על אף הקורונה: שיא גיוסי הון בהיי-טק שצפוי לחצות את רף 10 מיליארד דולר

עליה של למעלה מ-20% בגיוסים ביחס לאשתקד וזינוק בסך ההשקעות בחברות ישראליות שיותר משילש עצמו תוך 6 שנים

חדשות ספונסר 07/12/2020 12:12

א+א-

על פי נתוני מחלקת המחקר של Start-Up Nation Central (SNC), בשנת 2020 נרשם שיא בגיוסי הון בקרב חברות ישראליות. רף גיוסי ההון עומד נכון לתחילת חודש דצמבר על 9.5 מיליארד דולר, עליה בלמעלה מ-20% ביחס לסך גיוסי ההון בשנת 2019 כולה המסתכם ב-7.7 מיליארד דולרים, כך על פי נתוני Finder, פלטפורמת איתור החדשנות הישראלית מבית SNC.

 

על פי הנתונים 2020 צפויה להפוך לשנה הראשונה בה גיוסי ההון שהושקעו בחברות ישראליות יחצו את רף ה-10 מיליארד דולר. יש להדגיש כי הנתונים מייצגים את סך ההשקעות עד לשבוע הראשון של דצמבר 2020.

 

על פי אביב אלפר, מנהלת מחלקת המחקר ב-Start-Up Nation Central, ניתן לייחס את ביצועי היתר שמציג האקוסיסטם הישראלי בהשוואה למדינות אחרות לביקוש הגובר לטכנולוגיות בהן ישראל מובילה ולמאפיינים הייחודים של תעשיית החדשנות הישראלית (תגובה מהירה לשינויים, ניסיון טכנולוגי מצטבר ומיתוגה של ישראל כמרכז היי-טק עולמי).

 

הזינוק החד בהשקעות בחברות ישראליות (שמרביתו מבוסס על משקיעים זרים) בולט השנה אפילו יותר ביחס למדדים שנרשמו ברחבי העולם. בעוד שישראל רשמה עליה של למעלה מ-20%, ארה״ב רשמה עליה של 5% בלבד, באירופה נרשמה עליה משוקללת בגובה 1% בלבד, באסיה ירידה בגובה 15 אחוזים ובמדינות דרום אמריקה ירידה בגובה 21% מתחילת השנה ועד תחילת חודש דצמבר אל מול שנה שעברה.

 

על פי נתוני Finder מבית SNC, נמצא כי סבבי גיוס גבוהים (מעל 25 מיליון דולר) הם שהובילו את העלייה הדרמטית בהשקעות בהיי-טק ובחדשנות הישראלית בשנה החולפת. הדבר מצביע על אמון רב מצד משקיעים גלובליים בחברות טכנולוגיה בוגרות בישראל, זאת על אף אי היציבות הכלכלית שאפיינה את שנת 2020 בעקבות משבר הקורונה.

 

פרופ’ יוג’ין קנדל, מנכ״ל Start-Up Nation Central, "נתוני ההשקעות המרשימים בשנת משבר עולמי קשה מעידים על אמון גלובלי רב ב׳סטארט-אפ ניישן׳ שהופך במהירות רבה לענף בוגר וכי המאמצים לחיזוקו בעשור האחרון נושאים פרי. מצד שני, מוסיף קנדל כי "ניכרת ירידה זו השנה השלישית במספר הסטארטאפים החדשים הנפתחים מדי שנה, זאת לצד ירידה משמעותית בגיוס סבבי הון ראשוניים ב-2020 - מגמה המחייבת תשומת לב של הממשלה על מנת להבטיח הובלה מתמשכת של ישראל בתחומי חדשנות טכנולוגית״.

 

ביטוי נוסף לאמון הגלובלי בחדשנות הישראלית כפותרת בעיות מתבטא בשנת הקורונה במאות הטמעות של טכנולוגיות ישראליות במדינות רבות בעולם ובתחומים שונים, הן בהיבטים רפואיים, בריאות נפשית, הגנה על פרטיות, עבודה מרחוק ואבטחת ביטחון תזונתי.

 

בין הפתרונות הישראלים שהוטמעו ברחבי העולם במהלך משבר הקורונה ניתן למצוא את אלו של SentinelOne, המאפשר זיהוי ומניעת התקפות סייבר בתקופה בה תעבורת הרשת והנוכחות הוירטואלית גדלו באופן ניכר, Intuition Roboticsיצרנית ElliQ, רובוט משולב מסך מגע המסייע לבני הגיל השלישי, AgriTask המאפשרת לנהל מרחוק את כלל תהליך הייצור בחוות חקלאיות, Class.me המציעה סביבת למידה מקוונת מקצה לקצה עבור סטודנטים ואנשי הוראה ו-Tyto Care שפיתחה מכשיר חכם שמאפשר לערוך בדיקות הניתנות לרוב במרפאה ישירות מהבית.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה