פועלים: הריבית תישאר יציבה בחודשים הקרובים עם אפשרות להפחתה באמצע השנה

"נראה שבנק ישראל מעדיף בשלב זה למקד את המדיניות המוניטרית ברכישות מט"ח ולא בהפחתת ריבית, אך אינו שולל הפחתת ריבית, בעיקר אם נראה האטה בצמיחה"

חדשות ספונסר 12/01/2020 15:37

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את הסקירה השבועית ומתייחסים בין היתר לריבית בנק ישראל שנותרה ברמה של 0.25%. הודעת הריבית הדגישה אמנם את הירידה באינפלציה, וכן את הערכתם שהאינפלציה השנתית תיוותר נמוכה לפחות עד חודש יוני (מדד יוני ירד בשנה שעברה ב-0.6%).

 

יחד עם זאת, נראה שבנק ישראל מעדיף בשלב זה למקד את המדיניות המוניטרית ברכישות מט"ח ולא בהפחתת ריבית, אך אינו שולל הפחתת ריבית, בעיקר אם נראה האטה בצמיחה. אנו מעריכים שהריבית תיוותר יציבה בחודשים הקרובים, עם אפשרות להפחתת ריבית לרמה של 0.1% באמצע השנה, זאת אם נראה לחצים גוברים לייסוף בשער החליפין.

 

חטיבת המחקר בבנק ישראל צופה שהצמיחה השנה תעמוד על 2.9%. ההאטה בצמיחה מיוחסת למדיניות הפיסקלית המרסנת. יצוא הגז הטבעי צפוי לתרום כ-0.3% לתוצר. המשק הישראלי מציג עד כה נתונים טובים, והשפעות אי-היציבות הפוליטית לא באה לידי ביטוי באמון הצרכנים שנותר ברמה גבוהה. בהינתן שמרבית שנת 2020 תנוהל ללא תקציב מדינה מאושר, ושהצמיחה העולמית האטה במעט, צמיחה של כ-3%, היא עדיין חיובית ותומכת ביציבות בשוק העבודה.

 

הגירעון התקציבי הסתכם ב-2019 ב-3.7% מהתוצר. ניתן לראות שהאוצר הצליח לעצור את צד ההוצאות בתקציב במהלך המחצית השנייה של השנה. הגידול המצטבר בהוצאות עמד בחודש יולי על 8.5% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ובסוף השנה שיעור זה ירד ל-6.3% בלבד. האוצר מציג היום לממשלה תחזית להתפתחות הגירעון בשנתיים הקרובות, ולפיה הגירעון צפוי להתקרב כבר השנה ל-4% תוצר.

 

הממשלה החדשה שתקום תיאלץ לבצע קיצוץ מידי בהוצאות והעלאת מיסים. התמהיל יהיה תלוי בהרכב הקואליציה ויציבותה. הגירעון הגבוה אינו משפיע על מחיר גיוס ההון של האוצר. האוצר הנפיק בשבוע שעבר שלושה מיליארד דולר בחו"ל לטווחים של 10 ו-30 שנים. המרווח של האיגרת לעשר שנים היה פחות מ-70 נקודות בסיס לעומת איגרת מקבילה של ממשלת ארה"ב. כלומר, הגירעון לא השפיע עד כה על תפיסת הסיכון של מדינת ישראל.

 

בנק ישראל רכש בחודש דצמבר מט"ח בהיקף של 2.3 מיליארד דולר, בהמשך לרכישות של 1.2 מיליארד בחודש הקודם. נגיד בנק ישראל ציין שלהערכתם חלק מהייסוף מקורו בגורמים פיננסיים. אנו סבורים שהגורמים הפיננסיים הם המשקיעים המוסדיים – קופות הגמל והפנסיה. מתחילת שנת 2019 עד חודש נובמבר הם מכרו מט"ח (חלק בפעולות גידור) בהיקף של 5.9 מיליארד דולר.

 

מכירת המט"ח של גופים אלו נובעת מעליות השערים החדות בשוקי ההון בעולם, שהעלו את שווי השקעותיהם מעבר לים, ובכדי לצמצם את חשיפתם לשער-החליפין הם מוכרים מט"ח דרך פעילות גידור. אם נראה ירידות במחירי המניות בעולם, סביר שאותם משקיעים מוסדיים ירכשו מט"ח.

 

בהסתכלות על הכלכלה העולמית מציינים בבנק הפועלים כי השבוע צפוי להיחתם השלב הראשון בהסכם הסחר בין ארה"ב לסין, שלאחריו יעברו בוודאי לדבר על הפרק השני בהסכם. המשלחת הסינית, כשבראשה סגן ראש ממשלת סין, צפויה להגיע מחר לארה"ב, כשמועד החתימה הצפוי הוא ב-15 בינואר.

 

על פי טיוטת ההסכם שפורסמה, טראמפ הסכים להשעות תוכניות להטלת מכסים חדשים על סחורות סיניות מיובאות, ולהוריד כמה מהמכסים הקיימים, בעוד סין הסכימה להגדיל את יבוא מוצרי החקלאות האמריקנים. הנשיא טראמפ כבר ציין שבכוונתו לצאת לסין לאחר חתימת השלב הראשון, על מנת להתחיל במשא ומתן בנוגע לשלב השני של ההסכם. 

 

החששות מהסלמה במצב הביטחוני בין ארה"ב לבין איראן שככו ושוקי המניות בעולם שבו לעלות. השווקים לא הגיבו בחומרה גם בעת שהתמונה הייתה פחות בהירה, וטרם נודע שמתקפת הנגד לא באמת נועדה לפגוע. מחיר הנפט, שהיה אולי המשתנה היחידי שכן הגיב, שב לרדת ל-65 דולר לחבית.

 

המשקיעים ממוקדים בריביות המאוד נמוכות, תאבון הסיכון הוא גבוה, וכל עוד הצמיחה היא סבירה מחירי הנכסים הפיננסיים ממשיכים לטפס. עלייה של האינפלציה הייתה יכולה לצנן מעט את האופטימיות של המשקיעים, אבל לעת עתה, גם אם האינפלציה באירופה עלתה מעט, היא עדיין לא מספיק גבוהה בכדי שהבנק המרכזי האירופאי יעלה ריבית.

 

כלכלני הפועלים מציינים גם את הירידה בציפיות להפחתת ריבית בארה"ב לקראת סוף השנה. שוק האג"ח מתמחר הסתברות של 60% להפחתת ריבית הפד עד סוף 2020 לרמה של 1.5%. (ירידה קלה מהסתברות של כ-66% בשבוע שעבר). כל עוד האינפלציה לא מרימה ראש, הסיכוי שהפד יפחית בכל זאת את הריבית פעם אחת הוא גבוה, בייחוד לקראת הבחירות בארה"ב אז צפוי הממשל להפעיל לחץ על הפד לשוב ולהפחית את הריבית.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה