מיטב דש: הצמיחה בישראל ב-2019 הייתה הגבוהה בקרב מדינות ה-OECD

"אין סימנים ברורים שההאטה בצמיחה בעולם נבלמה, גם השווקים אינם בטוחים בשינוי המגמה בכלכלה; בינתיים, השווקים הופכים ליקרים מאוד בעידוד הבנקים המרכזיים"

חדשות ספונסר 06/01/2020 14:53

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מפרסם היום את סקירת המאקרו השבועית, בה הוא  מסכם את שנת 2019 ומציג תחזיות ל-2020.

 

זבז’ינסקי אומר שהצמיחה בישראל הצטיינה בשנת 2019. על פי האומדנים הראשוניים, המשק הישראלי צמח השנה בקצב של 3.3%. קצב הצמיחה של הצריכה הציבורית והפרטית עלה מעט, היצוא, ההשקעות והיבוא צמחו בקצב נמוך יותר מאשר בשנתיים הקודמות. בקרב מדינות ה-OECD רק אירלנד צמחה ב-2019 בקצב גבוה מישראל, כאשר הצמיחה הממוצעת של מדינות הארגון עמדה על 1.7%.

 

הפריון במגזר העסקי רשם עלייה בשלוש השנים האחרונות, אך עדיין קשה להסיק שעלייה בפריון משקפת מגמה. ההשקעות הנמוכות נובעות מהירידה החדה של 19% ביבוא מוצרי השקעה. ככל הנראה מדובר בהשקעה חד פעמיות כגון במפעל של אינטל או ההשקעות בתעשיית הגז. ההשקעות מתוצרת מקומית דווקא עלו.

 

הירידה החדה של 4.6% במחירי היבוא לעומת עלייה של 0.3% במחירי היצוא יצרו למשק רווח בתנאי הסחר שתרם תרומה יחסית חריגה לצמיחה כ-1.2% (בשנה שעברה היה הפסד של 0.7%).

 

המחירים בישראל יקרים בכ-18% לעומת הממוצע של מדינות ה-OECD (במונחי PPP). רק נורבגיה, שוויץ, דנמרק ואוסטרליה יקרים יותר. ישראל הפכה ליקרה יותר בעשור האחרון ביחס ל-OECD למרות האינפלציה הנמוכה, בעיקר בגלל התחזקות השקל. בשורה התחתונה, אנו מעריכים שהצמיחה בישראל בשנת 2020 תסתכם בכ-2.7%.

 

לגבי הריבית מסביר זבז’ינסקי כי בנק ישראל צפוי להשאיר את הריבית ללא שינוי בהחלטתו השבוע, למרות שמדד המחירים האחרון שוב החטיא את התחזית כלפי מטה וקצב האינפלציה ירד ל-0.3%. נתוני הצמיחה החיוביים, ושיפור באווירה בעולם יתמכו בהחלטה להשאיר את הריבית ללא שינוי.

 

שער החליפין של השקל ירד ל-3.45 בשבוע שעבר, הרמה הנמוכה מאז מרץ 2015, אך זאת על רקע היחלשות הדולר בעולם. מעניין לציין שעל רקע היחלשות הדולר בעולם ה-Basis בעסקאות החלפה מול הדולר במטבעות העיקריים הצטמצמו לרמות הנמוכות של העשור, מה שמצביע על ירידה בביקוש לדולר. לעומת זאת, בישראל ה-Basis דווקא התרחבו.

 

על הכלכלה העולמית אומר זבז’ינסקי כי בתחזית לשנת 2020, שפרסמנו בסוף חודש נובמבר, הצגנו שלוש סיבות שלדעתנו יגרמו לכך שההאטה בכלכלה העולמית שהתחילה בראשית שנת 2018 תמשך גם אל תוך 2020. 

 

הסיבה הראשונה היא המשך ההאטה בכלכלה הסינית, שהייתה הסיבה המקורית להאטה בעולם, אליה מצטרפת העמקת ההאטה בכלכלה האמריקאית. הסיבה השלישית היא שהסכם הסחר בין ארה"ב לסין לא יצליח להחזיר וודאות שנדרשת לחידוש השקעות החברות.

 

על רקע הערכות אלו מצד אחד, לעומת ההשפעה החיובית של ההודעה על הסכם הסחר על השווקים והפעילות המרחיבה של הבנקים המרכזיים מאידך, המלצנו להיות בחשיפה בינונית לאפיק המנייתי. באפיק האג"ח המלצנו להמשיך עם מח"מ בינוני-ארוך. תחילת שנה חדשה זאת הזדמנות טובה לבחון את ההנחות אל מול ההתפתחויות שקרו מאז פרסום התחזית.

 

מבחינת הנתונים הכלכליים הופיעו מספר סימנים שעשויים להעיד על שינוי חיובי - עלו מדדי מנהלי הרכש בתעשייה במדינות המתפתחות, בפרט בסין, ו חלה עלייה במכירות השבבים שנחשבת לעיתים כסימן מקדים למחזור כלכלי בתעשייה. בנוסף, נרשם שיפור ביצוא מדרום קוריאה שנתפס כאינדיקאטור מקדים לפעילות התעשייתית בעולם וסקרי הסנטימנט במגזר העסקי באירופה השתפרו.

 

לעומת זאת, לפי מדדי מנהלי הרכש באירופה נמשכת התכווצות בתעשייה. מדד מנהלי הרכש בתעשייה האמריקאית (ISM) ירד לרמה הנמוכה מאז 2009. מרבית נתוני היצוא והייצור בפועל בעולם ממשיכים להתכווץ. היקף סחר החוץ בעולם ירד בשנה האחרונה בשיעור החד ביותר מאז המשבר לפני עשור.

 

בינתיים, גם לא רואים איזשהו שיפור בכלכלה האמריקאית. מדד האינדיקאטורים המובילים מצביע שקצב הצמיחה המשיך לרדת בסוף שנת 2019. קצב הגידול של האשראי הבנקאי לעסקים שמתואם די טוב עם הפעילות העסקית מתכווץ ומתקרב לאפסי.

 

לכאורה, שוקי המניות שעלו בשיעור חד מתחילת חודש אוקטובר ומביעים אמון שהפעילות הכלכלית עומדת להשתפר. יחד עם זאת, לא צריכים לשכוח שהשווקים נתמכים ע"י הרחבות כמותיות מאסיבית של הבנקים המרכזיים וזאת עוד לפני שנזכיר את הגירעון הענק של ממשלת ארה"ב המתקרב ל-5% תמ"ג.

 

ההתפתחויות בשווקים מובילות למסקנה, שבינתיים הם ספקניים שהצמיחה עומדת להתאושש באמת. המשקיעים מסתמכים יותר על התמריצים של הבנקים המרכזיים ומנצלים הפוגה בסיכונים הגיאופוליטיים (לפחות עד יום שישי האחרון).

 

יחד עם זאת, כל עוד הבנקים המרכזיים ממשיכים לתמוך בשווקים בעוצמה רבה, הכלכלה לא מראה סימני הרעה משמעותיים ולא מתפתחת אינפלציה, המגמה החיובית בשווקים עשויה להימשך.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה