נגיף הקורונה

למ”ס: 767 אלף מובטלים במחצית השנייה של חודש ספטמבר

מאמצע ספטמבר בו החל הסגר השני, עלה אחוז המובטלים ל-19.1%; על פי נתוני הביטוח הלאומי, דמי האבטלה ששולמו מתחילת המשבר מסתכמים ב-16 מיליארד ש"ח

חדשות ספונסר 19/10/2020 13:50

א+א-

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום מידע על מספר המובטלים בחודש ספטמבר, כאשר היא מחלקת את הדיווח לשניים – דיווח מלא על כל החודש והתייחסות נפרדת למחצית השניה של ספטמבר, בו החל הסגר השני בישראל ונסגרו שוב המלונות, המסעדות, העסקים שמקבלים קהל, מערכת החינוך ועוד.

 

על פי הנתונים, במחצית השניה של החודש הגיע אחוז האבטלה בחישוב הרחב ביותר ל-19.1% שהם 767 אלף בני אדם. כדאי לציין שהלמ"ס מציג את אחוז המובטלים בכמה דרכי חישוב. החישוב הראשון מתייחס לאחוז הבלתי מועסקים מכוח העבודה, שעמד בספטמבר על 4.7% והציג באופן מפתיע שיפור מהחודש הקודם בו הסתכם הנתון הזה ל-5.4%.

 

"הבלתי מועסקים" מוגדרים כבני 15 ומעלה שלא עבדו אפילו שעה אחת בשבוע הקובע ואין להם עבודה ממנה נעדרו. הם חיפשו עבודה באופן פעיל ב-4 שבועות שקדמו לפרסום הנתונים והיו זמינים לעבודה.

 

לנתון זה מוסיפים בלמ"ס גם את אחוז המועסקים שנעדרו זמנית מעבודתם בגלל סיבות הקשורות לקורונה. יחד עם הבלתי מועסקים, מגיע שיעור האבטלה בחישוב זה בחודש ספטמבר ל-12.4% והוא דומה לחישוב שמציג משרד האוצר.

 

חישוב שלישי שמציגה הלמ"ס כולל את אחוז הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטרים, או סגירת מקום עבודתם ממרץ 2020, אליהם מצורפים הבלתי מועסקים, והנעדרים בגלל הקורונה. בחודש ספטמבר כולו הסתכם הנתון הזה ב-14.2% אולם בחישוב הכולל רק את המחצית השניה של החודש, הגיע שיעור האבטלה ל-19.1%.

 

בד בבד עם פרסום הנתונים על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, פרסם הביטוח הלאומי את פירוט הוצאותיו על דמי אבטלה בשבעת החודשים הראשונים של משבר הקורונה, העומדות על 16 מיליארד ש"ח. מדובר בסכום שיא מאז קום המדינה, הכולל לראשונה בתולדותיה תשלום גם למי שהוצא לחל"ת ולא רק למובטלים.

 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה