לאומי על ריבוי מקרי הקורונה: ”הנגיף קטלני פחות, ככל הנראה, ממה שחששו תחילה”

ה"קפיצה" בהיקף המקרים משקפת את הכללתם עתה של חולים שאובחנו באמצעים קליניים בלבד, כמו צילומי רנטגן, ולא בבדיקת מעבדה חד משמעיות

מערכת ספונסר 13/02/2020 16:50

א+א- 3

הכלכלן הראשי של לאומי, ד"ר גיל בפמן, מפרסם לפני זמן קצר סקירה בדבר המשמעות של "הקפיצה" במספר מקרי ההידבקות בווירוס COVID-19 (קורונה) בסין ביממה האחרונה:

ממחוז HUBEI דווח על 14,840 מקרים חדשים של COVID-19 במהלך היממה האחרונה (12-13/2/20), הרבה מעבר לשיא היומי הקודם של 3,156 מקרים חדשים ליום שנקבע ב- 4 בפברואר. מספר מקרי המוות החדשים הוכפל ל -242. הנתונים הלאומיים טרם פורסמו, אך ככל הנראה הם עוקבים אחר דפוס דומה מאחר ומחוז HUBEI אחראי לרוב המקרים של COVID-19 בסין ולכמעט כל מקרי המוות.

הקפיצה משקפת עתה את הכללתם של חולים שאובחנו באמצעים קליניים בלבד, כמו צילומי רנטגן, ולא בבדיקת מעבדה חד משמעיות. מבחינת השינוי בסיווג החולים, מדובר עתה בהכללה של מקרים "חשודים", ללא אישרור על פי בדיקת מעבדה של דגימה שנלקחה מהחולה האפשרי (מהאף או מהגרון), ולא רק הכללת מקרים שאושרו בפועל על ידי בדיקת מעבדה חד-משמעית.

המשמעות היא שעתה כל זהום ריאתי שנצפה ברנטגן או ב – CT יסווג כקורונה ווירוס. לכן, העלייה במספרים לא בהכרח רומזת על כך שהתפשטות הנגיף הואצה לאחרונה. אם זה היה המקרה, ניתן היה לצפות לראות עלייה מתמשכת במספר בדיקות המעבדה החוזרות עם תשובה חיוביות. במקום זאת, מספר המקרים הללו ירד עד לאחרונה.

כמובן, עדיין קיימת מידת אי וודאות רבה לגבי הדיוק של הנתונים הרשמיים והן לגבי התפתחות הנגיף בעתיד. הדברים עשויים להתבהר מעט לאחר שיהיו עוד כמה ימים של נתונים חדשים בעזרת ההגדרה הרחבה יותר של מקרי COVID-19. לעת עתה, לא נראה כי הנתונים האחרונים סותרים את הסימנים שהיו עד לאחרונה לפיהם התפשטות הנגיף מאטה. יתר על כן, אפילו על פי הנתונים החדשים, מספר המחלימים המשיך לעלות בקצב מהיר יותר מאשר מקרי מוות, מה שמוסיף עדות לכך שהנגיף קטלני פחות, ככל הנראה, ממה שחששו תחילה. מכיוון שכך, לא צפוי שהקפיצה במקרים המדווחים תמנע בהכרח התחלה של השבת העסקים לפעילות באופן הדרגתי וזהיר.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  אז הריבית לא תרד!

  AAA 18/02/2020 23:07

 2. 2
  כלכלן שיתעסק בכלכלה ולא בוירוסים

  בני 16/02/2020 10:34

 3. 3
  פשוט הגיעו קלפיות כבדות בבת אחת |13|

  וברצינות אם בארץ מאשרים עשרות טסטים לרכב בעשר דקות בלי לראות את הרכב.... מה זה כבר לממשלת סין להכניס לספירה עוד טבלת אקסל |13|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  שילקה 13/02/2020 16:59