חדשות שוק ההון

האוצר: הירידה המסתמנת במכירת דירות בחודש מרץ היא הגבוהה ביותר בחמש השנים האחרונות

הירידה במכירות החלה כבר בחודש פברואר, כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית; איגוד הקבלנים: "הממשלה מוכרחה לעלות על הפיגומים עכשיו ולבנות איתנו את הדרך ליציאה מהמשבר הזה"

פולי טל 22/04/2020 15:33

א+א- 1

מכירת דירות חדשות בשוק החופשי עמדה בחודש פברואר על 1.9 אלף דירות, ירידה של 11% בהשוואה לפברואר אשתקד וירידה של 15% בהשוואה לחודש הקודם., כך עולה מנתונים שמפרסם היום אגף הכלכלנית הראשית של משרד האוצר.

 

סך העסקאות בדירות יד שניה בחודש פברואר עמד על 5.9 אלף. בפילוח גיאוגרפי ממשיך לבלוט אזור ירושלים עם שיעור ירידה חד, של 15%, בהשוואה לפברואר אשתקד, זאת בהמשך לשיעורי ירידה חדים בחודשיים הקודמים.

 

בכך הגיעה רמת העסקאות בדירות יד שניה באזור זה ל-600 דירות בלבד, הרמה הנמוכה ביותר שנרשמה בחודשי פברואר באזור ירושלים מאז שנת 2012. מנגד, באזור ת"א נרשם גידול של 13% במספר העסקאות בדירות יד שניה, בהמשך לגידול של 5% בחודש הקודם.

 

יחד עם הדירות שנמכרו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן נמכרו בחודש פברואר 3.3 אלף דירות, אולם בניכוי המכירות בסבסוד ממשלתי, הסתכמו מכירות הקבלנים בשוק החופשיב-1.9 אלף דירות בלבד, ירידה של 11% בהשוואה לפברואר אשתקד וירידה של 15% בהשוואה לחודש הקודם. יש לציין כי ירידה זו חלה לאחר עליה חדה במכירות הקבלנים בשוק החופשי בחודשיים הקודמים (עליה של 20% בחודשים דצמבר 2019 וינואר 2020 בהשוואה לחודשים המקבילים בשנה הקודמת) ועליה של 12% שנרשמה בכל שנת 2019.

 

נתון מדאיג מספקת הכלכלנית הראשית לגבי הנתונים הראשוניים לחודש מרץ. אלה מצביעים על ירידה חדה במספר העסקאות, הן בדירות חדשות והן בדירות יד שניה. שיעור הירידה המסתמן הינו הגבוה ביותר מאז יולי 2015.

 

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ הגיב על נתוני הצניחה במכירת הדירות ואמר: "בימים אלה החל הדיון על הדרך למנוע פגיעה קשה בענף הבניה והתשתיות בעקבות משבר הקורונה. הנתון הזה הוא ראשון משורת נתונים שעוד יתפרסמו בהמשך ויבהירו את היקף הפגיעה האנושה בענף ולקוחותיו.

 

האשראי של הענף שלנו על חלקיו השונים כולל המשכנתאות עומד על למעלה מ-900 מיליארד שקל מהמערכת בנקאית והפיננסית והוא אמור לייצר פתרונות דיור ועבודה למאות אלפי ישראלים. הכנסות המדינה ממיסים בנדל״ן אשר עומדות בימים כתיקונם על כ-4 מיליארד שקל בחודש, נגדעו ביום אחד בו נפסקו המכירות בענף.

 

אסור שנגיע לשוקת שבורה, הממשלה מוכרחה לעלות איתנו על הפיגומים עכשיו ולבנות איתנו את הדרך ליציאה מהמשבר הזה. הטיפול המהיר בתמיכה פיננסית באשראי בענף הבניה והתשתיות לצד עידוד הביקושים באופן מיידי, ימנעו יציאה איטית מאוד של ענף הבניה והתשתיות מהמשבר הזה אשר תגרום".

 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    יצא המרצע מהשק.

    בשתי הפסקאות האחרונות. הם בלחץ. השאלה אם הממשלה תוותר על 4 מיליארד שקל בשנה? לא ניראה לי..
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    jazzi 22/04/2020 15:59