חדשות שוק ההון category name

ההתאוששות בגיוסים בקרנות ההון נמשכה בחודש מאי

תעשיית הקרנות בכללותה גייסה 5 מיליארד ₪ במאי אחרי פדיונות של כ-42 מיליארד ₪ בחודש מרץ; סך נכסי קרנות הנאמנות עלה ל-296.3 מיליארד ₪

חדשות ספונסר 02/06/2020 17:06

א+א-

מורן צביק, מנהל קשרי יועצים בבית ההשקעות מיטב דש מסכם היום את פעילות תעשיית קרנות הנאמנות בחודש מאי ומראה מגמת התאוששות והתחזקות בגיוסים. סך נכסי קרנות הנאמנות עלה מ-289.2 מיליארד ₪ בסוף אפריל ל-296.3 מיליארד ₪ בסוף מאי, גידול בשיעור של 2.5%.

 

חודש מאי התאפיין בעליות שערים בכל אפיקי ההשקעה המרכזיים ומבחינה זו הוא המשיך את המגמה החיובית שהחלה בחודש אפריל, אף כי באופן מתון יותר. בארה"ב נרשמו עליות שערים נאות מאוד. הנאסד"ק, ה-S&P500, והדאו ג’ונס עלו בשיעורים שנעו בין 4.3% ל-6.8%. באירופה, הדאקס עלה ב-6.7% , וביפן עלה מדד הניקיי ב-8.3%.

 

מדדי המניות בישראל פיגרו מאוד אחרי מדדי המניות בחו"ל. מדד ת"א 35 ירד ב-0.7%, ומדד 90 ירד בשיעור של 2.7% . המגמה החיובית החזקה, שאפיינה את שוק המניות בת"א בחודש אפריל, לא נמשכה במאי. איגרות החוב הקונצרניות עלו בממוצע בשיעור של 0.7% , ואיגרות החוב הממשלתיות עלו ב-0.9%, שיעור מתון בהרבה מזה שנרשם באפריל.

 

העליות הרוחביות האלה סייעו לקרנות הנאמנות להמשיך להתאושש מעט מהמכה שספגו בסוף פברואר ובמרץ.

 

התעשיה האקטיבית המסורתית נהנתה מכניסת כספים בסך כולל של כ-2.8 מיליארד ₪, ויחד עם עליית ערך נכסיה צמחו מ-150.1 מיליארד ₪ ל-153.5 מיליארד ₪. באופן טבעי, הנהנית העיקרית במונחים כספיים, הייתה גם הקטגוריה הגדולה ביותר בנכסיה – הקרנות המתמחות באג"ח כללי, רובן עם רכיב מסוים, לא גדול, של מניות.

 

הקרנות המתמחות באג"ח כללי שסבלו קשה בחודש מרץ עם יציאה של 15 מיליארד ₪, גייסו באפריל כ-0.85 מיליארד ₪, והמשיכו לגייס ביתר שאת בחודש מאי כ-1.57 מיליארד ₪, סכום שמהווה כמעט 60% מהגיוס הכולל בתעשייה .

 

המגייסת השנייה בגודלה הייתה הקבוצה של הקרנות המתמחות באג"ח מדינה שגייסו קרוב ל-0.5 מיליארד ₪. הקרנות המתמחות באג"ח חברות עדיין לא מצליחות להתאושש מהמכה של מרץ, חודש שבו פדו כ-2.8 מיליארד ₪. הן גייסו מאי כ-120 מיליון ₪ בלבד אחרי גיוס של כ-40 מיליון ₪ באפריל. כלומר, הן עדיין רחוקות מלהחזיר לעצמן את הסכום העצום שיצא מהן במרץ.

 

הקרנות המתמחות במניות גייסו כ-330 מיליון ₪, אך נתון זה "מסתיר" את השוני בין הקרנות המתמחות במניות בחו"ל שגייסו כ-250 מיליון ₪ לבין הקרנות המתמחות במניות בישראל שגייסו כ-80 מיליון ₪ בלבד. ביטוי לחולשה של שוק המניות בישראל לעומת שוקי המניות בחו"ל.

 

הקרנות הכספיות לעומת זאת סבלו גם החודש מיציאת כספים של כ-0.36 מיליארד ₪, המשך לפדיון בסכום דומה של 0.33 מיליארד ₪ באפריל. 

 

בתעשייה הפסיבית פועלים שני מכשירי השקעה שונים – קרנות הסל והקרנות המחקות. מה שמחבר ביניהן הוא המאמץ של מנהליהן להשיג תשואה זהה או גבוהה יותר ממדד הבנצ’מארק שאותו הם מבקשים לחקות. מעבר לכך ישנה שורה של הבדלים, שהרלוונטי ביותר הוא שחלק ניכר מקרנות הסל מוחזק על ידי משקיעים מוסדיים, בעוד שחלק הארי מנכסי הקרנות המחקות מוחזק על ידי משקיעים פרטיים.

 

קרנות הסל גייסו במאי כ-0.6 מיליארד ₪, בעוד שהקרנות המחקות גייסו כ-1.9 מיליארד ₪, חודש שני ברציפות שהן מצליחות לגייס יותר מקרנות הסל.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה