לקראת פקיעת החוזים על הנפט מחר, ייתכן שנראה שוב ירידה במחיר

שוק הנפט בארה"ב החל להתייצב וככל הנראה עבר את הגרוע ביותר; הביקוש העולמי לנפט החל להתאושש, אך הוא עדיין נמוך

חדשות ספונסר 18/05/2020 12:49

א+א-

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, מעריך לקראת פקיעת החוזים על נפט מסוג WTI, מחר, כי "המחסור במקומות אחסון בארה"ב לא צפוי להשתנות בחודש הקרוב ויתכן שב-19 במאי (מחר) נראה שוב ירידה במחירי הנפט מסוג WTI בשל פקיעת החוזים. אולם, לעת עתה, כשהמשקיעים לוקחים בחשבון את האפשרות למחירי נפט שליליים, הירידה במחיר הנפט בעת פקיעת החוזים עשויה להיות מתונה יחסית, דבר שבא לידי ביטוי בירידה של מחירי אחסנת הנפט בארה"ב על פי החוזה הפעיל הנוכחי".

 

"עליית מחירי הנפט מסוג WTI בחצי האחרון של השבוע החולף התרחשה על רקע הירידה המפתיעה במלאי הנפט בארה"ב וגם על רקע סימנים לתחילתו של מהלך גלובלי משמעותי לצמצום היצע הנפט". עוד הוא מעריך כי "שוק הנפט בארה"ב החל להתייצב וככל הנראה עבר את הגרוע ביותר, זאת במידה ולא יהיה גל שני של התפרצות וירוס הקורונה.

 

הביקוש העולמי לנפט החל להתאושש, אך הוא עדיין נמוך. בסין, פעילות בתי הזיקוק העצמאיים מתאוששת וכעת שיעור הפעילות שלהם גבוה יותר מהרמה שלפני התפרצות וירוס הקורונה. כמו כן, הביקוש בהודו לדלק מתחיל להתאושש לאחר שהודו הקלה בסגר שהוטל על המדינה.

 

בפמן מתייחס למעבר של חלק מהציבור מתחבורה ציבורית לרכב פרטי והשפעתה על מחירי הנפט: "האזרחים חוששים מנסיעה בתחבורה ציבורית ומי שיכול, מעדיף לנסוע ברכב מאשר בתחבורה ציבורית. להערכתנו, שינוי זה הוא זמני ואנשים צפויים לחזור להשתמש בתחבורה ציבורית לאחר בלימת התפשטות וירוס הקורונה. בנוסף, חופשות הקיץ בארה"ב צפויות להעלות את השימוש ברכבים וכתוצאה מכך להעלות את הביקוש לנפט עם דגש על צריכת בנזין, מה שעשוי להיטיב יותר עם ה- WTI".

 

"הממשל האמריקאי מנסה למצוא דרכים על מנת לסייע לתעשיית הנפט האמריקאית. הממשל האמריקאי ביקש מה-FED לשנות את תכנית ההלוואות המרכזית כך שהיא תכלול יותר חברות בינוניות, על מנת לסייע לחברות הנפט להתמודד עם מחירי הנפט הנמוכים. אולם, בינתיים מפיקי הנפט מתקשים להמשיך את פעילותם במחירי הנפט הנוכחיים.

 

להערכתנו, יצור הגז הטבעי של ארה"ב צפוי להצטמצם עד סוף הרביע בשל מחירי הנפט הנמוכים. כ-40% ממפיקות הגז הטבעי בארה"ב עשויות לעמוד בפני חדלות פירעון בתוך שנה, במידה ומחיר חבית נפט מסוג BRENT יישאר סביב ה-30 דולרים לחבית. להערכתנו, יצרני פצלי שמן האמריקאים צפויים לחדש את פעילות בארות הנפט, רק לאחר שמחירי הנפט ישארו יציבים ברמה של מעל 35 דולרים לחבית:".

 

"מחיר הנפט יושפע בטווח הקצר מההערכות בנוגע לקיום ההסכם על ידי המדינות החברות בקבוצת OPEC+ בדגש על רוסיה, וההערכות בנוגע להתפשטות וירוס הקורונה בעולם והשפעותיו על הכלכלה העולמית.

 

בטווח הארוך יותר, ישנם מספר גורמים התומכים בביקוש לנפט ובהם: צמיחת כלכלת ארה"ב לאחר בלימת התפשטות וירוס הקורונה ומהלך יישום תקנות IMO 2020 שיעלה את הביקוש לתזקיקים דלי גופרית, זאת כאשר נפח הסחר הימי ישוב ויעלה.

 

החוזים העתידיים מצפים לעליית מחירים לכ- 42 דולרים לחבית BRENT ומחיר חבית נפט מסוג WTI צפוי להתייצב סביב 38 דולרים לחבית עד לסוף 2020. להערכתנו, לקראת סוף השנה, הצפי לצמיחה בפעילות הכלכלית צפויה להתאושש ומחיר הנפט צפוי לעלות".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה