באטמ השיקה שלוש בדיקות דיאגנוסטיות חדשות לאבחון מתקדם של קורונה

הקבוצה מצפה למכירות ראשוניות וייצור הבדיקות במתקנה של חברת הבת Adaltis באיטליה בסוף הרבעון השלישי או תחילת הרבעון הרביעי 2020

חדשות ספונסר 15/07/2020 10:22

א+א-

חברת באטמ הדואלית (לונדון: BVC) מדווחת היום על השקת שלוש בדיקות דיאגנוסטיות חדשות לאבחון מתקדם ומשמעותי של נגיף הקורונה (COVID-19) ומחלות נוספות הפוגעות בדרכי הנשימה.

 

הבדיקה הסרולוגית הקיימת של הקבוצה לזיהוי נוגדנים לנגיף הקורונה שופרה, וכעת יש לה יכולת מדידה של כמות הנוגדנים בדם ולא רק יכולת לזהות נוכחות שלהם. הבדיקה המשופרת מודדת נוגדני IgM, המופיעים לאחר כמה ימים מרגע החשיפה ונשארים בדם לתקופה קצרה, וכן נוגדני IgG, המופיעים מספר ימים לאחר ההדבקה ונשארים בדם למספר חודשים. לבדיקה יש את אותן רמות רגישות וספציפיות של הבדיקות המובילות בשוק, עם רמת רגישות של 100% וספציפיות של 99.8%.

 

שדרוג זה פותח על ידי הקבוצה כתגובה למחקר הרפואי שמצא כי רמות הנוגדנים בדם של אדם שהחלים מנגיף הקורונה הן נמוכות ויורדות לאורך זמן. בדיקה זו נועדה לתמוך ברשויות בריאות ציבוריות וגופים פרטיים הנדרשים לקבל החלטות על פי רמת חיסוניות פוטנציאלית המבוססת על רמות נוגדנים והירידה בהם לאורך זמן. מכאן, הבדיקה היא כלי חשוב להעריך חיסוניות עדר ואת יעילותם של חיסונים עתידיים.

 

בדיקה נוספת היא בדיקה מולקולרית (PCR). הקבוצה הרחיבה את יכולות זיהוי הגנים של נגיף הקורונה לחמישה גנים וחשוב מכך, היא כוללת את גן S (מסוג Spike). גן זה הוא חלבון שהנגיף משתמש בו על מנת לחדור לתאים אנושיים. הוא מבוטא בדם של חולה גם ברמות נמוכות מאוד של נוכחות הנגיף, דבר העשוי להקשות על זיהויו. כתוצאה מכך, על ידי אפשור היכולת לזהות את גן S, הבדיקה מספקת דיוק גבוה יותר ומוריד את הסיכון בטעויות בדיקה אפשריות (false positives and false negatives).

 

הורדת טעויות המזהות חולה כבריא יפחיתו מקרים של חולים אמיתיים, במיוחד בשלבים מוקדמים של ההדבקות, היכולים להדביק אחרים כשאינם מודעים לכך שהם חולים. בו בזמן שהורדת טעויות המזהות בריא כחולה ימנעו בידוד של כאלה שאינם נדרשים לכך.

 

בנוסף הקבוצה השיקה בדיקה מולקולרית חדשה המאפשרת זיהוי בו זמני של מספר פתוגנים הפוגעים במערכת הנשימה. תוך פחות משעה הבדיקה יכולה לזהות את הפתוגן הספציפי הגורם למחלה נשימתית, ובכך הבדיקה מאפשרת מתן טיפול נכון או כל פעולה הנדרשת לביצוע מיידי.

 

הבדיקה מזהה את נגיפי המחלות הנשימתיות הבולטים, כולל כל הזנים של נגיף הקורונה, שפעת והצטננות עונתית (RSV). הבדיקה מזהה גם חיידקים הגורמים למחלות ריאה קשות, שמופיעות עצמונית או כזיהום משני של נגיף הקורונה, כמו דלקת ריאות ומחלת הליגיונרים. הבדיקה החדשה פותחה בשיתוף עם אוניברסיטת Tor Vergata באיטליה.

 

יכולת הזיהוי המהיר של הסיבה הספציפית למחלה חשובה במיוחד לקראת החורף, בו הצטננות עונתית ושפעת עלולות להופיע במקביל לנגיף הקורונה. כך שניתן להבדיל בין מטופלים המראים סימפטומים דומים כפי שכבר מדווח יותר ויותר, בחצי הכדור הדרומי, בו החורף כבר החל. יכולת אבחון מהירה של המחלה הספציפית מסייעת דרמטית להפחתת העומס על מערכות הבריאות הציבוריות. בדיקה זו צפויה לקבל אישור CE בשבועות הקרובים

 

ד"ר צבי מרום, מנכ"ל באטמ ציין: "אני שמח להציג את שלוש הבדיקות הדיאגנוסטיות הממצבות אותנו בחזית המאבק בנגיף הקורונה. דיאגנוסטיקה מדויקת היא הכלי היחידי המאפשר חזרה ככל שניתן לשגרה בצל המגפה. אנו מאמינים כי הבדיקות החדשות תספקנה משאב חיוני עבור מערכות הבריאות הציבוריות ואנו מעודדים מקבלת בקשות מיידות עבור בדיקות אלה, כבר כעת.

 

אני רוצה להודות לעובדים המסורים שלנו העושים ככל שניתן לפיתוח פתרונות דיאגנוסטיים מובילים. תודה מיוחדת היא לצוות המחקר והפיתוח שלנו המונהגים על ידי פרופסור פאברו וד"ר מטינה, ד"ר פאדולה וד"ר ד’אנג’לו, כמו גם לצוות המונהג על ידי מר סיימון.

 

ראשי צוותים אלו יחד עם ראשי הצוותים והחוקרים העובדים על מחקר ופיתוח חדשניים וארוכי טווח ושותפינו באקדמיה, אפשרו לתרגם את הידע המדעי למוצרים בהם נעשה שימוש יומיומי לאבחון ותמיכה במערכות הבריאות הציבוריות והקהילה בימים קשים אלו."

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה