אנלייט צופה הכנסות של 45-55 מיליון ש”ח בשנה בעקבות זכייתה במכרז רשות החשמל

ההשקעה בפרויקטים מוערכת בהיקף של כ- 410-460 מיליון ש"ח; השימוש בטכנולוגיית האגירה מאפשר הגדלה משמעותית של הספק הפרויקטים הסולאריים

חדשות ספונסר 14/07/2020 16:43

א+א- 4

לאחר הזכיה במכרז רשות החשמל להקמת מתקני ייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו וולטאית בשילוב אגירת אנרגיה, מפרסמת חברת האנרגיה החלופית אנלייט את הסכומים אותם היא מתעתדת להשקיע ולהרוויח מהפרויקט.

 

המכרז כזכור, הוא להקמת מתקני ייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו-וולטאית בשילוב טכנולוגיית אגירה שיחוברו לרשת החלוקה. הזכייה במכרז משקפת אפשרות להקמת מתקנים בהספק DC של כ-130 מגה ואט ובעלי קיבולת אגירה כוללת של 192 מגה-ואט שעה, אשר באמצעות מערך הפאנלים ומתקני אגירת האנרגיה יוכלו "לפזר" את הייצור ולהזרים לרשת בכל זמן נתון עד 48 מגה ואט AC היקף הזכייה של החברה במכרז.

 

צפריר יואלי, מייסד-שותף וסמנכ"ל פיתוח עסקי באנלייט מסר: "זכייתה של אנלייט במכרז ראשון מסוגו המשלב ייצור סולארי ואגירת חשמל מהווה קפיצת מדרגה בפעילותה, ומסמנת את אנלייט כמובילה במעבר למשק חשמל מבוסס אנרגיות מתחדשות.

 

שילוב ייצור ממתחדשות עם יכולת אגירה, בתוספת תמהיל מאוזן של ייצור מאנרגיה סולארית ואנרגיית רוח, מאפשרים ליצרני אנרגיות מתחדשות לספק חשמל בשעות הביקושים ללא צורך בגיבוי מתחנות קונבנציונליות וכן להתגבר על חסמים בזמינות רשת החשמל, וזאת במחירי חשמל אטרקטיביים יותר מתחנות קונבנציונליות מזהמות.

 

החברה רואה בתחום האגירה כמנוע צמיחה אסטרטגי עבורה בישראל ובשוק הבינלאומי, ופועלת לשלב טכנולוגיות אגירה במגוון פרויקטים בשווקי פעילותה. זהו שלב נוסף בהפיכתה של אנלייט ליצרנית חשמל עצמאית (IPP) בהיקפים גדולים"

 

ההכנסות הצפויות מהפרויקטים במימוש מלא של היקף זכייתה במכרז בתקופה של 23 השנים הראשונות של הפעלת המתקנים, ובהתחשב בתרחישי ההפעלה השונים של המתקנים, מוערכות בכ- 45-55 מיליון שקלים לשנה במצטבר, ועלות ההקמה הכוללת של המתקנים ומערכי האגירה הנלווים להם צפויה להיות בסך של כ- 410-460 מיליוני שקלים. החברה מעריכה כי אורך חיי המתקנים יעמוד על 30 שנים לכל הפחות וההכנסות משנים 24 ואילך יהיו בתעריף נמוך יותר במונחים ריאליים.

 

השימוש בטכנולוגיית האגירה מאפשר הגדלה משמעותית של הספק הפרויקטים הסולאריים, שכן חלק מהחשמל המיוצר נאגר בסוללות ונשלח לרשת החשמל בשעות שאינן שעות השיא של הייצור הסולארי ושבהן העומס על רשת החשמל קטן יותר. לפיכך, גודל חיבור מסוים (במונחי AC) מאפשר הקמת הספק מותקן (במונחי DC) גדול משמעותית לעומת מתקנים ללא יכולת אגירה. 

 

שילוב טכנולוגית האגירה במתקני ייצור אנרגיה מתחדשת משפר מאד את יכולתם של יצרני אנרגיה מתחדשת לספק חשמל בהתאם לפרופיל ביקושי החשמל במשק, וכן חוסך בהקמת משאבי רשת חדשים. בהתאם לכך, שילוב האגירה צפוי להאיץ משמעותית את מגמת הפיכתה של אנרגיה מתחדשת למקור ייצור החשמל העיקרי בעולם, ללא צורך בתוספת הספק גיבוי של תחנות קונבנציונליות מבוססות דלקים פוסיליים.

 

מימוש הזכייה מותנה, בין היתר, בקבלת אישורי חיבור לרשת עבור הפרויקטים מחברת החשמל ובעמידה באבן הדרך לקבלת אישור סנכרון לרשת מחברת החשמל בתוך 37 חודשים לכל היותר.

4 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
 2. 2
  אתה לא אמיתי!!! עדיף נדלן 20 שנה...|9|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  bosof 15/07/2020 03:32

 3. 3
  10 שנים החזר השקעה חחח

  עסקה גרועה ביותר
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Ronen22 14/07/2020 16:55

 4. 4
  וזה פרויקט רווחי? נראה עסקה גרועה

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Talush 14/07/2020 16:53