נגיף הקורונה

ביג עתרה לבג”ץ בבקשה לפתוח את מרכזי הקניות

החברה עותרת נגד קבינט הקורונה, משרד הבריאות ומשטרת ישראל.; לטענתה היא מופלית לרעה מול חנויות הרחוב שנפתחו הבוקר

פולי טל 08/11/2020 15:35

א+א-

חברת ביג המפעילה מרכזי קניות ברחבי הארץ עתרה היום לבג"צ בבקשה שיאפשר לה לפתוח את החנויות במתחמים השונים, כשם שחנויות הרחוב הורשו לפתוח הבוקר את שעריהן. החברה טוענת כי ההוראה המבחינה בין חנויות רחוב "רגילות" ובין חנויות השוכנות במתחמי קניות פתוחים היא מפלה, בלתי שוויונית ושרירותית.

 

עוד טוענת החברה כי התקנות התקבלו בהליך חריג תוך עקיפת הפיקוח הפרלמנטרי ואף מבקשת מבית המשפט להוציא צו למשטרה המורה שלא להטיל קנסות על חנויות במתחמיה שחזרו לפעילות למרות האיסור, עד להחלטת בית המשפט בנושא.

 

במתחמי הקניות הפתוחים של ישראל פועלות כ-400 רשתות מסחר, בלמעלה מ-3600 חנויות המעסיקות באופן ישיר למעלה מ-70 אלף עובדים הנמצאים בימים אלה בחופשה ללא תשלום. הפדיון היומי של המתחמים, כך מעדכנת ביג בעתירתה, עומד על כ-220 מיליון ₪.

 

ביג מציינת כי היא אינה רומזת להפעלת שיקולים זרים או בכוונה להעמיק את הפגיעה בה במכוון על ידי מקבלי ההחלטו בקבינט הקורונה או במשרד הבריאות. אין ספר כי מטרת התקנות היא לצמצם את שיעור התחלואה.

 

ביג ממשיכה ואומרת כי לא ניתן להשלים עם האפליה הבוטה בין סוגים שונים של חנויות רחוב. עצם העובדהשהממשלה מצאה כי אין מקום להגביל פתיחת חנויות רחוב בלאור מצב התחלואה הנוכחי המשופר, מעידה כאלף עדים כי אין כל הצדקה להגביל את פעילות חנויות הרחוב במרכזי ביג, שהחשש להדבקה בהם יותר קטן.

 

ביג טוענת כל החנויות במרכזיה הן חנויות רחוב. הן פועלות באופן עצמאי והרישוי של המרכזים הוא רישוי של חנויות רחוב ולא של קניון או מתחם קניות. החנויות במרכזי ביג פתוחות לאוויר הפתוח ואינן מצריכות מעבר במתחם סגור (להבדיל מחנויות בקניונים), אין אזורי התכנסות או התקהלות במרכזים, כשאדם יוצא מחנות במרכז ביג הוא יוצא לאוויר הפתוח, כך שלמעשה הוא יוצא לרחוב.

 

עוד מוסיפה החברה כי דווקא במרכזי ביג ולאור הניהול המרכזי המאפיין אותם, קיימת יכולת טובה יותר לשמור על כללי ההרחקה, להקפיד על עטיית מסיכות, ואף לשלוט על כמות כלי הרכב הנכנסים למתחם.

 

במרכזי הקניות של ביג נפתחו הבוקר חנויות רבות, כמו גם ברחובות הערים אך על פי הדיווחים גם מרכז הקניות של מליסרון בילו סנטר ומרכזי הקניות G של גזית גלוב פתחו חנויות, אך זכו לביקור המשטרה שחילקה דוחות לכל בעלי החנויות.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה