”העשור האבוד של תמ”א 38 יימשך גם לאחר אישור הפרשנות המרחיבה”

ארז כהן על כוונת המועצה הארצית לתכנון ובנייה לאשר פרשנות מרחיבה לתמ"א 38: "התמ"א 38/3א היא בבחינת מתיחת פנים שכבודה במקומה מונח, אך איננה מהווה רוויזיה הולמת"

מערכת ספונסר 05/07/2016 08:56

א+א-

בתגובה לכוונת המועצה הארצית לתכנון ובנייה לאשר פרשנות מרחיבה לתמ"א 38, אומר הבוקר ארז כהן, לשעבר יו״ר לשכת שמאי המקרקעין: "העשור האבוד של תמ"א 38 לצערי יימשך גם אחרי שתאושר הפרשנות המרחיבה לתמ"א 38/2 (הריסה ובנייה מחדש).

 

"לצערי, ניתן ואפשר היה כבר לפני שנים, כשהתברר שהתמ"א 38 מקרטעת, לדון בקידום זכויות הרבה יותר מרחיבות שיאפשרו לתמ"א להוות תחליף נאות לתכניות פינוי-בינוי שרובן ככולן תקועות, ולקדם מספר משמעותי בהרבה של יחידות דיור באזורי הביקוש. התמ"א 38/3א, איך שלא יקראו לה, היא בבחינת ’מתיחת פנים’ שכבודה במקומה מונח, אך איננה מהווה רוויזיה הולמת, וזאת לאחר שנים של דיונים. חבל".

 

היזם חיים מאירוביץ’, מבעלי קבוצת מאירוביץ’-גלנור, המתמחה בהתחדשות עירונית: "היתה לממשלת ישראל הזדמנות פז להפוך את התמ"א 38 למנוף אדיר לקידום רבבות דירות מידי שנה באיזור הביקוש, זאת באמצעות קידום מבננים (חיבור מקבץ בניינים) שיהוו מסלול מהיר בפועל של פינוי בינוי. מחישוב שערכה המחלקה הכלכלית במשרדי, רק בערים תל אביב, רמת גן וגבעתיים לבדן, אפשר היה לקדם בטווח של 5 שנים כ-30 אלף(!) יחידות דיור באופן שכזה, כלומר ממוצע של כששת אלפים לשנה, מה שיהווה תוספת דירות קריטית באיזור הביקוש בפרט ולשוק הדיור בכלל. עדיין לא מאוחר".

 

המהנדס יגאל צ’ודנר, מנכ"ל נתיבי הקמה, המתמחה בהליכי רישוי: "המועצה הארצית מחפשת את האור מתחת לפנס. הבעיה איננה כלל ועיקר הרחבת הזכויות לתמ"א 38 , אלא בראש וראשונה תהליכי הרישוי ואישור הפרויקטים. בעשור האחרון כ-70 אחוזים מכלל ההצעות לתמ"א כלל לא יצאו לפועל, ומתוך ה-30 אחוזים שכן קודמו, רובן יצא לפועל לאחר תהליך סיזיפי של שנים. לכן הצעתי למועצה הארצית, במקום להתעסק עם הרחבת זכויות, שיתמקדו קודם כל בתהליכים. אפשר וניתן כבר היום, בנקל, להכפיל את יחידות הדיור המקודמות במסגרת התמ"א".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה