יזמים בעקבות נתוני הלמ”ס: חייבים לקדם את תחום ההתחדשות העירונית

היזם חיים מאירוביץ בתגובה לנתוני התחלות הבנייה: "אם הממשלה לא תדחוף לאלתר עוד פרויקטים של תמא 38 והתחדשות עירונית בכלל, השוק כולו יעמוד בפני שוקת שבורה"

מערכת ספונסר 19/06/2017 14:05

א+א-

בתגובה לנתוני הלמ"ס על התחלות הבנייה בחודשים האחרונים, אומר היזם חיים מאירוביץ, בעלי קבוצת מאירוביץ, כי "שוק הדיור ללא ספק בפני פרשת דרכים. אם הממשלה לא תדחוף לאלתר עוד ועוד פרוייקטים של תמא 38 והתחדשות עירונית בכלל, השוק כולו יעמוד בפני שוקת שבורה. הבעיה העיקרית כעת איננה מחירי הדיור, אלא מחסור כבד והולך בדיור זמין והעובדה שבחודשים האחרונים אנחנו עדים לקריסה בכמות העסקאות, מעידה כאלף עדים שהתמא 38 צריכה להפוך לציר המרכזי של שוק הדיור".


האדריכל ברק צפור, בעלי משרד "צפור אדריכלים ומתכנני ערים", הגיב גם הוא לנתונים: "צר לי, אבל דווקא ההתפזרות בשנתיים האחרונות לכיוון מחיר למשתכן והסכמי גג, האטה מאוד את שוק הדיור כולו וגם קידום תמא 38 אינו מספיק ויש למקסם ולחזק את כל תחום ההתחדשות העירונית. לכן אני ממליץ לאתחל מחדש את הדיסקט, ולשקול צעד מקיף של פינוי בינוי בעשרות ערים ברחבי הארץ. רק צעד כזה יספק את מאות אלפי יחידות הדיור שחסרות במשק".

 

עמיר שאלתיאל, יו"ר קבוצת אלדר: "נתוני התחלות הבנייה שפרסם היום הלמ"ס צריכים להדליק אורות אדומים בוהקים לחברי הממשלה ולגרום להם תחושת אי נוחות בכיסא. מהנתונים ניתן לראות כי יש ירידה של 15% בהתחלות בניה ברבעון הראשון ועלייה במספר מסירות הדירות. המשמעות היא שאל הרוכשים שמתיישבים כיום על הגדר מצטרפים גם היזמים. אם המגמה הזו תימשך, הפער בין הביקוש שהולך ומצטבר על הגדר לבין ההיצע יהיה בלתי ניתן לגישור. הבעיה לא תהייה רק במחירי הדירות כי אם של המשק כולו שצפוי להיכנס למיתון. לא בכדי נתוני הצמיחה עלו ברבעון הראשון של 2017 רק ב-1.2%".

 

לדברי עו״ד זיו כספי, שותף במשרד גינדי-כספי, המתמחה בנדל״ן, ״נתוני הירידה בהתחלות הבניה עדיין לא משקפים את אשר מתרחש בשטח, כך למשל מתחמים רבים של מחיר למשתכן נמצאים בהליכי הוצאת היתר בניה, הליכים אשר מתעכבים נוכח העובדה שהפיתוח הסביבתי והתקנת התשתיות המתאימות לא מאפשרים את התחלת הבניה. כמו כן מוכרים לנו מתחמי התחדשות עירונית רבים אשר מבשילים בעת האחרונה, ולהערכתנו צפויים להתחיל להיבנות בשנה הקרובה. אני מעריך שהמחצית השנייה של 2017 תצמצם במעט את הפער הגדול שנוצר, וב-2018 תהיה שנה בה השוק יראה פריצת דרך משמעותית מבחינת התחלות הבניה. דומה כי אנו כעת בשלב ׳מילוי התחמושת׳ ו׳ניקוי הכלים׳. אני קורא לממשלה להאיץ את כל נושא הפיתוח והתשתיות, כדי לאפשר לאותן תכניות שכבר נמצאות בקנה לצאת לדרך ולספק את יחידות הדיור הדרושות לשוק בהקדם״.

 

רועי אוליניק, סמנכ"ל שיווק ומכירות בחברת אפי קפיטל: "למרות שקצב שיווק הקרקעות עלה יש עדיין חסמים בירוקרטיים רבים והדרך לקבלת ההיתר ארוכה מאד. לכן זה לא מיתרגם להתחלות בניה בפועל. הרשויות המקומיות מנצלות את ההזדמנות שמתן ההיתר תלוי בהן על מנת לשפר עמדות מול המדינה לקבלת תקציבים נוספים. בנוסף, מכיוון שמרבית היזמים מעדיפים למכור בשוק עם תחזית חיובית של עליית מחירים, הם לא ממהרים לצאת לביצוע של פרויקטים חדשים ומחכים לרמת וודאות גבוהה יותר בשוק.

 

לדברי חיים קראדי, סמנכ״ל בחברת הבניה פרשקובסקי, "מדינת ישראל יכולה להוציא תוכניות חשובות כמו מחיר למשתכן, ולהבטיח לאזרחים אלפי יחידות דיור נוספות בשנה, אבל מה לעשות שבישראל הרשויות המקומיות לא כפופות למשרד השיכון או למינהל. העיריות לא ממהרות לקדם תוכניות מחיר למשתכן, וכך למשל פרויקט מחיר למשתכן שזכינו במכרז בדצמבר 2015, שנה ו-7 חודשים אחרי, טרם התקבל היתר בניה. אם הרשויות המקומיות לא יתנו גב להחלטות הממשלה, לא נראה את השיפור הגדול בהתחלות הבניה שכולם מייחלים לו. יש לזכור כי הענף מתמודד גם ככה עם מחסור בכוח אדם, כאשר ההבטחות להגעת פועלים סיניים טרם התממשו, וגם לא בטוח שספקי הברזל והבטון יוכלו לעמוד בביקושים״.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה