הראל: לבנק ישראל לא הולך להיות קל במלחמה על חוזקו של השקל

להתערבות בנק ישראל יש גם השפעה חיובית על הציפיות לאינפלציה שעלו באופן משמעותי בתקופה האחרונה, המושפעות משערי החליפין

חדשות ספונסר 19/01/2021 15:24

א+א- 1

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירת המקרו הכלכלית שלו להודעת בנק ישראל לפיה ירכוש מט"ח בסכום של 30 מיליארד דולר במהלך השנה (לעומת 21 מיליארד ב-2020), לנוכח התחזקות השקל בשבועות האחרונים, אפילו מעבר להיחלשות הדולר בעולם שהאיצה לאחר תוצאות הבחירות לסנאט והצפי להדפסת עוד טריליוני דולרים בארה"ב.

 

הסכום הזה מספיק גדול כדי לקזז את כל העודף הצפוי השנה בחשבון השוטף של מאזן התשלומים. אבל הוא לא מכסה זרמים גדולים נוספים בהם ההשקעה הישירה בארץ (FDI), תנועות ההון הקצרות שנובעות משוק ההון והנפקות חברות ישראליות בחו"ל.

 

לכן, אומר קליין, להערכתנו פעולה זו תאט משמעותית את הייסוף של השקל, אך לא תשנה את המגמה שנובעת מזרמים אלו לצד היחלשות הדולר בעולם שנובעת מההרחבות וההדפסות האינסופיות בארה"ב. בנוסף, בתגובה הפוכה, סכום זה יביא את סך יתרות המט"ח של בנק ישראל מעל ל-50 אחוזים מהתוצר השנה ויהווה ’כרית ביטחון’ משמעותית למשברים בעתיד (תמיד יהיו) שיוכלו למנוע פיחות חד ועקבי בשקל.

 

להערכתנו, בנק ישראל יוכל למנוע את המשך ייסוף השקל במהלך 2021 מול סל המטבעות. אך במיקוד מול הדולר הדבר תלוי בהתפתחויות של הדולר מול מטבעות אחרים בעולם: בהרחבות בארה"ב (הרי בנק ישראל לא ירכוש את כל ההרחבה שביידן מתכוון לעשות), במהלך השווקים ובהתפתחות הקורונה בעולם.

 

להתערבות בנק ישראל יש גם השפעה חיובית על הציפיות לאינפלציה (שעלו באופן משמעותי בתקופה האחרונה) המושפעות משערי החליפין.

 

עוד מתייחס קליין למדד המחירים לצרכן שירד ב-0.1 אחוז, נמוך מהערכותינו שיישאר ללא שינוי, בעיקר בשל ירידה גדולה מהצפי במחירי הירקות פירות (מינוס 2.2%). האינפלציה בסוף 2020 הסתכמה במינוס 0.7 אחוז כאשר הירידה במחירי האנרגיה הייתה הגורם העיקרי לירידה באינפלציה (0.5 נקודות אחוז), ולראשונה מאז 2006 גם לסעיף הדיור (ברובו שכר דירה) הייתה השפעה שלילית קטנה על האינפלציה הכללית.

 

על פי האומדנים הראשוניים שלנו מדד ינואר שהוא כמעט תמיד שלילי, צפוי לרדת ב-0.4 אחוז. כאשר ירידה עונתית במחירי ההלבשה, הדיור והחשמל תקוזז חלקית עם העלייה במחיר הדלק. מדד פברואר כרגע נע בין אפס לפלוס 0.1 אחוז, תלוי האם העלייה החזויה במחיר הדלק בעקבות העלייה בנפט והפיחות בדולר תישאר עד לסוף החודש. חשוב לציין שיש עדיין אי-וודאות לגבי אומדן חלק מהסעיפים ע"י הלמ"ס בעקבות הסגר במיוחד בסעיף החינוך. בעקבות הפיחות בשקל בימים האחרונים התחזית שלנו ל-12 החודשים הבאים עולה ל- 0.7 אחוז.

 

אמנם מחירי השכירות יורדים, אך מחירי הדירות בבעלות (שאינם חלק ממדד המחירים לצרכן) עלו בקצב מהיר של 1.0 אחוז בין אמצע אוקטובר לאמצע נובמבר ונתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה. כך שב-12 החודשים האחרונים נרשמה עלייה של 3.2 אחוזים במחירי הדירות. כפי שציינו כבר בסקירות קודמות, מגמה זו צפויה להימשך לאור השיבושים בהיצע מצד אחד, ופעולות הממשלה ומגוון פעולות בנק ישראל שתורמות לעידוד הביקושים מהצד השני.

 

במקביל, עלויות בניית דירה עלו בדצמבר יותר מהערכתנו, כאשר מדד תשומות הבנייה עלה ב-0.4 אחוז, בשל עלייה במחירי חומרי הגלם המיובאים, בעיקר ברזל. כך העלייה החדה במחירי הסחורות שהחלה בקיץ שעבר מתחילה לבוא לידי ביטוי במחירי התשומות. לכן אנו מאמינים שהדבר יוביל לעלייה מהירה בתשומות הבנייה ללא שכר, בחודשיים הבאים.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    מלחמה אבודה מראש

    לצערי לבנק ישראל יש זיכרון קצר הבנק היפני ניסה לעשות את זה בעבר ולא הצליח שוק המטבעות הוא כל כך גדול ששום בנק בעולם יכול לא ישנה כלום

    naxsus 27/01/2021 14:30