נגיף הקורונה

פסגות: הכלכלה הישראלית צפויה להתכווץ ב-2020 בכ-3.8% ”בלבד”

ברבעון הראשון נרשמה התכווצות של 7% וברבעון השני חלה התכווצות חסרת תקדים של 29.8%; לאחר הסגר, תוצאות הרבעון השלישי הצביעו על התאוששות מעל הציפיות עם צמיחה של 37.9%

חדשות ספונסר 25/11/2020 14:34

א+א-

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, מפרסם היום תחזית תוצר מעודכנת ל-2020 ואומר כי הכלכלה העולמית ספגה טלטלה חסרת תקדים בשנת 2020 עם התפרצות נגיף הקורונה. אופיו חסר התקדים של האירוע הוביל לקשיים רבים בניתוח ההשלכות הכלכליות כאשר אי הוודאות בכל הנוגע לקצב ההתפשטות העתידי של הווירוס פוגעת גם היא בפעילות הכלכלית.

 

באופן טבעי, כמו בכל העולם, גם בישראל תחזיות הצמיחה עודכנו כלפי מטה במהלך השנה כאשר לפי תחזית ה-OECD בתרחיש האופטימי הכלכלה הישראלית תתכווץ ב-6.2% והתרחיש הפסימי ב-8.3%. לפי ה-IMF הכלכלה תתכווץ ב-5.9%, ולפי בנק ישראל בתרחיש האופטימי הכלכלה תתכווץ ב-5.0% ואילו בתרחיש הפסימי ב-6.5%.

 

עם זאת, כמובן שכל התחזיות ניתנו לפני תוצאות הרבעון השלישי שהפתיעו לטובה וכעת, לאחר ששלושת הרבעונים של השנה מאחורינו, ניתן לומר שדווקא התרחיש האופטימי של החזאים והגופים הגדולים הפך לתרחיש הריאלי יותר.

 

אז מה היה לנו עד כה? לקראת סוף הרבעון הראשון של השנה ישראל נכנסה לראשונה לסגר שהשפיע בעיקר על הרבעון השני ("רבעון הסגר") אך לא פסח על תוצאות הרבעון הראשון. הכלכלה הישראלית רשמה התכווצות של 7.0% ברבעון הראשון והתכווצות חסרת תקדים של 29.8% ברבעון השני (שיעור שינוי רבעוני במונחים שנתיים).

 

עם זאת, לאור הפתיחה המהירה של המשק לאחר הסגר, תוצאות הרבעון השלישי הצביעו על התאוששות מעל הציפיות עם צמיחה של 37.9%. בנקודה זו יש לציין גם את חסינותו היחסית של היצוא הישראלי למגפה וזאת בשל המשקל הגבוה של ענף ההייטק בו. בהסתכלות שנתית (רבעון שלישי 2020 לעומת רבעון שלישי 2019) רשם יצוא הסחורות (ללא יהלומים) עליה של 11.7% ויצוא השירותים (ללא תיירות) עלה ב-9.2%.

 

מאחר והנתונים הרבעוניים תנודתיים במיוחד ועלולים להטעות בהבנת המגמה, יש לבחון את הנתונים מנקודת מבט שנתית – רבעון מול רבעון מקבל אשתקד, וכאן ניתן לומר כי הפגיעה בישראל קטנה יחסית למדינות המערב. כמו כן, כשמשווים את התוצר במצטבר בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה אל מול התקופה המקבילה אשתקד – הכלכלה הישראלית התכווצה בשיעור של כ-3.0%.

 

כאמור, לקראת סוף השנה, ניתן לתת תרחיש ריאלי יותר לכלכלה הישראלית עבור 2020, תרחיש שכמובן מושפע מהכניסה לסגר שני בימים האחרונים של הרבעון השלישי. גם אם נבחר לנקוט בגישה השמרנית ונניח שברבעון האחרון רמת התוצר תהיה זהה לזו שנרשמה ברבעון השני ("רבעון הסגר") – התוצאה תהיה שהכלכלה הישראלית תתכווץ ב-4.8% ב-2020, תוצאה טובה יותר מרוב התחזיות הרשמיות.

 

יחד עם זאת, להערכתנו, הפגיעה הכלכלית בסגר השני נמוכה יותר מהסגר הקודם כפי שעולה מהאינדיקטורים שפורסמו עד כה (מצורף מטה). הקורונה שינתה את הרגלי הצריכה של כולנו, כאשר הרבה ישראלים עברו לרכוש באינטרנט. בהתאם לכך, יותר ויותר קמעונאים התאימו את עצמם למצב החדש ומציעים לרכוש דרכם באינטרנט.

 

בנוסף, חשוב לציין כי חודש נובמבר עמוס במבצעי סוף שנה וצפוי להיות חזק למרות משבר הקורונה. לכן, אם נניח שהפגיעה ברבעון הרביעי לא חמורה כמו זו שהיתה ברבעון השני נקבל שהכלכלה הישראלית צפויה להתכווץ ב-2020 בשיעור של כ-3.8% "בלבד".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה