מיטב דש: במבט על השנה הקרובה התשואות צפויות לרדת

המשך ירידה בצמיחה תומכת בהשקעה במדדי המניות העיקריים על פני המדדים של החברות הקטנות. במיוחד כדאי להקטין חשיפה למניות הקטנות בארה"ב

חדשות ספונסר 09/12/2019 16:00

א+א-

בסקירת מאקרו ושווקים שבועית מתייחס אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש לנתוני השכר שהתפרסמו לאחרונה ואומר כי לא חל שינוי משמעותי בקצב הצמיחה של השכר הממוצע ובמספר המשרות במשק בחודש ספטמבר.

 

הפעם בחרנו לבדוק איך השתנה השכר הממוצע מאז שנת 2012 בקבוצות שונות של רמות השכר. השכר אצל בעלי השכר הנמוך יחסית לשכר הממוצע צמח בכ-4% יותר בתקופה זו מאשר אצל בעלי השכר הבינוני (קרוב לשכר הממוצע) והגבוה. ההאצה אצל בעלי השכר הנמוך החלה בעיקר בשנתיים האחרונות, אחרי הפעימה האחרונה של עדכון שכר המינימום בדצמבר 2017. זה קרה ככל הנראה בגלל מחסור בעובדים זמינים בתחומים בהם רמת השכר נמוכה יחסית.

 

המחסור בא לידי ביטוי גם בנתוני הביקוש לעובדים בשכר נמוך. בקבוצה זו נוצרו 330 אלף משרות מאז 2012, לעומת 280 אלף בקבוצת בעלי שכר בינוני ו-250 אלף משרות ברמת שכר גבוה. אולם, בשנתיים האחרונות חלה ירידה בקצב הגידול במשרות אצל בעלי השכר הנמוך והבינוני , כאשר אצל בעלי השכר הגבוה , הקצב נותר יציב.

 

תוצאות סקר הערכת המגמות בעסקים לחודש אוקטובר נראות משובשות בגלל החגים. הנקודה שבחרנו לבדוק קשורה להשפעת ההאטה בעולם והשפעת התחזקות השקל על פעילות היצוא. למרות הייסוף המשמעותי של השקל מתחילת השנה, החברות במגזר התעשייה מדווחות על שחיקה קטנה יחסית ברווחיות היצוא כאשר במגזר השירותים השחיקה כמעט לא מורגשת.

 

בפעם הקודמת, כשהשקל הגיע לרמה דומה מול הדולר האמריקאי בסוף שנת 2017, השחיקה המדווחת הייתה משמעותית הרבה יותר. לא נראה שהשחיקה הנמוכה ברווחיות מעידה כי החברות הקטינו חשיפתן לשע"ח. סביר יותר שיידרש מעט יותר זמן כדי שייסוף השקל יורגש ברווחיות.

 

למרות ההאטה בסחר העולמי, לא ניכר קושי גדול במדד שמשקף מחסור בהזמנות ליצוא. במיוחד מפתיעה "חסינות" החברות התעשייתיות להאטה בעולם.

 

על הכלכלה העולמית אומר זבז’ינסקי כי היו לאחרונה לא מעט נתונים שעשויים להעיד שההאטה בפעילות התעשייה והסחר הגיעה לתחתית - מדד מנהלי הרכש הגלובלי עלה מעל 50 בחודש נובמבר בפעם הראשונה בחצי שנה. נרשמה עלייה במדד המדינות המפותחות, בהובלת אירופה, כאשר במתפתחות המדד נותר יציב. במיוחד בלטה העלייה בכל מדדי מנהלי הרכש בסין, הן בתחום התעשייה והן בשירותים.

 

למרות תוספת המשרות הגדולה, שוק העבודה האמריקאי נמצא בהאטה. תוספת המשרות החודשית בשוק העבודה האמריקאי הייתה גבוהה משמעותית מהתחזית (266 אלף משרות לעומת 180 אלף). גם הנתון לחודש הקודם עודכן כלפי מעלה. שיעור האבטלה נותר ברמה הנמוכה ב-50 השנים האחרונות.

 

אולם, נתוני המגמה מראים ששוק העבודה האמריקאי מושפע יותר ויותר מההאטה בכלכלה. תוספת המשרות השנתית הולכת ופוחתת, עיקר ההאטה בתוספת המשרות מתרחשת במשרות בעלות השכר הגבוה.

 

ההאטה בתחום התעשייה באה לידי ביטוי בעלייה במלאים במפעלים ואצל הסוחרים הסיטונאים. היחס בין המלאים למכירות במגזרים אלה עלה משמעותית בשנה האחרונה. קצב הגידול בהוצאות הבנייה שלא למגורים ירד, לעומת ההתאוששות בבנייה למגורים. במיוחד ירדו בשנה האחרונה הוצאות הבנייה לנדל"ן המסחרי. גם הבנייה לתעשייה ולמשרדים נחלשה, אך בשיעור מתון יותר.

 

אנחנו נמצאים כעת בראלי של "תקווה" בשוקי המניות ולא של "צמיחה" . השוק שעולה על סמך "תקוות לעתיד טוב יותר" מתרחש בתקופות של ירידה בצמיחה ומתאפיין בביצועים עודפים של המניות הגדולות על פני המדדים של המניות הקטנות יותר. היחס בין המדד MSCI Small Cap לבין MSCI World מתנהג במתאם גבוה עם הצמיחה בעולם. המניות הקטנות מנצחות בתקופות של האצה בצמיחה.

 

אנו מעריכים שבשנה הקרובה הכלכלה האמריקאית תיחלש יותר מאשר הכלכלות האחרות. לכן, המלצנו להקטין את החשיפה לשוק המניות האמריקאי ע"ח יתר השווקים. כדאי בעיקר לעשות זאת דרך הקטנת חשיפה למניות השורה השנייה בארה"ב.

 

הביצועים של המניות הקטנות בישראל תלויים בעיקר בתיאבון המשקיעים להשקעה בחו"ל. בשנה האחרונה חל קיטון בכמות הכספים שיצאו לחו"ל ועלייה בהיקף הכספים שזרמו לשוק המניות המקומי. במצבים כאלה, כפי שהיה גם בעבר, מדד ת"א 90 מציג בדרך כלל ביצועים עודפים על פני המדד ת"א 35. כדי שהזרימה לחו"ל תמשיך לקטון ולישראל לגדול, הצמיחה בחו"ל צריכה להישאר שברירית על רקע צמיחה יחסית יציבה בישראל שמאוימת בעיקר מהסיכונים הפוליטיים.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה