נגיף הקורונה

חנויות הרחוב יפתחו ביום ראשון, הרשתות הגדולות מאיימות לעתור לבגצ

פתיחת החנויות תיעשה בהתאם להנחיות התו הסגול; בכל חנות יוכלו לשהות עד ארבעה קונים בו זמנית

חדשות ספונסר 05/11/2020 11:17

א+א-

אמש (ד’) אישר קבינט הקורונה את פתיחת חנויות הרחוב החל מיום ראשון הקרוב, בכל רחבי הארץ. פתיחת החנויות תיעשה על פי תנאי התו הסגול, ובכל חנות יורשו להימצא ארבעה קונים בכל זמן נתון.

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין התנגד לפתיחת החנויות והסביר זאת בחשש מעליה בתחלואה ומפתיחה מהירה מדי של הסגר השני. "אם נמשיך להשתולל יהיה גל שלישי" אמר השר. שר הכלכלה עמיר פרץ התנגד במפתיע, על רקע דרישתו לפתוח גם את אזורי המסחר הפתוחים ומרכזי הקניות. ראש הממשלה נתניהו התנגד בשלב זה לפתיחת השווקים והקניונים.

 

בתום הדיון בקבינט הקורונה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: ״אנחנו כינסנו עכשיו את קבינט הקורונה. בדיוק כפי שהבטחנו בישיבה הקודמת, אנחנו נפתח את חנויות הרחוב ביום ראשון הקרוב. אנחנו מאפשרים ארבעה לקוחות בכל עת, לא יותר מזה.

 

אנחנו גם יודעים שיש עלייה מסויימת בתחלואה, ולכן אם אנחנו נראה בסוף השבוע הבא, לקראת השלב השלישי הגדול, שיש עלייה בתחלואה, אנחנו נצטרך לעצור ואולי אפילו להדק את ההגבלות. בשלב זה זו ההחלטה שלנו - פותחים את החנויות, מאפשרים ארבעה לקוחות. ואני מבקש מכולם לכבד את הכללים הללו.״

 

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר הגיב להחלטה ואמר: "בדרך כלל נאמר טוב מאוחר מאשר כלל לא, אך אי אפשר לומר זאת על החלטה זו של קבינט הקורונה. ההחלטה לפתוח את חנויות הרחוב רק ביום ראשון הקרוב חושפת במלוא העוצמה את הכשל הבסיסי בדרך החשיבה והעבודה של קבינט הקורונה, ומנגנון קבלת ההחלטות שלו.

 

לא היתה שום סיבה עניינית שלא להתיר לחנויות הרחוב להיפתח לפני שבועיים. הדחיות לא הועילו מאומה ורק גרמו להרס מיותר של עסקים חלשים ופגיעה חמורה באחרים".

 

לאחר אישור פתיחת החנויות פנתה התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה לראש הממשלה ושר האוצר בדרישה לאפשר גם פתיחה של קניונים ומרכזי קניות ואיימה לעתור לבג"צ אם הבקשה לא תיענה.

 

"נראה כי השיקול היחידי שעמד בפני קבינט הקורונה, אשר הוביל לקבלת החלטה מפלה זו, הינו – העובדה שנציגי חנויות הרחוב הפעילו לובי ולחצים אדירים על מקבלי ההחלטות. במלוא הכבוד, השיקול המדובר אינו רלוונטי בעליל לצורך קבלת החלטה בענייננו".

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה