נגיף הקורונה

השנה הקשה של המלונות בישראל: תפוסת החדרים הממוצעת עמדה על 25% בלבד

משבר הקורונה והפסקת הטיסות גרמו לירידה של 82% בלינות התיירים במלונות השנה, לינות הישראלים ירדו לחצי ממספרן ב-2019

חדשות ספונסר 21/01/2021 16:27

א+א-

 

בתחילת 2020 הייתה ציפייה לשנה רביעית ברציפות של שיאים בתיירות הנכנסת ובלינות בשירותי האירוח בארץ. ואולם התפרצות נגיף הקורונה שיבשה את התיירות בכל העולם. פעילות המלונות בארץ דעכה והופסקה כמעט לחלוטין בין אמצע חודש מרץ עד לימים האחרונים של חודש מאי.

 

בסביבות ערב חג השבועות שחל ב-28 במאי כמה מלונות חזרו לפעילות, ומלונות נוספים נפתחו לאחר מכן. הגבולות הבין-לאומיים של ישראל נשארו סגורים והפעילות התיירותית במלונות הייתה בעיקר של אורחים מישראל.

 

באמצע חודש ספטמבר, לפני תחילתם של חגי תשרי, הוכרז על סגר שני בארץ. המלונות נשארו סגורים כמעט לחלוטין עד אמצע חודש נובמבר, אז התקבל החוק של "איי תיירות ירוקים" באילת ובאזור המלונות של ים המלח.

 

הכניסה לאזורים אלה התאפשרה רק עם הצגת בדיקת קורונה (PCR) שלילית, והמלונות קיבלו אישור לפעול במתכונת הרגילה תחת המגבלות של ה"תו הסגול". בשאר הארץ חלק מהמלונות פעלו רק במתכונת של השכרת חדרים ללא שירותים נוספים כמו מסעדות, מכוני כושר ובריכות.

 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום נתונים עגומים על שנת 2020 הן בתיירות החוץ והן בתיירות הפנים. בחודשיים הראשונים של השנה, כשהקורונה היתה עדיין בגדר שמועה רחוקה, תפוסת החדרים שנרשמה עמדה על 59% בממוצע, בדומה לזאת שנרשמה ב-2019.

 

בחודש מרץ 2020, עם התפרצות נגיף הקורונה בישראל, נרשמה ירידה חדה בתפוסת החדרים, והיא הגיעה ל-22% בלבד לעומת 72% במרץ 2019. בחודשים אפריל-מאי פעילות המלונות הייתה כמעט אפסית.

 

בחודשי הקיץ יוני-אוגוסט על אף שהגבולות הבין-לאומיים של ישראל היו עדיין סגורים, נרשמה התאוששות בזכות התרומה של תיירות הפנים. 98% מהלינות בחודשים אלו היו של אורחים ישראלים. תפוסת החדרים עלתה מ-21% ביוני ל-52% באוגוסט.

 

תפוסת החדרים במלונות באילת עלתה מ-50% ביוני ל-86% באוגוסט והגיעה לשיעור דומה לתפוסה באוגוסט 2019. במלונות בים המלח התפוסה גדלה מ-26% ביוני ל-56% באוגוסט (כ-69% בכל אחד מהחודשים יוני, יולי ואוגוסט ב-2019).

 

באמצע חודש ספטמבר, עם הכרזת הסגר השני בערב ראש השנה, הופסקה גם תיירות הפנים. מספר הלינות במלונות הסתכם בחודש ספטמבר ב-0.7 מיליון לעומת 2.2 מיליון בספטמבר 2019, ו-97% מהלינות היו של ישראלים. בירושלים ובתל אביב-יפו שמכוונות בעיקר לתיירות מחו"ל, תפוסת החדרים הייתה רק 12%.

בחודש אוקטובר, בעקבות הסגר השני, נרשמו נתונים אפסיים במלונות. במחצית השנייה של נובמבר אושרה פתיחת אילת וים המלח לנופשים תחת חוק "האיים הירוקים". תפוסת החדרים הממוצעת הייתה גבוהה יותר באילת - 15% בנובמבר ו-33% בדצמבר, ובים המלח - 11% בחודש נובמבר ו-24% בדצמבר.

 

המלונות בשאר המקומות פעלו במתכונת מצומצמת של השכרת חדרים בלבד. התפוסה הממוצעת בערי התיירות שלא הוכרזו "איי תיירות ירוקים" נעה בין חצי אחוז בטבריה לכמעט 8% בתל אביב-יפו בחודש נובמבר, ובחודש דצמבר היא נעה בין 1.5% בירושלים ל-10% בתל אביב-יפו.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה