חדשות שוק ההון

התנודתיות בשוק הנפט עשויה להתחדש לקראת פקיעת החוזים לחודש יוני

קיימת אפשרות לירידת מחירים זמנית גם אל מתחת לאפס, אולם מחיר הנפט מסוג WTI צפוי להתייצב סביב 30 דולר עד סוף השנה

חדשות ספונסר 11/05/2020 10:57

א+א-

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, מעריך בסקירת הנפט השבועית שלו כי "המחסור במקומות אחסון בארה"ב לא צפוי להשתנות בחודש הקרוב ולכן ייתכן שב-19 למאי נראה שוב ירידה במחירי הנפט מסוג WTI בשל פקיעת החוזים.

 

בטווח הקצר, לקראת הפקיעה בארה"ב של החוזים של חודש יוני, ב-19/5/20 (שלישי הבא), תיתכן שוב עלייה ניכרת של מידת התנודתיות בשוק ה- WTI, עם אפשרות לירידת מחירים זמנית, גם אל מתחת לאפס. מצב זה נובע מהתכונות המיוחדות של השוק בארה"ב, המחייבות סליקה פיזית של חוזי ה-WTI, ולכן ישנה רגישות גדולה של מחירי הפקיעה בתלות בחומרת המחסור בנפח אחסון.

 

אולם, לעת עתה כשהמשקיעים לוקחים בחשבון את האפשרות למחירי נפט שליליים, הירידה במחיר הנפט בעת פקיעת החוזים עשויה להיות מתונה יחסית, דבר שבא לידי ביטוי בירידה של מחירי אחסנת הנפט בארה"ב על פי החוזה הפעיל הנוכחי".

 

לדברי בפמן, "בטווח הבינוני, מהלך הקיצוץ הנוסף מצד OPEC+ , עשוי למנוע ירידה מחודשת משמעותית במחיר, להפחית את הלחץ על מקומות אחסון הנפט ולסייע לעליית מחירי הנפט לאחר בלימת התפשטות וירוס הקורונה ובעיקר הקלה ברורה ומתמשכת של ההשפעות על צרכני הנפט הגדולים (תעופה ותובלה). 

 

במידה שההתאוששות הכלכלית תחל במהלך הרביע הנוכחי, אזי במהלך הרביע השלישי צפויה עלייה של ממש בביקוש לנפט. עם זאת, במידה והחזרת הפעילות הכלכלית תגביר את קצב התפשטות וירוס הקורונה והמדינות יחליטו להחזיר את הסגר, אזי ההתאוששות בביקוש לנפט תהיה במהלך הרביע האחרון של השנה או מאוחר יותר, במהלך 2021.

 

במבט לסוף 2020, החוזים העתידיים מצפים לעליית מחירים לכ- 34 דולרים לחבית BRENT ומחיר חבית נפט מסוג WTI צפוי להתייצב סביב 30 דולרים לחבית עד סוף 2020. להערכתנו, מחיר חבית BRENT לא צפוי לעלות במידה רבה מעל ל-30 דולרים לחבית ברביע הקרוב. אולם, לקראת סוף השנה הצמיחה בפעילות הכלכלית צפויה להתחדש ומחיר הנפט צפוי לעלות".

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה