האם וירוס הקורונה הוא הברבור השחור?

סגר ב- 16 ערים בסין ומצב חירום לאומי בהונג קונג; כלכלני הפועלים: "על פי הניסיון עם נגיפים קודמים, ההשפעות הכלכליות והפיננסיות מתמקדות בטווח הקצר ללא סימני השפעה בטווח הבינוני והארוך"

חדשות ספונסר 26/01/2020 15:26

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את סקירת המאקרו השבועית ומתייחסים לחשש מהתפשטות נגיף הקורונה הסיני. הממשלה הסינית הכריזה על סגר ב- 16 ערים המאכלסות כ- 57 מיליון אזרחים, כך שאסורות הכניסות והיציאות ממקומות אלה. בהונג קונג הוכרז על מצב חירום לאומי. החשש מהתפרצות הווירוס הביא לירידות בשוקי ההון, בעיקר באסיה.

 

מרבית מדדי המניות בסין ירדו בעשרה ימים האחרונים בשיעורים של כ- 5%. בנוסף נרשמה ירידה בתשואות לפדיון של איגרות החוב הממשלתיות. בלטה במיוחד הירידה בתשואות לעשר שנים בארה"ב, מ- 1.83% לפני כעשרה ימים ל- 1.68% בסוף השבוע האחרון.

 

ארגון הבריאות העולמי טרם הכריז על מצב חירום, ומוקדם עדיין לקבוע מה מידת החומרה של הנגיף וכמה זמן ייקח עד לבלימת תהליכי ההידבקות בו. על פי הניסיון עם נגיפים קודמים, כגון ה-SARS בשנת 2003, ההשפעות הכלכליות והפיננסיות מתמקדות בטווח הקצר, ללא סימני השפעה בטווח הבינוני והארוך. התקווה היא שכך זה יהיה גם הפעם.

 

וירוס הקורונה הגביר את הציפיות להפחתת ריבית בארה"ב. בשבוע האחרון ירדו התשואות בארה"ב ושוק האג"ח מגלם כעת הסתברות של כ-70% להורדת ריבית בדצמבר 2020. הלחץ על הפד להפחית ריבית פעם נוספת צפוי להיות גדול, והחלטת הפד מושפעת גם מציפיות השוק. הלחץ על הפד גובר גם בהינתן שזו שנת בחירות, וכל חולשה בשווקים, כגון בגלל הווירוס, תלווה בלחץ של הממשל להגיב.

 

כלכלני הבנק רואים גם סיכוי להשפעה של הוירוס הסיני על המטבע המקומי. בנק ישראל רכש ברבעון הרביעי של 2019 מט"ח בהיקף של 3.8 מיליארד דולר. רכישות המט"ח נמשכו, ככל הנראה, גם בחודש ינואר. למרות הרכישות הגדולות השקל קרוב לשיא חוזקו מול סל המטבעות האפקטיבי. המסר של בנק ישראל הוא שרכישות המט"ח יימשכו ככל שיידרש על מנת למנוע ייסוף מהרמה בה אנו נמצאים, והם גם יפעלו לקזז את ההשפעה של הצטרפות ישראל למדד האג"ח הבינלאומי.

 

להערכתנו, אם מגמת ירידות השערים בעולם תימשך בשל וירוס הקורונה לדוגמה, זה עשוי להפחית מעט את לחצי הייסוף. מכל מקום, רכישות המט"ח של בנק ישראל צפויות להימשך ואולי אף להתגבר לקראת חודש אפריל עם הצטרפות ישראל למדד האג"ח העולמי.

 

הפדיון בענפי המשק עלה בחודשים ספטמבר-נובמבר בשיעור שנתי של 0.9% בלבד, לעומת 3.9% בשלושת החודשים הקודמים. האטה נרשמה גם בייצור התעשייתי, ולמעשה ייצור הרכיבים האלקטרוניים הוא הבולט בהתרחבותו, בעוד שיתר התעשיות מתכווצות. יצוא השירותים המשיך לגדול בשיעור חד בחודשים אלו.

 

נתונים אלו הופכים במידה מסוימת למיושנים לאור התפרצות נגיף הקורונה בסין, וההשלכות שעשויות להיות לה על הכלכלה העולמית. ההשוואה המקובלת היא להתפרצות הסארס ב- 2002, אלא שמאז סין הפכה להיות הרבה יותר פתוחה לעולם, כלומר זה מגדיל סיכויים להתפרצויות באזורים נוספים, וגם משקלה של סין בכלכלה העולמית עלה.

 

בישראל לא זוהו עד כה נדבקים בווירוס. הפגיעה צפויה לבוא לידי ביטוי בענפי היצוא, הן של סחורות והן של שירותים, והיא תלויה בכמה זמן ייקח להשתלט הווירוס.

 

לסיום, מתייחסים כלכלני הבנק לתחזית האינפלציה שעומדת על 1.1% ל- 12 החודשים הקרובים. התחזית מניחה תרומה של 0.2% לאינפלציה מהעלאות מיסים. העלאות המיסים תלויות בהרכב הממשלה שתקום, וקיימת גם אפשרות ששר האוצר החדש יעדיף להותיר את יעד הגירעון ברמה גבוהה של כ- 3.5% מהתוצר.

 

בתרחיש זה לא יהיה צורך בהעלאת מיסים, ולעליית הגירעון לכשעצמה תהיה השפעה מעטה על האינפלציה בטווח הזמן הקצר. בתרחיש זה האינפלציה ב- 2020 תעמוד להערכתנו על כ- 0.9%, שיעור דומה לאינפלציה הגלומה בשוק האג"ח כעת.

 

השפעת הייסוף בשער השקל עדיין ממתנת את המחירים המקומיים, ולכן האינפלציה גם השנה צפויה להיות בקרבת אחוז אחד בלבד. ניתן לראות בגרף את הפער הגדול בין סעיפי מדד שמושפעים משער החליפין, למחירי שירותים מקומיים שאינם מושפעים משער החליפין.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה