המשבר בתיירות הנכנסת: אובדן הכנסות של 12.1 מיליארד ש”ח מתחילת השנה

המלונאים, בעלי הצימרים ולשכת מארגני תיירות נכנסת מפעילים לחץ על הממשלה להקדמת החזרה לפעילות; שרת התיירות החדשה אורית פרקש הכהן תגיש מתווה יציאה חדש לועדת הקורונה

פולי טל 15/10/2020 13:09

א+א-

בין הענפים שנפגעו בצורה החמורה ביותר ממשבר הקורונה נמצאים ענף המלונאות והתיירות. מתחילת המשבר חלה ירידה דרסטית בכניסת תיירים לישראל בעקבות סגירת השמיים בשני סבבי הסגרים שהוטלו בארץ עד כה.

 

על פי מתווה היציאה מהסגר שהציגה ד"ר שרון אלרעי-פרייס, מ"מ ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, בתי המלון והצימרים יוכלו לחזור לפעילות רק בשלב החמישי של היציאה מהסגר, הצפוי להתרחש רק בחודש דצמבר.

 

אולם השבוע דווח כי קבינט הקורונה הסיר את המגבלות על טיסות יוצאות מישראל והחל מהיום (15.10) השמיים מתחילים להיפתח. חברת אל על הזדרזה לדווח כי היא מחזירה בהדרגה את הטיסות ותשוב לטוס ליעדים לוס אנג’לס, מיאמי, פרנקפורט, אמסטרדם, סופיה וקייב כבר בשבוע הבא. יעדים אלו מצטרפים ליעדים אליה החברה החלה לטוס: ניו יורק, לונדון, פריז ואתונה.

 

המלונאים ואנשי התיירות הנכנסת מנהלים מאבק שמטרתו להקדים את חזרתם לפעילות עוד לפני חודש דצמבר, וכעת מצטרפת אליהם שרת התיירות הנכנסת אורית פרקש הכהן. הם מפעילים לחץ על הממשלה ועל קבינט הקורונה לאפשר פתיחת מלונות ולשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל אף הגישה נייר עמדה לשדולת התיירות בראשות ח"כ קטי שטרית וח"כ קרן ברק ובו קריאה לאישור מתווה שיאפשר כניסת תיירים.

 

"אם יש בכוונת הממשלה להציל את כלכלות הפריפריה עליה לאשר לאלתר את המתווה לחידוש תנועת התיירות ממדינות ירוקות שהצענו ואושר על ידי גורמי המקצוע במשרד הבריאות, כפוף למועד שיוחלט על אישור כניסה לתיירים. ארגון תיירות לישראל לוקח כמה חודשים . תנו לנו לעבוד עכשיו בשביל שבתחילת 2021 יגיעו לכאן תיירים ויצילו את טבריה, עכו, נצרת, ירושלים צפת ועוד״, כתב יוסי פתאל מנכ"ל הלשכה

 

בחודש ספטמבר נמשכה הצניחה במספר התיירים שנכנסים לישראל ונרשמו בו 15.1 אלף כניסות לישראל. מדובר בירידה של כ-96% לעומת ספטמבר אשתקד. מספר כניסות התיירים המצטבר (ינואר-ספטמבר) השנה הינו 783,000 לעומת 3,295,000 כניסות בתקופה המקבילה אשתקד, שמבטא ירידה של כ-76%. הירידה המשמעותית מבטאת אובדן מצטבר מתחילת השנה של כ-12.1 מיליארד ₪ (כ-3.6 מיליארד דולר) למשק.

 

שרת התיירות אורית פרקש הכהן: "השבוע אושר מינויי בממשלה לשרת תיירות. מדובר בענף כלכלי מפואר, משמעותי ביותר לכלכלת ישראל ובין הנפגעים העיקריים של משבר הקורונה. התיירות היא לא nice to have, ממש לא. פתיחתו מהווה חלק מפתרון בעיית האבטלה, המתח הנפשי, הכלכלה והמשבר.

 

מצב נתוני התיירות הנכנסת עם כניסתי לתפקיד הם קשים. בצעדי הראשונים בתפקיד, סיכמתי עם שר הבריאות על הגשת מתווה יציאה לענף. נבחנת אפשרות שהמתווה יכלול ’איים ירוקים’ שיאפשרו לבודד ערי תיירות בכניסה וביציאה וליצור אזור שמאפשר נופש בריא וכלכלי.

 

באתי לעבוד, ללא ימי חסד, נעשה מה שאפשר כדי לאפשר לחזרה מהירה, יעילה ואיכותית במגבלות הנגיף שנכנס לחיינו. נדגיש גם את חשיבות פתיחת הצימרים במתווה שייקבע, כי בעיניי, בריא יותר כמשפחה לנסוע לצימר מאשר לסבים וסבתות. גם בריאותית וגם לרווחתנו הנפשית".

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה