רשות החשמל העניקה רישיון ייצור חשמל קבוע לתחנת הכוח בגלבוע

פרויקט "אגירה שאובה" מבוצע על ידי חברה בבעלות משותפת של קבוצת אלקטרה ושיכון ובינוי; עלות הקמת הפרויקט היא כ-2 מיליארד ₪

חדשות ספונסר 30/04/2020 09:56

א+א- 1

קבוצת אלקטרה וקבוצת שיכון ובינוי דיווחו היום כי רשות החשמל העניקה רישיון ייצור חשמל קבוע לפי.אס.פי השקעות (PSP), שהינה הזכיין של פרויקט ’אגירה שאובה’ בגלבוע, והמוחזקת ע"י שיכון ובינוי (25.5%), אלקטרה (25.5%), ו-InfraRed (49%). עלות הקמת הפרויקט הינה כ-2 מיליארד שקל, והקמתו בוצעה ע"י חברות בבעלות משותפת של אלקטרה ושיכון ובינוי.

 

לדברי איתמר דויטשר, מנכ"ל אלקטרה, "קבלת הרישיון הקבוע הינה אבן דרך משמעותית בפרויקט לאומי זה, בו שותפה אלקטרה מאז ייזומו. פרויקט זה ממחיש יותר מכל את יכולותיה של אלקטרה לספק מגוון פתרונות כוללים לפרויקטים לאומיים מורכבים, תוך עמידה בסטנדרטים גבוהים של איכות וביצוע".

 

פרויקט ה-BOO למימון, תכנון, הקמה, תפעול ותחזוקה של תחנת כוח בטכנולוגיית אגירה שאובה בעלת הספק מותקן של 300 מגה וואט, החל לפני כחמש שנים והוקם על ידי שותפות של שיכון ובינוי סולל בונה ואלקטרה כקבלני הקמה ראשיים. מדובר בתחנת הכוח ההידרואלקטרית הראשונה בישראל מאז תחנת הכוח על נהר הירדן שהוקמה על ידי פנחס רוטנברג בשנת 1921 ואשר סיפקה את מרבית צריכת החשמל של ישראל עד שנת 1948.

 

התחנה הינה למעשה סוללה לאגירת אנרגיה פוטנציאלית בהספקים גבוהים באמצעות שני מאגרי מים גדולים – עליון ותחתון – בנפח של כ-2.7 מיליון מ"ק כל אחד, המחוברים ביניהם באמצעות מערך של מנהרות תת-קרקעיות בבטן הר הגלבוע בהן מותקנות 2 טורבינות בהספק של 150 מגוואט כל אחת.

 

הטורבינות מופעלות בשיטה הידרו-אלקטרית באמצעות הזרמת המים מהמאגר העליון למאגר התחתון בלחץ גבוה. כמות המים מספיקה לייצור חשמל למשך למעלה מ- 10 שעות, ושאיבת המים חזרה למאגר העליון תארך כ- 13 שעות במהלך הלילה, ובעלויות נמוכות. 

 

תחנת הכוח משמשת כלי חשוב לניהול ושליטה על מערכת החשמל בעת הצורך, כשהיתרון הגדול שלה היא מהירות התגובה. בתוך פחות מ- 90 שניות ניתן להוסיף לרשת החשמל 300 מגה וואט, ובצורה זאת מתגברים על זמני שיא בביקוש, ועל הצורך של חברת החשמל להחזיק עתודת אנרגיה זמינה.

 

לדברי אלון רווה, מנכ"ל שיכון ובינוי זכיינות: "התחנה עליה עבדנו תחסוך לצרכני החשמל בישראל סכום של מאות מיליוני שקלים בזכות היכולת לעשות שימוש בחשמל המיוצר בשעות הלילה לטובת ייצור חשמל בשעות היום. התחנה גם מחזקת דרמטית את יעילות ייצור החשמל הסולארי בישראל, שכן מנהל המערכת יוכל להפעיל "סוללה" ענקית בלחיצת כפתור במקרה של תקלה או הפרעה עקב תנאי מזג האוויר".

 

עם קבלת רישיון ייצור החשמל, צפוי המתקן להתחיל את פעילותו המסחרית ולהניב הכנסות. עפ"י ההערכות, צפוי סך התקבולים ברוטו מהעמדת מלוא היכולת הזמינה של המתקן לטובת מנהל מערכת ייצור החשמל בישראל ומתשלומים נוספים, להסתכם בכ-8 מיליארד שקל לתקופת הרישיון (20 שנה מתחילת ההפעלה).

 

נציג קרן אינפרא רד בישראל, עיבל גלעדי, אמר: "אנו גאים להיות שותפים בפרויקט האגירה השאובה בגלבוע, ושמחים שיכולנו לסייע בקידום תחום האנרגיה המתחדשת בישראל. אינפרא רד מתמחה בפרוייקטי בנייה ותשתיות ברחבי העולם ושואפת לתרום לחברה על ידי יצירת ערך וקידום פרויקטים לשרות הקהילות המשתמשות בהם. נשמח להמשיך ולהשקיע בפרויקטים נוספים לפיתוח התשתיות במדינת ישראל".

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    תודה. איך שטראוס קשורה?

    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    shay1 30/04/2020 10:02