חדשות כלכלה

כבל: הבאנו בשורה אדירה למשק ושמנו סוף לשוטף פלוס אינסוף

ועדת הכלכלה של הכנסת ציינה היום את יום העסקים הקטנים בכנסת בישיבה חגיגית בה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעות החוק הממשלתית להסדרת מוסר התשלומים לספקים

מערכת ספונסר 28/02/2017 17:54

א+א-

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, ציינה היום את יום העסקים הקטנים בכנסת בישיבה חגיגית בה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעות החוק הממשלתית להסדרת מוסר התשלומים לספקים – כך שימי האשראי של ספקים מול המגזר הציבורי לא יעלו על שוטף פלוס 30. היו"ר כבל פתח את הישיבה ואמר כי "מן הראוי ביום העסקים הקטנים והבינוניים לעצור את שיטת שוטף פלוס אינסוף. ההצעה שאושרה תקל על מאות אלפי עסקים קטנים ובינוניים, תעשה היסטוריה ותביא בשורה אמתית ומשמעותית למשק".

 

הזמרת דפנה ארמוני סיפרה כי כעצמאית היא לא זמרת, אלא כבאית אש. "החיים של אדם עצמאי הופכים אותו לכבאי. כל היום הוא מכבה את השריפות שעולות, לטפל בכספים שצריך לקבל וגם אם כבר נתתי חשבונית ועדיין לא שילמו לי אני מקבלת קנס ממס הכנסה, ביטוח לאומי ומע"מ ומתחילה מלחמה מאוד קשה לשרוד". מעיין צוויג, בעלת עסק קטן, אמרה כי חוק שוטף פלוס 30 זה החמצן של העסקים הקטנים וזה ההסדר שצריך לחול על כולם.
הצעת החוק הוגשה בעקבות הצעות חוק פרטיות דומות שצורפו אליה של ח"כ רועי פולקמן, ח"כ שלי יחימוביץ’ וחברי כנסת נוספים. לפי ההצעה שאושרה, המדינה ומוסדותיה יחויבו לשלם לספקים תוך 45 יום מקבלת החשבון ולא יאוחר משוטף פלוס 30, כמו כן אושר להחיל את אותם כללים גם על הפיס והטוטו. כמו כן אושר כי המדינה תשלם לקבלנים בעבודות בנאיות תוך 85 ימים ממועד מסירת החשבון למשרד הממשלתי (שוטף פלוס 70). עוד אושר כי גופים שהוקמו לפי דין, בהם המוסד לביטוח לאומי, בנק ישראל, רשות ניירות ערך, יחד עם והחברות הממשלתיות והמוסדות להשכלה גבוהה, ישלמו לספקים תוך 45 ימים מקבלת החשבון.

 

היום קבעה הוועדה כי ההסדר החל על המדינה יחול גם על המוסד לביטוח לאומי, בנק ישראל והרשות לניירות ערך. עוד אושרה היום ההצעה לפיה הרשויות המקומיות ישלמו לספקים לאחר שוטף פלוס 45 מיום שקיבלו את החשבונית, ולקבלנים שוטף פלוס 80. עוד נקבע כי במקרים בהם יקבלו העיריות מימון חיצוני הם יצטרכו להודיע על כך מראש לספקים, הן על שיעור המימון והן על זהות הגורם המממן. ובמקרים כאלה לא ניתן יהיה לדחות את התשלום מעבר לשוטף פלוס 150 יום. כל פיגור מעבר לכך בתשלומים יחייב את הגוף שלא עמד בהסדר בתשלום הצמדה למדד וריבית פיגורים, העומדת כיום על 6.5% בשנה.

 

החוק יכנס לתוקפו 90 ימים מיום פרסומו ברשומות, ויחול על חוזים שיחתמו מיום התחילה ואילך. עם זאת נקבע כי ההסדרים החלים על המדינה ומוסדותיה יכנסו לתוקף לאחר 4 חודשים, כאשר שר הכלכלה ושר האוצר רשאים לדחות את המועד לתקופה של עד 8 חודשים נוספים, כדי להתקין תקנות שיובאו לאישור הוועדה ויקבעו הסדרים ליישומו של החוק. במהלך הישיבה עלה שוב נושא החרגת מערכת הבריאות ונציג משרד הבריאות, ליאור ברק, אמר כי מערכת הבריאות לא יושבת על הררי מזומנים ומתעמרת בספקים, אלא נמצאת במצוקה תזרימית קשה ביותר. המשנה למנכ"ל איגוד לשכות המסחר, עו"ד דן כרמלי, דרש שלא להחריג את מערכת הבריאות ואמר כי "יש למעלה מ 1,500 ספקים של משרד הבריאות, מרביתם חברות ועסקים קטנים, המעסיקים עשרות אלפי עובדים והם זכאים לדעת מה יהיו תנאי התשלום שלהם מול מערכת הבריאות". היו"ר כבל אמר כי הוא לא מוכן לקבל את התשובות הללו. "מה שעשה אותי חולה זה הלחצים של משרד הבריאות", אמר. ח"כ איילת נחמיאס ורבין הוסיפה כי לא יכול להיות שמערכת הבריאות תוחרג בלי שהיא מייצרת מתווה רלוונטי ליישום החוק. היו"ר כבל דרש כי תוך 3 חודשים יעביר משרד הבריאות לוועדה מתווה להתמודד עם הצעת החוק.

 

עוד נקבע כי ההצעה לא תחול על משרד הביטחון לבין תאגידים בעסקאות של חצי מיליארד שקל ומעלה. עם זאת הובהר כי הדבר לא פוטר את התאגידים המבצעים עסקאות כאלה עם משרד הביטחון לשלם בזמן לספקים שלהם. כמו כן, ביוזמת היו"ר כבל אושר כי שרי הכלכלה והאוצר והרשות לעסקים קטנים ובינוניים יעבירו לוועדה דיווחים שנתיים על יישום החוק. הדיווח הראשון יימסר 3 שנים לאחר כניסתו לתוקף, עם זאת שר האוצר יוכל לקבוע מתכונת דיווחים שונה בתקנות שיוגשו לוועדה תוך 6 חודשים.

 

לאחר אישור ההצעה אמר ח"כ פולקמן כי היום הגיעה לסופה חצי שנה של עבודה מאומצת, שתביא בשורה אמתית לאלפי עצמאים ועסקים קטנים שלמעשה נתנו הלוואות למדינה ולחברות ממשלתיות. "היום שמנו לזה סוף. בסיוע משרדי הכלכלה והאוצר וועדת הכלכלה של הכנסת יחויבו כל הגופים הציבוריים, כולל השלטון המקומי, לשלם במועד ובכך להקל משמעותית על תפקודם של העסקים הקטנים בישראל", אמר. נשיא לה"ב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים), רועי כהן, הוסיף: "אחרי מאבק שנמשך למעלה משבע שנים במוסר התשלומים הירוד של גופי הממשלה והרשויות המקומיות, ולאחר ששלל גורמים אינטרסנטים הפעילו מכבש לחצים, הגענו לרגע האמת שהעסקים הקטנים יפסיקו לסבסד ולהלוות כספים למדינה בשיטת שוטף פלוס אינסוף. מחר אנו מתחילים עידן חדש למען כלכלת ישראל והמגזר העסקי שקורס היום תחת העול התזרימי הכבד".

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
ת"א 35 4,118 4.57% ת"א 35 גלום 4,118 4.57% ת"א 125 4,118 4.57% ת"א SME 60 4,118 4.57% דולר רציף 3.4328 4.57% DAX 4,118 4.57% CAC 4,118 4.57% מחזור מסחר 4,118