מחזיקי האג”ח של פתאל דחו את הסדר החוב

החברה ביקשה ממחזיקי האג"ח לוותר על עמידה בתנאים הפיננסים עד להתאוששות החברה, אך לא קיבלה את הרוב הדרוש; דוד פתאל: "המתנגדים להצעה לא נותנים יד להצלת המשק"

חדשות ספונסר 25/05/2020 10:04

א+א- 2

חברת המלונות פתאל קיימה אתמול (א’) אסיפה של בעלי אג"ח בסדרות ב’ וג’, במטרה לשכנע אותם לאפשר לה לא לעמוד במספר תנאים פיננסים הקשורים לאגרות החוב, ולא לדרוש פירעון מיידי של האג"חים, שמסתכמים כיום בכמיליארד ש"ח. החברה עומדת נכון לרבעון זה בכל התנאים, אולם חוששת שבעקבות משבר הקורנה והשפעותיו המהותיות על החברה, ייתכן שבהמשך השנה תזדקק להגנות הללו.

 

פתאל הציעה למחזיקי האג"ח מתווה הכולל תוספת ריבית של עד 0.75% וגיוס הון של 100מיליון ₪ בו ישתתף דוד פתאל עצמו. עוד התחייבה פתאל לא לבצע חלוקת דיבידנדים, ולא לקחת על עצמה אשראי נוסף. החברה הודיעה גם כי לא תשפר בטחונות ולא תקדים תשלומים לנושים פיננסים קיימים של הקבוצה

 

בהצבעה שהתקיימה אמש 96% מהמחזיקים בסדרה ג’ ו - 61% מהמחזיקים בסדרה ב’ (5% מתחת לנדרש) הצביעו בעד דחיית הפעלת הקובננטים שקשורים לרווחיות.

 

דוד פתאל, יו"ר הדירקטוריון ומנכ"ל פתאל החזקות אמר לאחר ההצבעה "רשת מלונות פתאל צמחה ב - 20 שנים האחרונות עקב בצד אגודל ובדרך צלחה לא מעט משברים . כל מי שהאמין בחברה במהלך צמיחתה זכה בריביות ותשואות גבוהות על ההשקעה ולכן בבואנו לדבר עם הבנקים וגם עם מחזיקי אג"ח סדרה ג’ , הם היו קשובים לבקשות שלנו.

 

הירידה ברווח של החברה (ה - EBITDA) לא נוצרה בעקבות התנהלות לא נכונה של החברה, היא נוצרה בשל נגיף הקורונה בלבד שהפך לבעיה כלל עולמית.

 

בשיחות שקיימנו עם מחזיקי האג"ח הבנו שהם מאמינים בחברה, בפעילותה בהנהלתה ובעובדיה ויודעים שהחברה עשתה כל שביכולתה כדי להתמודד עם המשבר, אבל זה לא הפריע לאחדים לנצל את ההזדמנות לשפר את הרווחים .

 

בואו נזכור, הכסף הנוסף שהם מבקשים, הוא הכסף של אותו עובד שיכול להיות מפוטר מחר, כי הם לא נתנו יד להצלת המשק.

 

אני חושב שבעיתות משבר, כולם צריכים לשים יד להמשך צמיחתה של הכלכלה ומקור פרנסתם של אלפי עובדים. אין לי ספק שאחרינו חברות נוספות יודיעו על אי עמידה בקובננטים השנה וכולי תקווה שעם החברות הסולבנטיות, המשקיעים יהיו מצד אחד סובלניים יותר ומצד שני יפעלו באחריות כלפי כספי החוסכים.

 

חלק קטן מהשותפים שלנו להצלחה באג"ח סדרה ב’, ראה באתגר הניצב מולנו הזדמנות לשפר את התשואה שלהם בשנה הקרובה ולא אישר את דחיית הפעלת הקובננטים.

 

אני רוצה להדגיש, לא ביקשנו הנחה (תספורת) ולא ביקשנו דחייה של התשלומים בשנה הקרובה. ביקשנו דבר אחד בלבד, שלא יבקשו פרעון של האג"ח בגלל אי עמידה באחד מהתנאים - ירידה ברווח, ובתמורה העלנו את הריבית בהתאם להסכם של החברה עם המחזיקים, שמסתכמת בעוד כ - 11 מיליון שקל בשנה הקרובה.

 

בימים הקרובים נקיים שיחות עם המשקיעים ונתאם הצבעה נוספת שאותה אני מקווה יאשרו ברוב קולות. אציין בשמחה שניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות בהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד ובחודש יוני מלונות הנופש שלנו צפויים לתפוסות של למעלה מ 60%.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  אין דבר כזה הסדר חינם.

  נכון שהכישלון בפתאל לא באשמת המנהלים כמו ב - IDB דלק ו אפריקה. אבל מדובר בעסקים. למה שבעל חוב יוותר על משהו ? מה זה פילנתרופיה ? הבנתי שפתאל קנה לאחרונה מניות - אז שאת הכסף יפנה להסדר שבו יגייס כסף להחזר החוב. אולי אפילו לגייס להקדמת תשלום חוב חלקי בתמורה לדחיה של אותו סכום באותו זמן.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 25/05/2020 12:44

 2. 2
  טמבל מי שלא קונה פתאל ומחכה לעוד שבועיים כשיפתחו את המלונות, כבר בגרמניה המלונות שלה נפתאות, היא בקלות תגיע לשער 30000-35000, לקנות ולהחזיק

  שי 25/05/2020 10:15