חדשות אנליסטים category name

הראל פיננסים: חתימת הסכם הסחר ועונת הדו”חות צפויים לתמוך השבוע במניות

חשיפה גבוהה וסלקטיבית לישראל ממשיכה להיות הנדבך המרכזי בתיק המניות; סקטורים ישראלים מועדפים הם בנקים וטכנולוגיה

חדשות ספונסר 13/01/2020 12:35

א+א-

כלכלני הראל פיננסים מפרסמים היום את המלצות ההשקעה השבועיות שלהם ומתייחסים לשבוע החיובי בשווקים בעולם, כאשר שנת 2020 התחילה חיובית אך עם חששות לאור חיסול הבכיר האירני ע"י ארה"ב. בשבוע המלא הראשון של השני המשיכו העליות היפות והרגיעה בגזרה הפוליטית, לאחר תגובת איראן לחיסול.

 

הנאסד"ק עלה בסיכום שבועי 1.8% ומתחילת השנה 2.3% ומדד S&P500 עלה השבוע 0.9% ומתחילת השנה 1.1%. חתימה על השלב הראשון בהסכם הסחר בין ארה"ב לסין, הצפויה ביום רביעי השבוע, ממשיכה לתמוך באווירה החיובית בשווקים כמו גם סביבת הריביות הנמוכות בארה"ב ובעולם והבחירות הצפויות בארה"ב. 

 

ביום שלישי השבוע תיפתח עונת הדוחות בארה"ב לרבעון הרביעי של 2019. הציפיות לעונת הדו"חות הזו נמוכות במיוחד, כאשר ההיסטוריה מלמדת כי ברוב המקרים ציפיות נמוכות הן לרוב קרקע פורייה להפתעות חיוביות ולביצועים טובים כך ששווה לעקוב. כמו בכל עונה, גם הפעם הבנקים יהיו הראשונים לדווח.

 

השבוע תלווה אותנו גם חתימת השלב הראשון בהסכם הסחר בין סין לארה"ב, אך לצד האופטימיות נראה כי הנושא ימשיך להטריד את השווקים על רקע פתיחת השיחות על הסכם סחר מלא. לאור זאת, חשוב לוודא כי תיקי ההשקעות ערוכים לכך, בעיקר ע"י פיזור מוגבר ושילוב אפיקי השקעה שונים. בחשיפה למניות בארה"ב, חשוב לוודא שמתמקדים במניות של חברות רווחיות, שיודעים לנתח אותן ושיש להן פוטנציאל צמיחה. ניתן לבחון חשיפה לתתי סקטורים מעניינים, כמו חברות הציוד הרפואי.

 

שוקי המניות בישראל המשיכו לבלוט בשבוע האחרון, כאשר ת"א 90 עלה 2.2% מתחילת השנה ות"א נדל"ן עם 1.4% אחד המדדים שנראה כי חמקו מעיניהם של המשקיעים הוא דווקא ת"א טכנולוגיה שמתחילת השנה כבר עלה 5.7% וזאת לאחר שב 2019 עלה 55.3%, כמעט פי שניים מהתשואה השקלית של הנאסד"ק ופי שלושה מת"א 125.

 

העובדה שמדובר בתחום שרוב הציבור והמוסדיים המקומיים לא היו חשופים אליו בבורסה המקומית עד היום, מראה כי יש בו פוטנציאל לעליות נוספות מעבר לעובדה שרוב החברות בו בעלות פוטנציאל צמיחה נאה. בנקודת הזמן הנוכחית שווה לבחון ריענון בתיק המניות הישראלי, שממשיך להוות את החלק המרכזי בחשיפה המנייתית.

 

בשוק האג"ח, מסבירים כלכלני הראל כי עקום התשואות בישראל ממשיך לבלוט בתלילותו בהשוואה לעקומים ברוב העולם המפותח. הביקושים החזקים בהנפקת האג"ח הדולרי של ישראל בשבוע החולף (ביקוש של 20 מיליארד דולר לסחורה בהיקף 1.5 מיליארד דולר), מצביעים על העוצמה והעניין שירכז השוק המקומי עם צירוף ישראל למדד האג"ח העולמי באפריל 2020. בהנפקת האג"ח הדולרי הממשלתי השבוע ישראל גייסה 1.5מיליארד דולר ל-30 שנה במרווח 115 נקודות בסיס ומיליארד דולר ל-10 שנים במרווח 68 נקודות בסיס.

 

במבט קדימה, אנו מתחילים להיערך לתקופת המדדים הגבוהים שצפויה ממרץ. לרוב, הרבעון השני של השני מתאפיין במדדי מחירים גבוהים יותר עונתית והביצועים של הצמודים בולטים לטובה בתקופות אלה, כאשר לא פעם המשקיעים נזכרים באיחור. אז אמנם מדד ינואר צפוי להיות שלילי (עונתית), אך יחד עם הבחירות שבפתח, שווה להתחיל לבחון כבר עתה את החשיפה של הצמודים בתיק ההשקעות – הן בממשלתי והן באג"ח הקונצרני שבו העדיפות היא לחברות בדירוגים בינוניים-גבוהים, שנהנות מתזרים חזק ולכן גם מסיכון נמוך יותר.

 

בניתוח היסטורי, המרווח הממוצע של הדירוגים הגבוהים (AA-) קרוב לרמתו הממוצעת בעשור האחרון וזאת לעומת מרווח נמוך מהממוצע בדירוגים הנמוכים יותר. במקביל, אנו ממשיכים לחפש הזדמנויות השקעה בדירוגים גבוהים, כאשר אחת החלופות המעניינות לבחינה בשוק המקומי בתקופה זו היא אג"ח בנקיםCOCO , המאפשר ליהנות מהשקעה באותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA-, אך בתשואה גבוהה משמעותית מכפי שניתן לקבל בחשיפה דרך מדד תל בונד צמודות בנקים. גם החשיפה דרך מדד זה מאפשרת הגדלת חשיפה לצמודים.

 

באג"ח הדולרי, החשש מהשלכות של עדכון תחזיות הבנק המרכזי והחלטות בנוגע למכסים על היבוא מסין ממשיכים להעיב על החשיפה למח"מ לא קצר, כפי שראינו בעליית התשואות של השבוע שעבר. במצב הנוכחי, נכון עבור מרבית המשקיעים להמשיך להתמקד באג"ח קצרצר ושילוב פיקדונות וקרנות כספיות דולריות.

 

לגבי תיק ההשקעות ממליצים בהראל על מזעור התנודתיות בתיק באמצעות שילוב אפיקי השקעה תוך ניצול הקורלציה השונה בין האפיקים, מדינה ומניות או דולר ושאר האפיקים היו מתכון מנצח ב- 2019 והם ימשיכו לבלוט גם ב-2020. כחלק מהפיזור, בתקופה הקרובה אנו ממליצים לבחון את הקצאת הצמודים בתיק וזאת לקראת עונת המדדים הגבוהים ברבעון השני. החשיפה לצמודים עשויה להיות מעניינת באפיק הממשלתי, אך בעיקר בקונצרני המדורג גבוה.

 

את 2020 אנו מתחילים בהמלצה מרכזית על ישראל במניות ובאג"ח לנוכח נתוני המאקרו המצוינים, סביבת הריבית הנוחה והאפשרות לירידה נוספת, מבנה העקום התלול והתמחור הנוח.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה