”הגיע הזמן להפוך את ההתחדשות העירונית למיינסטרים הנדל”ני”

מומחים בכנס פסגת הנדל"ן: "ללא פתרון מקיף בנושא התחדשות עירונית, המשבר בענף הנדל"ן בכלל ובעיית הדיור בפרט לא ייפתרו; כישלון מחיר למשתכן ממחיש את הדחיפות"

מערכת ספונסר 26/02/2017 12:12

א+א- 4

אדריכלית רותי הרשקוביץ, בעלת "בר הרשקוביץ אדריכלים" ומומחית להתחדשות עירונית, אומרת בכנס "פסגת הנדל"ן", ועידת ישראל לנדל"ן ותשתיות 2017 של גלובס המתקיימת כעת, כי "ללא פתרון מקיף בנושא התחדשות עירונית, המשבר בענף הנדל"ן בכלל ובעיית הדיור בפרט, לא ייפתרו". שמאי מקרקעין ארז כהן: "הגיע הזמן להוציא את נושא ההתחדשות העירונית, בין אם מדובר בתמא 38 ובין אם מדובר בפינוי בינוי, מהקטגוריה של "נישה" ולהפוך אותה ל"מיינסטרים" הנדלנ"י". האדריכל ברק צפור: "צריך לראות את התמונה בכללותה ולא לנתח כל אזור בנפרד, או לחפש פתרונות למצוקת הדיור על פי חלוקה של מחיר למשתכן, דיור בר השגה וכך הלאה".

 

כהן הוסיף: "אינני מבין, לא כאיש מקצוע ולא כאזרח ישראלי, איך זה שממשלות ישראל לדורותיהן לא ניסו במהלך עשרות שנים להעניק רוח גבית להריסת שיכונים ותיקים שנבנו בשנות ה-50, ה-60 וה-70 של המאה הקודמת ובניית שכונות חדישות בבנייה רוויה במקומם. גם כאן הרווח היה יכול להיות כפול ומכופל: גם שדרוג דרמטי של אזורים שנס ליחס זה מכבר, גם הבאת אוכלוסיות חזקות, גם מיצוי זכויות בנייה בקרקע שהינה מהיקרות במדינת ישראל בלב גוש דן, גם השבחה כלכלית וגם התנעה משמעותית ביותר של הפעילות הנדלנ"ית בפרט והכלכלית בכלל במשק הישראלי.

 

"הגיע הזמן להוציא את נושא ההתחדשות העירונית, בין אם מדובר בתמא 38 ובין אם מדובר בפינוי בינוי, מהקטגוריה של "נישה" ולהפוך אותה ל"מיינסטרים" הנדלנ"י. כשלון תכנית מחיר למשתכן והבעיות הקשות שמתגלות כבר עכשיו בהסכמי הגג, כמו גם המחסור הקריטי הגובר והולך של דיור, רק ממחיש את הדחיפות הרבה בכך. גם העובדה שקצב הריבוי הטבעי במדינת ישראל הינו מהגבוהים בעולם, כשמידי שנה נוספים עוד כ-45 אלף בתי אב, ותוך כעשור שנים נגיע לאוכלוסיה של 10 מיליון נפשות, שיזדקקו לעוד מאות אלפי דירות שאינן בנמצא כיום, אפילו לא ברמה התכנונית, יביא להערכתי כבר בשנה הקרובה לשינוי משמעותי בתפיסת ההתחדשות העירונית הן בקרב מקבלי ההחלטות בממשלה והן במישור המוניציפאלי.

 

"מבחינה זו הגוש האורבני הענק של שלוש הערים בת ים, חולון וראשון לציון, הכולל כבר היום כ-650 אלף תושבים, פי אחד וחצי מכלל תושבי תל אביב, צריך וחייב לקחת את המושכות אליו בנושא זה. הנני מאחל הצלחה רבה לכל המשתתפים בכנס חשוב זה ומי ייתן והדברים שייאמרו בו אכן יוטמעו בקרב מקבלי ההחלטות", הוסיף כהן.

 

אדריכל ברק ציפור, הבעלים של "ברק צפור אדריכלים ומתכנני ערים", משרד המתמחה בהתחדשות עירונית בכל אזור המרכז ובעיר בת ים בפרט, מביע דאגה רבה מהסיסמאות היוצאות מהכנס. לדבריו, צריך לראות את התמונה בכללותה ולא לנתח כל אזור בנפרד, או לחפש פתרונות למצוקת הדיור על פי חלוקה של מחיר למשתכן, דיור בר השגה וכך הלאה. "ראשית", אומר צפור, "יש להתייחס למבנה ולמרקם העירוני של כל עיר ומכאן להתקדם. תכנון עירוני נכון הוא המפתח לקידום התחדשות עירונית טובה, בעלת פוטנציאל להבאת זוגות צעירים ושדרוג מרכזי ערים – בעיקר הוותיקות. לדעתי, במקרה זה, ’השלם גדול מסך חלקיו’ ויש להתייחס בכובד ראש לכל עיר בצורה דיפרנציאלית ומדויקת."

 

אדריכלית רותי הרשקוביץ: "העדכונים האחרונים על האטה בשוק ובלימת עליית מחירי הדיור לא רק שאינם מעודדים, הם מצביעים על חשש פוטנציאלי של יזמים וקבלנים לקדם פרוייקטים והאטה אפשרית במספר התחלות הבנייה. התחדשות עירונית, לעומת זאת, תביא לתנופה רבתי במספר התחלות הבנייה, תשדרג את הערים הותיקות ותייצר מאות אלפי דירות בלב איזור הביקוש. דוגמא לכך היא ההתחדשות העירונית. אותה אני מקדמת בגבעתיים, עיר קומפקטית עם אלפי דירות חדשות. עצתי: עיצרו את מחיר למשתכן. עיצרו את הסכמי הגג.לכו, כמה שיותר חזק, על פינוי בינוי".

4 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  מה עוד חשוב לפני פינוי בינוי?

  לפני פרוייקט פינוי בינוי עושים סדר בתכולת הדירה ומרווחים כסף על הפריטים שאין בהם עוד צורך. רוב האנשים לא יודעים אבל בחלק גדול מהמקרים חלק מתכולת הדירה שנשאר מאחור כולל פריטי אספנות בעלי ערך כספי משמעותי. הדבר נכון בעיקר כשמדובר על מעבר של אנשים מבוגרים לדירות קטנות יותר או בתי אבות. אם בתכולת הדירה יש ספרים ישנים, תקליטים, מסמכים עתיקים, פריטי יודאיקה או כל פריט משנות החמישים, יש מצב שהם שווים לא מעט כסף. חפשו בגוגל "פינוי דירה יוסף האוסף" וקבלו מאמר שיסביר לכם איך להעריך באופן עצמאי את תכולת הדירה שלכם.

  יוסף האוסף 27/02/2017 08:41

 2. 2
  התקדמות מאוד יפה

  המניה מאוד יקרה.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  רועי77 26/02/2017 15:26

 3. 3
  אהלן רועי. מה דעתך על ההתקדמות

  של מזור רובוטיקה בחודשים האחרונים?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ramsabag 26/02/2017 12:50

 4. 4
  המדינה צריכה להשתלט על הנושא הזה

  לקבוע מתחמים להתחדשות עירונית לפי חוק. לקבוע מפתח מדוייק למה כל דייר מקבל (דירה חדשה בקומה דומה ותוספת של X% לגודל הדירה וכמובן שכר דירה בתקופת הבניה) ולהוציא למכרזים. להפסיק עם השיטה של איסוף חתימות ע"י כל מיני מאכרים. המדינה צריכה לקדם את התוכניות ולהוציא את הקרקע למכרזים.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  רועי77 26/02/2017 12:29