חדשות שוק ההון

מתווה הגז יצא לדרך: מחיר הגז צפוי לרדת ויהיו אבני דרך בפיתוח ליוויתן

שר האנרגיה הציג את מתווה הגז אשר יובא לאישור הממשלה ביום א’. מחירי הגז בהסכמים החדשים יעמדו על 4.6-4.7 דולר היזמים התחייבו להשקעה של 1.5 מיליארד דולר

מערכת ספונסר 13/08/2015 12:11

א+א- 2

מתווה הגז חתום וגמור וביום ראשון תצביע הממשלה על אישורו. היום בצהרים הציג השר שטייניץ את עיקרי ההסכם במסיבת עיתונאים. שטייניץ התייחס לשינויים שיוכנסו למתווה וטען כי "לפני חודש וחצי הצגתי במסיבת עיתונאים את המתווה אליו הגיע הצוות הבין-משרדי ואח"כ התקיימו 3 שבועות של שימוע ציבורי. הוספנו 3 שינויים במתווה בעיקר ב-3 נושאים. התחום הראשון הוא מחירים, השני הוא אבני הדרך לפיתוח ’לוויתן’ והשלישי - שינויים מסוימים בסעיף היציבות. בנוסף לכך נענינו להצעה של משרד הכלכלה להוסיף רכש מקומי - מחויבות לרכש מקומי בסך 500 מיליון דולר. גם זה נכנס למתווה.

 

"בסוגיית המחירים - בנוסף לאופציה של מחיר גג של מדד המחירים הישראלי, אנחנו מציעים עוד 2 אופציות. החברות יחויבו להציע את החוזה הכי זול לתעשייה - חוזה בז"ן. זה יביא אותנו למחיר של 5.1 ד’ ליחידת חום בעוד כמה חודשים והצמדה למחיר הברנט, שזו ההצמדה המקובלת בעולם. לגבי יצרני חשמל - כאן מה שעשינו הוא לקחת את 3 החוזים הטובים ביותר במשק: דוראד, OPC ודליה. עשינו להם ממוצע. בתחילת שנת 2016 המחיר יהיה בערך 4.70 ד’ ליחידת חום עם הצמדה מתונה. חברות הגז יחויבו להציע את זה לכל יצרן חשמל מעל 20 מגה-וואט".

 

באשר לפיתוח "לוויתן" אמר שטייניץ כי "הוספנו 2 אבני דרך, וזאת בנוסף לחזקה שמאפשרת לרשות הגז לבחון בכל עת את ההתקדמות בפרויקט. תוך שנתיים החברות יראו התחייבות להשקעה של 1.5 מיליארד דולר ’לוויתן’. זה מתווסף למיליארדים שכבר הושקע. אם לא יעמדו בזה, גם אנחנו נבחן את ההתחייבות שלנו אליהם. תוך 5 שנים - אם לא תהיה השקעה של 4 מיליארד דולר ב’לוויתן’ - נוכל לעשות שוב בחינה של כל מה שכלול בסעיף היציבות, כלומר כל המחויבות הממשלתית.

 

"לגבי סעיף היציבות, ממשלה יכולה להתחייב בשם הממשלה, אך לא בשם הפרלמנט, לא בשם הכנסת. לפני מספר ימים היה על זה משבר, אבל החברות קיבלנו את דרישתינו שהמחויבות היא של הממשלה. היא תעשה הכל לשמור על המתווה, אבל לא יכולה להתחייב להצעות חקיקה פרטיות בכנסת. כפי שאמרתי, בעוד 5 שנים נוכל לבחון שוב את סעיף היציבות במידה ופיתוח לוויתן לא יתממש כראוי".

 

להלן הסיכומים המהותיים : הסיכומים שהושגו אתמול בערב בין המדינה ליזמי הגז כוללים שני שינויים מהותיים לעומת המתווה המקורי: הראשון קובע כי הסכמי הגז החדשים שייחתמו יהיו צמודים לרכיב הייצור בתעריף רשות החשמל. רכיב ייצור מבטא את עלויות סל הדלקים המשמשים לייצור חשמל (ובהם הפחם שמחירו צנח בשנה האחרונה בעשרות אחוזים) ואת מדד המחירים לצרכן הישראלי.

 

משמעות ההצמדה היא שמחירי הגז בהסכמים החדשים יעמדו על 4.6-4.7 דולר ליחידת חום לעומת ממוצע המחירים בהסכמים הקיימים העומד על 5.4-5.6 ליחידת חום. ירידת המחירים צפויה להשפיע גם על הסכם הגז המרכזי בין חברת החשמל ל"תמר" שיעודכן ב-2012 בהתאם לרמת המחירים במשק.

 

השינוי המרכזי הנוסף הוא הוספת אבן דרך בלוחות הזמנים לפיתוח מאגר לוויתן. אבן הדרך החדשה קובעת כי היזמים יתחייבו להשקיע 1.5 מיליארד דולר בשנתיים הקרובות בפיתוח המאגר. הפרת התחייבות זו תאפשר למדינה לפתוח את סעיף היציבות הרגולטורית במתווה.

 

"אנחנו עייפים. הפיאסקו הזה נמשך כבר מדצמבר מאז הכריז הממונה שהוא חוזר בו מהצו המוסכם. הדבר החשוב ביותר הוא שהמתווה יעבור עכשיו", אמר היום בכיר באחת מחברות הגז בתגובה למתווה. "אני חושב שכל מי שאמר שהשימוע היה רק כדי לסמן ’וי’ טעה, עובדה שהוצע מנגנון מחיר שמאפשר כי המחירים יעמדו היום על 4.7 דולר ליחידת אנרגיה. לגבי סעיף היציבות, זה לא אידאלי מבחינתנו. הממשלה למעשה לא התחייבה שלא יהיו הצעות חוק פרטיות, אבל שוב - הדבר החשוב ביותר הוא שיהיה כבר מתווה".

 

כתבות נוספות

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  חסר שיצא חיים הכט ויגיד "יצאת צדיק"|1||1|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  maxim2222 13/08/2015 12:22

 2. 2
  הצגה |176||216|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  my 13/08/2015 12:15