על רקע משבר הקורונה, ההפסד הנקי של בזן ברבעון הגיע ל-146 מיליון דולר

המשבר גרם לשחיקה חריגה במרווחי הזיקוק; המכירות בחודש יוני בשוק המקומי צפויות להגיע לכ-90% לעומת חודש יוני אשתקד

חדשות ספונסר 26/05/2020 11:40

א+א-

בתי זיקוק לנפט (בזן) מודיעה היום על פרסום התוצאות הכספיות לרבעון הראשון של שנת 2020. על רקע משבר הקורונה, מסיימת החברה את הרבעון עם הפסד נקי של 146 מיליון דולר, לעומת רווח של 63 מיליון דולר ברבעון המקביל.

 

ה-EBITDA הסתכם באפס לעומת 153 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, הכנסות החברה ירדו ל-1.416 מיליארד דולר ברבעון, לעומת 1.574 מיליארד דולר ברבעון הראשון בשנת 2019.

 

בתעשיית הזיקוק והפטרוכימיה הגורם העיקרי המשפיע על תוצאות הפעילות אינו מחזור ההכנסות, אלא מרווחי הזיקוק והפטרוכימיה, שהם ההפרש בין ההכנסות ממכירת סל המוצרים לבין עלות חומרי הגלם שהחברה רוכשת. מרווח הזיקוק המנוטרל (דולר לחבית) ירד ב-7.2% והסתכם ב-0.5, לעומת 7.7 ברבעון המקביל אשתקד.

 

שלומי בסון, מ"מ מנכ"ל קבוצת בזן: "בזן מסכמת את הרבעון הראשון של השנה על רקע התפרצות משבר הקורונה, שגרם לשחיקה חריגה במרווח הזיקוק המנוטרל ובהתאם ב- EBITDA מנוטרל מאוחד שעמד על אפס. החברה נכנסה למשבר כשהיא איתנה מבחינה פיננסית - מחזיקה ביתרות מזומנים גבוהות ולאחר שהפחיתה משמעותית את החוב הפיננסי נטו בשנים האחרונות, ועם היערכות טובה מבחינת נזילות.

 

משבר הקורונה מדגיש את החשיבות האסטרטגית בייצור מקומי והתאמתו בזמן אמת לדרישות משתנות ללא תלות ביבוא. גם ברגעי משבר בזן הוכיחה יציבות וגמישות תפעולית, בזכותן התאימה את פעילותה ותמהיל מוצריה למצב שנוצר בחודשים האחרונים והצליחה לספק שורה של מוצרים חיוניים למשק הישראלי ובהם חומרי גלם הכרחיים לתעשיית הפלסטיקה לייצור ציוד מגן ומוצרי היגיינה חיוניים עבור הצוותים הרפואיים ותושבי המדינה כולה וייצור מוגבר של ביטומן לטובת עבודות תשתית שהאיצה המדינה בתקופת המשבר.

 

על פי תחזיות של חברת הייעוץ הבינלאומית IHS Markit, שהיוו בסיס להערכת שווי פעילות מגזר הדלקים של חברת EY, משבר הקורונה אינו צפוי להשפיע באופן מהותי על תעשיית הזיקוק. הביקושים לדלקי תחבורה בעולם צפויים לעלות בהדרגה החל מהמחצית השנייה של שנת 2020 ולחזור לרמתם טרום משבר הקורונה בשנת 2022.

 

מרווחי הזיקוק של בזן צפויים להשתפר בהדרגה ואף לעלות בטווח הבינוני – ארוך. כמו כן קובעת הערכת השווי של בזן כי שווי פעילות הדלקים של החברה עומד על כ- 1.7 מיליארד דולר, 300 מיליון דולר מעל הערך בספרים, שעומד על כ- 1.4 מיליארד דולר.

 

בעת הזו ניכרת התאוששות הדרגתית במכירות דלקים בשוק המקומי, שצפויות להגיע בחודש יוני 2020 לכ- 90% לעומת חודש יוני אשתקד. יצוין כי במהלך תקופה זו לא הורגשה ירידה במכירות דלקי תחבורה לשווקי היצוא בהם פועלת החברה או במכירות פולימרים וארומטיים. 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה