נגיף הקורונה

איגוד לשכות המסחר: כ- 150,000 עסקים בסכנת סגירה עד סוף שנת 2020

נשיאות איגוד לשכות המסחר התכנסה לישיבת חירום ואומרת כי על הממשלה להורות על פתיחת המסחר בשבוע הבא

פולי טל 11/10/2020 14:28

א+א-

הסגר המתמשך שהוטל בישראל לפני החגים וכוונת הממשלה לאשר ביום שלישי מתווה חדש ליציאה ממנו, מעוררים זעם אצל בעלי עסקים קטנים וגם באיגוד לשכות המסחר. בעלי העסקים שהקימו את התאגדות רשתות המסחר האופנה וההסעדה, שכוללת 18 אלף חנויות וכ-400 רשתות, הודיעו שיפתחו את החנויות בשבוע הבא ללא קשר למתווה עליו יוסכם בכנסת. 

 

בהודעה שהוציאה הבוקר ההתאגדות נאמר כי: "בהודעת ההתאגדות כי "לא נוכל לעמוד במתווה היציאה הקיצוני של משרד הבריאות. משרד הבריאות החליט לא לספור את המגזר העסקי. משרד הבריאות לא מבין מה שכל העולם כבר מבין, הדרך לנצח את הקורונה לא יכולה לעבור בווידוא הריגה של המגזר העסקי".

 

עוד הודיעה ההתאחדות על כנס זום משותף שיתקיים ביום ד’ בהשתתפות הרשתות ונציגי הקניונים בנושא היערכות לפתיחה מחודשת של החנויות בשבוע הבא. 

 

רונן נמני, בעלי קבוצת קפה קפה: "אנו נלחמים על הבית. לא רק על הבית שלנו, אלא על הבית של כל אנשי ענף המסעדות ובתי הקפה. הבית של מאות זכיינים ששמו את כל חייהם בעסק, הבית של אלפי עובדים ממלצרים ועד טבחים, פרנסה של מאות אלפי ישראלים המבקשים להשתכר בכבוד. 

 

מקבלי ההחלטות כנראה לא מבינים שעברנו את שלב הססמאות ואנחנו בזמן קריטי. אם הממשלה לא תבצע חשיבה מחודשת ולא יתקבלו החלטות הגיוניות, הם יהיו האחראיים הבלעדיים לקריסתו של ענף שלם ושל מאות אלפי משפחות יאבדו את פרנסתם ואת העסקים אשר בנו בעמל רב של עשרות שנים".

 

גם נשיאות איגוד לשכות המסחר קיימה ישיבה הבוקר בעקבות מתווה האוצר שפורסם בימים האחרונים המציע פתיחה של המשק בתשעה שלבים שימשכו עד לינואר 2021, כאשר על פי מתווה זה המסחר ישוב לפעילות רק בעוד כחודש. על פי הערכת נשיאות האיגוד, יישום מתווה זה יביא לכך שלמעלה מ-150 אלף עסקים יסגרו עד סוף שנת 2020.

 

בלשכת המסחר הוחלט לדרוש מהממשלה להורות על פתיחת העסקים מתחום המסחר, בשני שלבים - פתיחה מיידית של העסקים שאין בהם קבלת קהל וקביעה כי בעוד שבוע, בתאריך 18.10, פתיחה של עסקים המקבלים קהל, שיש להם שליטה על התנועה האנושית, כגון קניונים, מרכזי מסחר, תערוכות מקצועיות, חנויות רחוב ועוד – לאחר שנערכו לעמוד בתנאי התו הסגול.

 
לדברי נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין, "הסגר על כלל מגזר המסחר, שכמעט ואינו מסכן את הציבור בהיבט המאבק בקורונה חמור ומופרז, לעומת חולשת המאבק במוקדים ’מיצרי קורונה’ כגון אוכלוסיות מוגדרות, אזורים גיאוגרפיים ואופי התקהלות במקרה של העדר שליטה. עסקים רבים נסגרו ללא הצדקה. הסגר מוביל לנקודת רתיחה במגזר העסקי. תסכול, מריבות, זעם ותחושה חזקה של אפליה לרעה."
 
 
מרבית חברי הנשיאות, אשר השתתפו בישיבה, סבורים כי אין איזון נכון במאבק מול הקורונה: "הסגר הדרקוני שהוטל על המגזר העסקי נטול הגיון בסיסי, ויש בו תועלת זעומה מול הנזק האדיר שנגרם לעסקים. המגזר העסקי נמצא בנקודת האל חזור. הקורונה כאן, אך אין זה אומר שאי אפשר להתמודד מבלי להרוס את הכלכלה ולחסל את המגזר העסקי. "
 
 
 
לדברי לין, "אימוץ המלצת לשכת המסחר תרחיב את הפעילות העסקית, תשיב עובדים למעגל העבודה ותסייע לשיקום המשק. הפעילות העסקית חייבת להימשך".
 
 
חברי הנשיאות טענו כי "שרי העבודה והכלכלה, כמי שנוטלים אחריות ישירה באשר לפעילות המסחר והעבודה במשק, אינם פועלים מספיק כדי לתת את ההגנה הנחוצה למגזר המסחר והשירותים ולמובטלים. במשך מספר שבועות הופעלו כלים חריפים וחריגים, אבל עתה, עם תום חגי תשרי, הכרח המציאות הוא להגביר את היקף הפעילות העסקית באופן אחראי".
 

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה