דוראל אנרגיה, אלומי קפיטל ואנלייט זכו במכרז של רשות החשמל

שלוש החברות זכו בהליך התחרותי להקמת מתני PV בשילוב קיבולת אגירה; מחיר החשמל שישולם לזוכים בהליך הוא 19.9 אג’ לקווט"ש

חדשות ספונסר 14/07/2020 13:51

א+א- 2

מליאת רשות החשמל החליטה אמש על תוצאות ההליך התחרותי הראשון מסוגו בישראל למתקנים פוטו וולטאיים בשילוב קיבולת אגירה. בהליך השתתפו 15 מציעים שהגישו למעלה מ- 45 הצעות. המליאה החליטה לקבל 11 הצעות של 3 מציעים שונים - דוראל אנרגיה, אלומי קפיטל ואנלייט, בהספק מצטבר של 168 מגה וואט. מחיר החשמל שישולם לזוכים בהליך הוא 19.9 אג’ לקווט"ש.

 

בעקבות הצלחת המכרז צפויה רשות החשמל לפרסם עד סוף השנה מכרז נוסף לשילוב אגירה.

 

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "מדובר במכרז ראשון מסוגו, כחלק מתוכנית פורצת דרך לשילוב אגירת חשמל ביחד עם אנרגיה סולארית. ההצלחה העצומה במכרז – מבחינת המחיר הנמוך שקיבלנו ומבחינת הכמות הגדולה של החשמל שייאגר - סוללת את הדרך ליישום התוכנית השאפתנית עליה הכרזתי, שתוביל את מדינת ישראל תוך שנים ספורות למקום הראשון בעולם בייצור חשמל מהשמש".

 

מ"מ יו"ר הרשות, יואב קצבוי: " אגירת חשמל צפויה להיות גורם משמעותי במשק החשמל ולאפשר לנו לעמוד ביעדים שאפתניים של אנרגיות מתחדשות, תוך שמירה על אמינות אספקת החשמל לצרכנים. אנחנו שמחים על התוצאות של ההליך הראשון שמהווה את יריית הפתיחה להטמעת יכולת אגירה במשק החשמל בעשור הקרוב."

 

יכולת האגירה המשולבת במתקן הפוטו-וולטאי מאפשרת להפיק כמות גדולה יותר של חשמל נקי עבור גודל חיבור נתון לרשת ובכך לייעל את השימוש בתשתיות קיימות. בנוסף מאפשרת האגירה הזרמה של החשמל לרשת בשעות הערב שהן השעות בהן מערכת החשמל זקוקה לו. בעתיד צפוי כי מתקני האגירה יספקו שירותים נוספים הנדרשים לשמירה על יציבות הרשת ולניהול יעיל יותר של ייצור החשמל ואספקתו.

 

בהתאם לתנאי ההליך, יידרשו הזוכים להקים בתוך שנתיים וחצי מתקן פוטו וולטאי ומתקן אגירה בהיקף של 5 שעות אגירה לפחות. בכוונת הרשות לפרסם הליכים דומים נוספים בעתיד הקרוב וכן לתת מענה אסדרתי לסוגים שונים של אגירה.

 

לאחרונה פרסמה הרשות גם קול קורא בדבר המתווה האסדרתי למתקני אגירה גדולים שיחוברו לרשת ההולכה.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  תיקון, כנראה שהקווט"ש שפירסמו הוא מ

  תיקון, כנראה שהקווט"ש שפירסמו הוא מטעה. הדוח פורסם עכשיו, עם פרטים חדשים. כנראה שמדובר על מחיר חשמל AC, ולא על DC: ולכן ההכנסות הצפויות מוטעות והן יהיו סביב 48M ש"ח בשנה. ציטוט: החברה בהספק מצטבר של 48מגה-וואט (במונחי AC ,)המשקף הקמת מתקנים בהספק מותקן במונחי DC של כ-130מגה-וואט, אשר באמצעות מערך הפאנלים ומתקני אגירת האנרגיה יוכלו "לפזר" את הייצור ולהזרים אותו לרשת החשמל בהספק חיבור של עד 48מגה-וואט במונחיAC בכל זמן שיתאפשר על ידי חברת החשמל...
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  bosof 14/07/2020 15:26

 2. 2
  זה מחיר מעולה 19.9 אגורות לקווט"ש|30||45||30|

  יותר מפי 2 ממה שמשלמים באשלים למשל: 8.68, המחיר הממוצע הוא 7-9... אני מניח שהעלות היקרה היא בגלל שהמכרז כולל תחנת אגירה של 4 ש"ע * 168 מ"ווש. מניח שגם חברות שמייצרות תחנות אגירה, יהנו מהמכרז, אולי גם אוגווינד או ברנמילר מדובר על הכנסות של כ-330M ש"ח בשנה. מחזיק אנלייט ודוראל
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  bosof 14/07/2020 14:13