גילה גמליאל: ”המשרד להגנת הסביבה יוביל מהלך של סגירת מפעלי בז”ן בחיפה”

השרה אמרה בדיון על מפרץ חיפה בועדת הפנים של הכנסת כי התהליך יהיה הדרגתי ויסתיים לא יאוחר מ-2030

חדשות ספונסר 29/06/2020 12:05

א+א- 5

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, השתתפה היום בדיון "מפרץ חיפה – תמונת מצב והתוכניות העתידיות לפינוי המפעלים המזהמים" בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת ואמרה כי היא מתכוונת להעביר בזמן הקרוב החלטת ממשלה בתיאום עם הגופים הרלוונטיים – משרדי האוצר ורשות מקרקעי ישראל - שלפיה ייקבע מועד לסגירת מתחם בז"ן.

 

השרה טענה כי זהו תהליך שצריך להתחיל מיידית, יהיה הדרגתי, ויסתיים לא יאוחר מ-2030. "הבנתי מהר מאוד שאם אני לא אוביל את הנושא ואדחף אותו – זה לא יקרה. ואם זה לא יקרה – תתרחש קטסטרופה סביבתית וכלכלית. אני מאמינה שבביצוע נכון, התהליך יוביל לתועלות לכל הנוגעים בדבר, כך שכולם ייצאו מורווחים" אמרה גמליאל.

 

הצעד הזה מתכתב עם אג’נדה מרכזית של המשרד להגנת הסביבה והיא גמילת ישראל משימוש בדלקים פוסילים מזהמים. גם המגמות העולמיות תומכות בכך שהשימוש בתזקיקי נפט יצטמצם משמעותית בשנים הקרובות, כך שלא יהיה צורך ביכולת הזיקוק הקיימת כיום. יש בפינוי המתחם גם היגיון סביבתי וגם היגיון כלכלי. בכל העולם כבר מבינים: תם עידן הדלקים הפוסיליים. העולם הולך לרכבים חשמליים, לאנרגיות מתחדשות – וגם ישראל. בעידן כזה לא צריך בית זיקוק בחיפה.

 

השרה גמליאל הוסיפה כי היא מודעת למורכבות התהליך משום שיש לתת מענה לסוגיות לאומיות כדוגמת העסקת עובדים, תשתית חליפית לאחסון דלקים, ניפוק, אחסון בנמלים ועוד והבטיחה להוביל שיח פתוח עם הרשויות המקומיות, ועדי העובדים, התושבים ובעלי העניין השונים.

 

מדובר בפרויקט לאומי ממדרגה ראשונה. יש לקדם מקומות עבודה חלופיים, לבסס את משק האנרגיה על אנרגיות מתחדשות ולהחליט על הדרכים לחיזוק המטרופולין בחיפה. יהיה גם צורך לשקול תוכניות קיימות – כמו קרקעות הצפון – ולמצוא להן חלופות.

 

עוד אמרה גמליאל: "אני רואה חשיבות סביבתית גבוהה בקבלת החלטה ממשלתית ברורה בעניין עתיד מפרץ חיפה וסיום אי-הוודאות בנושא. הימנעות מהחלטה תגרום לתעשייה לגווע מאליה ותוביל לפגיעה בסביבה ולחוסר יכולת לשקם את הקרקע. במצב כזה, ללא החלטה, יישאר המטרופולין רק עם ההשלכות הסביבתיות השליליות של המפעלים, אבל ללא מנוע לפיתוח. מהר מאוד מתחם בז"ן עלול להפוך להיות למתחם אחסון דלקים, אם לא ננהל את זה נכון".

 

"לפני 100 שנה הבריטים מיקמו את בתי הזיקוק בנמל חיפה כנקודת יציאה עם תזקיקים לאירופה. זה כבר לא רלוונטי ל-2020. אני מסתכלת קדימה על העתיד שלנו: אנחנו חייבים להסתכל מה נכון לנו עכשיו עבור מדינת ישראל ועבור הצמיחה של אזור חיפה כמטרופולין ששואב אליו אוכלוסייה, תושבים שרוצים לבוא לשם, ומרחב משגשג".

 

לסיום הוסיפה השרה: "אני רואה לנגד עיניי את מפרץ חיפה עם תעשיות ירוקות וחדשניות, קלינטק, טכנולוגיות סביבה חדשניות שינצלו את היתרונות של העיר ויהפכו אותה אבן שואבת לצעירים. זה לא חלום! בקרוב זו תהיה המציאות".

5 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  מס על דלק מזהם אמור לעודד שחרור ממנ

  מס על סיגריות- אמור לעודד שחרור מהתמכרות. מס על דלק - אמור לעודד מעבר לחשמלי שמזהם פחות. נכון שרכב חשמלי לא פותר הבעיה של העומסים שפוגעים בכלכלה. אנשים עובדים 8-10 שעות + שעתיים פקקים. השעתיים הללו יכלו להיות מופנות לעבודה ו/או לפנאי = צריכה. בשביל זה מעודדים נסיעה של 2-3 ברכב. ותחבורה ציבורית. בדקתי פעם כניסה לת"א בשעה 7 בבוקר - הנתיב השיתופי מדרום - חוסך הרבה זמן. אבל הישראלים סוציומטים. זוכר תלונה של מישהו שגר ב"רקפת". חור בגליל. אבל בדרך לת"א הוא עובר כמה תחנות אוטובוס בהם ממתינים אנשים לנסיעה לת"א. אבל הוא במקום לקחת טרמפיסטים ולחסוך זמן בכניסה לת"א - מתלונן לתקשורת מדוע מקשים עליו.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 30/06/2020 14:18

 2. 2
  המדינה התאהבה במס הבלו

  פקידי המס צריכים לחשוב על איך לתמחר מיסוי לפי מס גודש/נסועה ולשחרר אותנו מהתלות בדלק המזהם יותר
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  McX 30/06/2020 13:44

 3. 3
  הזדמנות לעודד רכב חשמלי למען הגז

  ני"ע של הגז יורדים בגלל הירידה לביקוש לחשמל. צריך להבין שגז שלא מפיקים השנה - יופק רק עוד 20 שנה ולפי היוון המקובל הוא שווה לשותפיות - שמינית מגז נוכחי. צריך להגביר את צריכת הגז והחשמל בארץ - ע"י העברת רכבים לחשמל וגז. נחסוך הרבה זיהום. והמון כסף.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 29/06/2020 14:29

 4. 4
  פרופ שמחון - פינוי בזן עד 2025.

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 29/06/2020 14:25

 5. 5
  פרוסור שמחון - לסגור בז"ן עד 2025!

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 29/06/2020 12:15