משרד השיכון מציג תוכנית לביטול מחיר למשתכן

השר ליצמן יציג למשרד האוצר תוכנית חלופית המתמקדת בישובי הפריפריה וכוללת סבסוד לזוגות צעירים; התוכנית תכלול גם דירות יד שניה

פולי טל 30/06/2020 12:12

א+א-

שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן, יגיש לשר האוצר תוכנית חדשה שאמורה להחליף את תוכנית מחיר למשתכן שפעלה בשנים האחרונות. שני השינויים המרכזיים בתוכנית החדשה מדברים על כך שהמדינה תקבע את מחיר הדירות ולא הקבלנים וחברות הבניה המשתתפות במכרז, וכן מתן העדפה לדירות שיקומו בפריפריה והגדלת ההנחה באזורים אלה. התוכנית לא תופעל באזורי יוקרה בהם מחיר הקרקע גבוה.

 

עוד בתוכנית – הלוואות מסובסדות למשכנתאות בפריפריה שמטרתן להביא זוגות צעירים ומשפחות להעדיף את האזורים הללו ולעודד את פיתוח הפריפריה.

 

התגובות לתוכנית החדשה לא איחרו להגיע. נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו אמר כי "ההתאחדות תתמוך בכל פתרון ישים ובר קיימא של דיור בר השגה והשיטה המוצעת יכולה להיות כזו. שוק הדיור חווה שוב ושוב ניסיונות של הממשלות להמציא פטנטים ותוכניות שאינן מטפלות בבעיה המרכזית וכל פעם הסתבר שזו לא הדרך לטפל במשבר הדיור בישראל.

 

אנחנו נמצאים בשנה מהקשות שידענו זה זמן רב, ומשבר הקורונה עלול להביא לכך שהשנה תסתיים בצניחה בהיקף התחלות הבניה לכ-30 אלף יחידות דיור בלבד. עיקר תשומת הלב של הממשלה בפתרון משבר הדיור חייב להתמקד בזינוק בהיקף שיווק הקרקע והסרת חסמים רגולטורים שמונעים בניה, כדי לאפשר לשוק להגיע להתחלות בניה של 70 אלף יחידות דיור לפחות".

 

חיים מסילתי יור’ לשכת שמאי המקרקעין : "נראה כי הוסקו מסקנות במשרד הבינוי והשיכוו ולמדו משנעשה בשנים האחרונות, את היתרונות של תוכנית מחיר למשתכן השאירו ואת החסרונות תיקנו. אחת הבעיות המרכזיות של מחיר למשתכן הייתה חוסר השוויון בין גובה ההנחות באזורי הביקוש לפריפריה, תופעה שבה זוכי מחיר למשתכן במרכז נהנו לעיתים מהנחה של מאות אלפי שקלים בהשוואה למחיר השוק בניגוד לגובה ההטבה בפריפריה , מצב אבסורדי שחטא למטרה הראשונית של התכנית.

 

כמו כן התוכנית החדשה נותנת מענה לקהל יעד גדול יותר ופותחת אפשרויות לא רק לזוגות צעירים אלא לכל הקהלים. הענקת מענקים של כ-70 אלף שקל עד 110 אלף שקל לרוכשי דירות יד שנייה בערים בפריפריה הוא צעד נבון לדעתי שעתיד לייצר דינמיקה שתעיר את שוק הנדל"ן באזורים אלה ותשפר את היכולת של זוגות צעירים שם לקנות דירה, באופן שיעודד את בעלי הדירות למכור ולקנות לעצמם דירה חדשה יותר. לשכת שמאי מקרקעין עמדה ועומדת לרשות מקבלי ההחלטות על מנת לסייע מקצועית בקבלת ההחלטות והצעדים הנדרשים לטובת סיוע במשבר הדיור. "

 

לירון פרי מנכל פרי נדלן מסביר כי תוכנית מחיר למשתכן הייתה תוכנית שלא השיגה את כל מטרותיה, שכן כל קרקעות המדינה שווקו במסגרת התוכנית ונוצר מחסור בקרקעות לבנייה לציבור הרחב באיזורי הביקוש. התוצאה הייתה עלייה במחירי הקרקעות הפרטיות במרכז הארץ והמשך עליית מחירי הדירות שלא נבנו במסגרת מחיר למשתכן.

 

יש לזכור כי לא רק הזוגות הצעירים רוכשים דירות ויש חשיבות ביצירת מלאי גם למשפרי דיור, כמו כן, יש לאפשר גם למשקיעים לחזור ולרכוש דירות במרכז הארץ, שכן על אף הרצון המובן של הממשלה לנווט זוגות צעירים לפריפריה עדיין רבים מהם יעדיפו לשכור דירות במרכז הארץ".

 

עו"ד רועי הכט, שותף וראש מחלקת מקרקעין במשרד שביט בר-און גלאון צין ושות’, מציין כי "הרעיון ליצור שוני בשיטת התמחור בהתאם לאזורים בהם משווקות הקרקעות על ידי המדינה - יש בו היגיון כלכלי. עם זאת, שיטה שבה הקרקעות במרכז מתומחרות גבוה, לא כל שכן, מתוך מחשבה "לממן" את הפריפריה, מרחיקה אוכלוסיות צעירות ותוססות ממרכז המדינה, ומנציחה את המצב הדמוגרפי והסוציואקונומי של שכונות מגורים מוחלשות בפריפריה. 
 
חשוב ששר השיכון החדש יפעל לכך שתמהיל ותכנון הפרויקטים החדשים יהא בו למלא את הצרכים של כל הזוגות הצעירים ומחוסרי הדיור, וודאי ללא תלות בהשקפה דתית, תוך יצירת מעגלים חברתיים מגוונים ושטחי תעסוקה ומסחר תומכים".
 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה