קנס של 1.2 מיליון ₪ הוטל על בזן בגלל עבירות של זיהום אוויר

בית משפט השלום בחיפה הרשיע במסגרת הסדר טיעון את החברה בעקבות אירוע שריפה וזיהום במפרץ חיפה; על שלושה מנהלים בחברה הוטלו קנסות של 30-50 אלף ₪

חדשות ספונסר 01/06/2020 15:49

א+א-

המחלקה להנחיית תובעים מוסמכי היועמ"ש בפרקליטות המדינה, באמצעות עו"ד עדי דמתי שגיא, הגישה בשם המשרד להגנת הסביבה כתב אישום נגד חברת בז"ן ומנהלים בה. כתב האישום הוגש בשל שרפת ענק שפרצה בסוף דצמבר 2016 במכל שהכיל חומר מסוכן בבתי הזיקוק במפרץ חיפה. השרפה השיאה ענן שחור לגובה רב במשך שעות רבות וגרמה לזיהום אוויר חזק ובלתי סביר.

 

את החקירה ניהל צוות חקירה מיוחד של המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה בשיתוף מפלג הונאה חוף של משטרת ישראל, בליווי מומחים, אנשי מקצוע ואנשי הלשכה המשפטית של המשרד להגנת הסביבה.

 

השרפה פרצה ביום 25 בדצמבר 2016 במכל אחסון דלקים שנמצא בחוות המכלים של בז"ן במפרץ חיפה. במכל אוחסנה תערובת נוזלית של איזומראט ו-C-9, חומר שהוא מרכיב בבלילת בנזין. חומרים אלו נחשבים דליקים, מסרטנים ומסוכנים כהגדרתם בחוק החומרים המסוכנים. עקב השרפה היתמר עשן שחור שעות רבות מעל לאזור וגרם לזיהום אוויר חזק ובלתי סביר.

 

כעולה מכתב האישום המתוקן, שבו הודו הנאשמים והורשעו לפיו, במסגרת בדיקה שגרתית של אחד מעובדי חוות המכלים בבז"ן התגלה יום לפני השרפה כי הגג הצף של המכל שקע בתוך איזומראט (התערובת הנוזלית). כתוצאה משקיעת הגג נחשפה כמות איזומראט של כ-300-200 מ"ק לאטמוספרה וגרמה לפליטת פחמימנים וליצירת אווירה נפיצה שעלולה לגרום לשרפה. צוותי כיבוי וחירום של בז"ן החלו בביצוע פעולות תפעוליות לחשיפת הגג השקוע.

 

ואולם בבוקר יום השרפה, תוך כדי התזת מים מגובה של כ-10 מטרים לתוך המכל לצורך הדחת האיזומראט לצדי הגג הצף, פרצה שרפת ענק אשר הציתה את הדלקים שבמכל, והאירוע יצא מכלל שליטה. כוחות כיבוי והצלה שהוזעקו למקום פעלו שעות רבות לכיבוי השרפה.

 

ההשפעה הבריאותית של חשיפה ישירה או עקיפה למזהמים שנפלטו לאוויר כתוצאה מהשרפה עלולה לגרום לתחלואה מסוגים שונים, ובהם מחלת הסרטן, תחלואה לבבית, נשימתית, פגיעה במערכת העצבים והשפעות בריאותיות שונות שמידתן תלויה ברמת החשיפה ובמשכה.

 

הנאשמים הודו באחריותם לאירוע השרפה שנגרם כתוצאה מהתנהלותם, בין היתר מאחר שלא קיימו את נוהלי חברת בז"ן ולא הטמיעו אותם בקרב עובדיה, לא קיימו את הוראות ההיתרים המחייבים אותם מכוחם של הדינים הסביבתיים.

 

בית משפט השלום בחיפה (כב’ השופטת א’ קנטור) קיבל את הסדר הטיעון, שנערך לאחר הליך גישור, והרשיע את חברת בז"ן בעבירות של מעשי פזיזות ורשלנות ובעבירות סביבתיות של זיהום אוויר והפרות היתרים. בית המשפט הטיל על בז"ן קנס כספי בגובה של 1.2 מיליון שקל. נושאי משרה הורשעו בעבירות סביבתיות והוטלו עליהם קנסות בין 50-30 אלף שקל. נאשם 3 עודי יעקב נמחק מכתב האישום במסגרת ההסדר.

 

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "חשוב למשרד להגנת הסביבה לאכוף גם נגד תאגידים גדולים וחזקים המסכנים את הציבור ופוגעים בזכותו לאוויר נקי וסביבה נאותה. נמשיך לפעול בנחישות מול ארגונים כדי להטמיע את הכלל שהמזהם משלם ומקבל אחריות על התנהלות רשלנית".

 

עו"ד עדי דמתי שגיא, מהמחלקה להנחיית התובעים מוסמכי היועמ"ש בפרקליטות המדינה שייצגה את המדינה בהליך, מסרה לאחר גזר הדין: "הפרקליטות רואה חשיבות רבה בלקיחת האחריות של החברה על התנהלותה הרשלנית ועל נשיאתם של מנהלים בה, בהם בכירים, באחריות לאירוע סביבתי ובטיחותי רחב היקף זה. הסדר הטיעון מביא לידי ביטוי את האינטרס של הציבור באכיפה משמעותית גם כלפי תאגידים, גם כלפי מי שמקבל בהם החלטות שטומנות בחובן סיכונים סביבתיים ואחרים".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה