חדשות שוק ההון

ענף הבנייה הוחרג מההגבלות וימשיך לעבוד במתכונת מלאה

הממשלה אישרה אמש את בקשת שרת הבינוי והשיכון ד"ר יפעת שאשא-ביטון, להגדיר את ענף הבנייה כענף חיוני למשק, ובכך להחריג אותו ממגבלות כוח האדם שהוטלו על יתר ענפי המשק

חדשות ספונסר 17/03/2020 11:07

א+א-

כדי לאפשר את העבודה הרציפה באתרי הבנייה, ובכלל זה את הבינוי הנדרש בבתי החולים והתשתיות הנלוות, אושרה כניסת פועלים פלסטינים המועסקים בענף הבנייה למשך חודשיים, כולל לינה. על פי ההחלטה, ימשיך ענף הבנייה לפעול במתכונת רגילה.

 

מאז תחילת "משבר הקורונה", פעל משרד הבינוי והשיכון במטרה לאפשר את המשך פעילותו הסדירה של ענף הבנייה, חרף אי-הוודאות והחששות מהמציאות שנוצרה.

 

ענף הבנייה מהווה 11.5% מהתוצר הכללי וכ-17.5% מן האשראי שהבנקים מעמידים לטובת פרויקטים בתחום הבנייה והתשתיות. על כן, נודעת חשיבות גדולה להמשך תפקודו של הענף גם בתקופות חירום כדי למנוע משבר כלכלי נרחב עקב חשיפה גדולה של הבנקים.

 

בימים האחרונים פעל משרד הבינוי והשיכון בישיבות המטה לביטחון לאומי (המל"ל) והממשלה למנוע פגיעה בהיקף כוח העבודה בענף, ולקדם הסדר ולפיו תאושר לינת עובדים פלסטינים בשטח ישראל, כדי לאפשר המשך בנייה רציפה במקרה שבו יוטל סגר שימנע כניסה ויציאה של פועלים. ענף הבנייה בישראל מושתת ברובו על כוח עבודה זר ופלסטיני בתחום ייצור שלדי הבניינים, ועבודתם מהווה תשתית לעבודה נוספת של כ-208,000 ישראלים שעובדים בעבודות בנייה אחרות כגון חשמל, מיזוג אוויר, אינסטלציה, מעליות ועוד.

 

בנוסף, אפיין המשרד את מרכיבי הייצור הענפיים שיש לשמר, כדוגמת מפעלי ואתרי כרייה, חציבה, ייצור מלט, ייצור בלוקים, חצץ, פלדה וכו’, על מנת שיוחרגו מהמגבלות שהוטלו על כלל המשק. נציין כי מפעלי התעשייה בישראל מייצרים את כלל החומרים המוצרים ומערכות הבניין, בנוסף למוצרים המיובאים.

 

שרת הבינוי והשיכון ד"ר יפעת שאשא-ביטון: ההחלטה להגדיר את ענף הבנייה כענף חיוני ושמירה על תפקודו הרציף והמלא היא פרי עבודת מטה מקיפה ויסודית שנעשתה במשרד הבינוי והשיכון, תוך כדי שיתוף פעולה מלא עם משרדי הממשלה השונים.

 

אנחנו עומדים בקשר הדוק ויומיומי עם התאחדות הקבלנים והתאחדות התעשיינים כדי לוודא שפעילות הענף לא תפגע וננקוט את כל פעולה שתידרש כדי להבטיח שכך יישאר, גם באתגרים שעוד נכונו לנו בהמשך הדרך. נמשיך לפעול באחריות לטובת ענף הבנייה ורוכשי הדירות".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה