משרד התקשורת: לא לביטול המבני בקבוצת בזק והוט

הצוות הבין אגפי לנושא מצא כי ביטול ההפרדה המבנית כעת עלול להביא להגדלת כוחה של קבוצת בזק ולפגיעה במתחרותיה

חדשות ספונסר 15/07/2020 15:09

א+א- 1

חברי הצוות ממשרד התקשורת בראשות המנכ"ל היוצא נתי כהן, והמשקיפים מאגף תקציבים במשרד האוצר ומרשות התחרות, הגישו לשר התקשורת את המלצות הצוות הבין-אגפי לנושא בחינת חובת ההפרדה המבנית בקבוצות בזק והוט.

 

מדברי שר התקשורת, חבר הכנסת יועז הנדל: "המטרה היא לשמר ולפתח את רמת התחרות בשוק, לוודא שהתחרות מאוזנת ומגוונת, להפחית עלויות רגולטוריות מיותרות, לאפשר את גמישות הרגולציה להתפתחות הטכנולוגיה וכל זאת לטובת הציבור. לאחר שקיבלתי את ההמלצות אבחן את החלופות בנוגע למדיניות משרד התקשורת בנושא ההפרדה המבנית ואקבל החלטות"

 

הצוות הבין-אגפי לעדכון חובת ההפרדה המבנית בקבוצות בזק והוט שמונה על ידי מנכ"ל המשרד ביוני 2018, בחן לעומק את חובות ההפרדה המבנית הקיימות בקבוצות בזק והוט ואלטרנטיבות אחרות למבנה ההפרדה הנוכחי, ובפרט את ההשפעה של ביטול ההפרדה המבנית על קבוצת אלו ועל שוק התקשורת. במסגרת עבודתו הצוות שמע את עמדותיהם של אגף התקציבים במשרד האוצר ורשות התחרות, חברות בשוק התקשורת ונפגש עם נציגי רגולטורים ממדינות אירופה.

 

לגבי חברת בזק הצוות והמשקיפים מצאו כי לא בשלה העת לביטול מוחלט של ההפרדה המבנית בקבוצת בזק, שכן לקבוצת בזק כוח שוק משמעותי ודומיננטיות בשוק התקשורת וכי ביטול ההפרדה המבנית כעת עלול להביא להגדלת כוחה של קבוצת בזק ולפגיעה במתחרותיה.

 

עוד קבע הצוות כי, השילוב של קפיצת מדרגה טכנולוגית משמעותית לבזק כמפעיל פנים ארצי בהיקף פרישה נרחב, יחד עם היכולת לנצל את מלוא כוחה ויתרונותיה הייחודיים כתוצאה משילוב כוחות בין החברות

 

השונות בקבוצה, בתוספת היתרון הפיננסי האדיר שעומד לרשותה לעומת הקבוצות האחרות בשוק – עלולים להביא לפגיעה בתחרות המתפתחת ולהביא לפגיעה משמעותית בתועלת הצרכנים בשוק התקשורת.

 

יחד עם זאת צוין בהמלצות כי המשרד אישר לאחרונה לבזק באנדל הפוך ללא פיצול. כמו כן  המשרד אינו מונע מהלכים של התלכדות החברות הבנות בקבוצת בזק ומוכן לשקול צעדים נוספים להגדלת המיזוג של הפעילויות של החברות הבנות (בזק בינלאומי, פלאפון ו-יס), וכן הצוות ממליץ לשר התקשורת לבחון שינוי בהפרדה הקיימת בין שירות התשתית לשירות ה-ISP.

 

מחברת בזק נמסר: "מצער מאד לגלות שלאחר שנים ארוכות של עבודה, ולאחר עשרות שנים של הפרדות מבניות, מסקנות הצוות לבחינת ההפרדה המבנית הן שמה שהיה הוא שיהיה, וישראל תמשיך להיות המדינה היחידה בעולם המנהיגה רגולציה פוגענית ומיותרת של הפרדות מבניות ופיצולים ביחס לקבוצת בזק, והכל על בסיס ניתוח שגוי של המציאות התחרותית בשוק התקשורת. חשוב לזכור שהפגיעה אינה רק בבזק, אלא במיליוני לקוחותיה, והכל ללא טעם ממשי. למרות הכל, בזק תמשיך לקדם את תשתיות התקשורת בישראל ולספק את שירותי התקשורת הטובים והמתקדמים ביותר"

  

לגבי חברת הוט קבע המשרד כי לקבוצה מעמד דומיננטי בשוק התקשורת המקנה לה יתרונות תחרותיים. פרט להיותה של הוט שידורים מונופול בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית, מהווה הוט טלקום חלק מדואופול בשוק תשתיות התקשורת הנייחות, המחזיקה בתשתית נייחת עצמאית הנגישה לכ-90% ממשקי הבית. מעמד זה מאפשר לקבוצת הוט יתרונות תחרותיים רבים, לרבות גישה רחבת היקף למנויים ויכולת למנף את כוחה ולהשפיע על שווקי תקשורת נוספים.

 

יחד עם זאת הצוות סבור כי כוחה של קבוצת הוט אינו שווה ערך לכוחה הדומיננטי של קבוצת בזק בשוק התקשורת, כאמור יתרונה התחרותי של קבוצת הוט נעוץ בהיותה בעלת תשתית נייחת עצמאית בהיקף גדול והיותה מונופול בתחום השידורים, אך עם זאת המאפיינים הטכניים של התשתית, יחד עם העובדה שהחברה לא מחזיקה בתשתית פסיבית בהיקף משמעותי, מקטינים את כוחה של הקבוצה ביחס לכוחה של קבוצת בזק ובפרט בפרישת רשת סיבים אופטיים.

 

כאמור, הצוות סבור כי לא בשלה העת לביטול ההפרדה המבנית בקבוצת הוט, אך במקביל לעבודת הצוות, המשרד נקט מהלכים ואיפשר את מתכונת הבאנדל ההפוך לחברה.

 

בתוך כך, הצוות ממליץ לשר התקשורת לבחון את ביטול ההפרדה בין שירות תשתית לשירות ה-ISP ולשקול את האפשרות לתקן את רישיונות החברת כך שיתאפשר להוט שידורים ו/או הוט טלקום להגיש בקשה למשרד לשיווק סל שירותים משותף עם מגזרי הפעילות הסלולר והשיחות הבינלאומיות.

 

לסיכום, הצוות ממליץ שלא לבטל את ההוראות הקיימות הנוגעות לעניין ההפרדה המבנית בקבוצות בזק והוט בעת הזו. יחד עם זאת הצוות סבור כי יש להמשיך לבחון את הנושא, לאור השינויים בשוק. הצוות ממליץ כי תמשך עבודת המטה השוטפת במשרד על מנת להעמיק ולבחון את הנושא וזאת תוך שיתוף ותיאום עם משרדי הממשלה הרלוונטיים, במטרה לשמר ולפתח את רמת התחרות בשוק, להפחית עלויות רגולטוריות מיותרות, לאפשר את גמישות הרגולציה להתפתחות הטכנולוגיה והכל לטובת הציבור .

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    אז ההודעה כן טובה לבזק?

    הצוות הבין אגפי לנושא מצא כי ביטול ההפרדה המבנית כעת עלול להביא להגדלת כוחה של קבוצת בזק
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    chmodmaster 15/07/2020 15:26