים בעולם העבודה החדש. שיעור האבטלה הגבוה בקרב עובדים עם מיומנויות נמוכות מחייב השקעה מקיפה בהון האנושי הישראלי.

 

לשם כך הוקמו בזרוע העבודה מגוון מסלולי הכשרה מקצועית, פורטל מעסיקים חדש ומספר כלים המאפשרים הכשרה יעילה וממוקדת התואמת הן את צרכי הפרט והן את צרכי המשק, כל זאת בהתאם להמלצות הוועדה לקידום התעסוקה לשנת 2030."

 

חה"כ איציק שמולי שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים: "משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ימשיך לפעול למען אזרחי מדינת ישראל בהתמודדות עם הנזקים התעסוקתיים, תוך הכרה בשינוי דפוסי העבודה במשק. בימים אלו, המשרד שוקד על בחינה והסדרת שינויים בשוק העבודה לצורך התאמתו לצרכים המשתנים".

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה