חברות חדלות פירעון בישראל מחזירות רק 62.6% מהחוב שצברו

בדיקת CofaceBdi: עורכי דין המטפלים בחברות המגיעות להסדרי חוב, "מצליחים" יחד עם החברות עצמן להפחית באופן משמעותי את היקף החוב שמוחזר לנושים, ביחס למדינות אחרות

מערכת ספונסר 09/04/2018 11:13

א+א-

בשנים האחרונות אנו עדים למספר לא מבוטל של הסדרי חוב בהיקף של מיליארדי שקלים, אותו צברו חברות שנקלעו לקשיים ומתקשות להחזירו. מבדיקה שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi, המבוססת על נתוני הבנק העולמי, עולה כי משרדי עורכי דין המטפלים באותן חברות המגיעות להסדרי חוב, "מצליחים" (יחד עם החברות עצמן) להפחית באופן משמעותי את היקף החוב שמוחזר לנושים, ביחס למדינות אחרות בעולם. "הישג" שכשלעצמו מיטיב אמנם עם החברות ובעלי החברות שנקלעו למצב של חדלות פירעון, אך מרע מאד את מצבם של הנושים, מחזיקי האג״ח וכמובן גם קופות הגמל והפנסיה של האזרחים.

 

על פי הבדיקה, חברות חדלות פירעון בישראל מחזירות 62.6% מהחוב שצברו בממוצע בלבד, זאת לעומת החזר של 69.5% בממוצע מדינות ה-OECD. הבדיקה בוצעה במסגרת פרסום דירוג משרדי עורכי הדין המובילים בישראל בתחום הסדרי החוב (Bdi-Code 2018).

 

מהנתונים עולה עוד כי שיעור החזר החוב של חברות חדלות פירעון מעמיד את ישראל במקום ה-26 בקרב 35 מדינות ה-OECD. המדינה שבה שיעור החזר החוב הוא הגבוה ביותר בעולם היא נורבגיה – שם החברות שהגיעו לחדלות פירעון מצליחות להחזיר 93.1% מהיקף החוב לנושים. שיעור גבוה של החזרים נרשם גם ביפן והולנד. שיעור ההחזר הנמוך ביותר קיים בתורכיה – שם מחזיקות חברות חדלות פירעון סכום של 15% מסך החוב שלהן.

 

כלכלני CofaceBdi מציינים כי לא רק כי החברות חדלות הפירעון בישראל מחזירות פחות כסף לבעלי החוב, הזמן הדרוש בישראל לסיום הליך חוב הוא ארוך יותר והוא עומד על שנתיים, לעומת 1.76 שנים בממוצע ה-OECD. משמע תעסוקה רבה יותר לכל העוסקים במלאכה ובניהם כמובן גם משרדי עורכי הדין העוסקים בנושא .

 

לדברי תהילה ינאי, מנכ״לית משותפת בחברת CofaceBdi, ״אחרי מיליארדי שקלים חובות שנמחקו למשקיעים בהסדרי חוב בשנים האחרונות, הנושא של הסדרי החוב וחדלות הפירעון נמצא בימים אלה בחקיקה בכנסת, כאשר חוק חדלות הפירעון ושיקום כלכלי עבר באחרונה לקריאה שניה ושלישית. החוק נועד להסדיר את הנושא וליצור חלוקה צודקת יותר של החזר החובות לנושים, ומנגנונים לאכיפה למניעת ניצול לרעה של הליכי חדלות הפירעון בידי החייבים. יש לזכור, כי אותם הסדרי חוב, בהיקף של מיליארדי שקלים, הן בפועל הלוואות שהעניקו הציבור לאותן חברות דרך קרנות הפנסיה, הביטוח והבנקים. ההסדרים הללו זכו לביקורת ציבורית גדולה שכן בעלי השליטה בחברות שאינן מצליחות לשלם, לרוב לא משלמים מחיר אישי כבד על חוסר יכולתם להחזיר את החוב״.

 

משרדי עורכי הדין המובילים בישראל בתחום הסדרי החוב ל-2018: בעקבות הסדרי החוב הרבים שהיו בישראל בשנים האחרונות, פיתחו חלק ממשרדי עורכי הדין בתחום התמחות מיוחדת לניהול הסדרי חוב.

 

במסגרת דירוגי BDI-Code לשנת 2018, מפרסמת CofaceBdi את דירוג משרדי עורכי הדין המובילים בתחום הסדרי החוב:

 

בין המשרדים המדורגים בקבוצת ה״עילית״ בדירוג עורכי הדין המובילים בתחום הסדרי החוב נמנים המשרדים: גולדפרב זלינגמן ושות׳, גורניצקי ושות׳, ׳, גרוס קלינהנדלר חודק הלוי גרינברג ושות׳,, הרצוג פוקס נאמן, יגאל ארנון ושות׳, יהודה רוה ושות׳, ליפא מאיר ושות׳, מ.פירון ושות׳, מטרי מאירי ושות׳, מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות׳ ופישר בכר חן וול אוריון ושות׳.

 

בין המשרדים המדורגים בקבוצת ה״מובילים בולטים״ בדירוג עורכי הדין המובילים בתחום הסדרי החוב נמנים המשרדים: ארדינסט, ב.לוינבוק ושות׳, גולדבלט גינדס יריב, וקסלר ברגמן ושות׳, ומשרד עמית פולק מטלון ושות׳.

 

בין התפתחויות הבולטות בתחום הסדרי החוב בשנה האחרונה: עו"ד גיורא ארדינסט ממשרד ’ארדינסט, בן נתן ושות’ משרד עורכי דין, ייצג את בנק הפועלים באיתור נכסי העזבון של מוטי זיסר ז"ל.

 

בחודש ינואר האחרון פנו הנושים של אפריקה ישראל (המיוצגת ע"י משרד וקסלר ברגמן) לבית המשפט במטרה לאשר את הסדר החוב בין אפריקה לבין שלוש החברות בבעלות בן משה (המיוצגות ע"י משרד ארדינסט).

 

בשנה החולפת אושר הסדר החוב בנגב קרמיקה ומכירתה לקרן ויולה קרדיט - אישור ההסדר התאפשר לאחר שהנושים העיקריים הבנקים פועלים ולאומי הגיעו להסכמות . בנק הפועלים מיוצג ע"י משרד גורניצקי.

 

בחודש ינואר האחרון מינה השופט איתן אורנשטיין את עו"ד חגי אולמן ממשרד ’יהודה רוה ושות’ - נציג הנושים של יורוקום נדלן , כמשקיף ביורוקום נדל"ן במסגרת אישורו לאפשר לבנקים לגבש הסדר חוב בקבוצת יורוקום. את קבוצת חברות יורוקום מייצג משרד ליפא מאיר.

חדשות ספונסר

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה