מיטב דש: הריבית בארה”ב צפויה לרדת בכל אחת משלושת הפגישות שנותרו עד סוף השנה

" להערכתנו, מגמת האטה בכלכלה האמריקאית ממשיכה ומתרחבת, במקביל להאטה בעולם"

חדשות ספונסר 09/09/2019 12:33

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מפרסם היום סקירת מאקרו ושווקים שבועית ואומר כי אין שינוי בגירעון התקציבי בישראל. למרות הצמיחה היציבה, גביית המיסים ממשיכה להיות נמוכה מאוד.

 

התאמת הגירעון ליעדי הממשלה עלולה להיות מאתגרת במיוחד נוכח ההאטה בצמיחה בעולם שספק אם תדלג על ישראל. הפעם, להבדיל מההאטה בצמיחה בשנים 2012 ו-2015, ההאטה בעולם הייתה בינתיים חזקה יותר מאשר בישראל, אך לא בטוח שכלכלת ישראל תמשיך להיות חסינה אם ההאטה בעולם תעמיק.

 

לפי נתוני המגמה, המשק כמעט לא יצר משרות חדשות מתחילת השנה. הירידה בקצב יצירת המשרות ניכרת בעיקר במגזר העסקי. גם קצב הגידול בשכר הממוצע, במיוחד במונחים ריאליים, התמתן. כתוצאה מהתפתחויות אלו, ירד קצב הגידול בסך השכר במשק, והוא צפוי להמשיך ולהאט בהשפעת ההתמתנות בגידול במשרות מחד והאטה בגידול בשכר הממוצע מאידך.

 

כוח נוסף שמניע את הצריכה הפרטית הנו האשראי הצרכני אשר התחיל להתכווץ בשנה האחרונה. מהנתונים שפרסם בשבוע שעבר בנק ישראל ניתן ללמוד על הירידה החדה במיוחד באשראי לרכישות הרכבים. במיוחד ניכרת הירידה בחברות כרטיסי אשראי, בהן צמח האשראי לרכבים בקצב של כ-25% בשנת 2017 והשנה נרשמה ירידה של 20% לעומת אשתקד.

 

בארה"ב, אומר זבז’ינסקי, הפגישה בין הנציגים האמריקאים והסינים שנקבעה לחודש אוקטובר לא תמנע כנראה את השלבים הבאים של העלאת התעריפים על היבוא הסיני לארה"ב המתוכננים לתחילת אוקטובר ולחודש דצמבר.

 

אנו מעריכים שהנתונים הכלכליים בארה"ב עשויים להיות מושפעים לטובה מכניסת התעריפים החדשים, כפי שקרה בגלי התעריפים הקודמים, כאשר החברות הזדרזו להצטייד ולצבור מלאים לפני בואם. הפעם לא רק המגזר העסקי יגביר צבירת מלאים, אלא גם הצרכן צפוי להצטייד מראש במוצרים הסינים לפני העלאת התעריפים על מוצרי צריכה שונים. אולם, לאחר כניסת התעריפים לתוקף צפויה ירידה חדה באינדיקאטורים.

 

התעשייה בארה"ב ממשיכה להאט, אינדיקאטורים רבים מצביעים על העמקת ההאטה בתעשייה וסחר החוץ בארה"ב. אנו מעריכים שקיימת האטה גם במגזר השירותים.

 

בשבוע האחרון פחתו מספר סיכונים גיאופוליטיים: הסינים והאמריקאים יפגשו בחודש אוקטובר. זה כנראה לא אומר שההסכם יחתם בקרוב, אך לפחות מקטין סיכון להפתעות לרעה בטווח הקרוב. 

 

נמנע הסיכון של יציאת בריטניה מגוש האירו ללא הסכם בטווח הקרוב. קמה ממשלה חדשה באיטליה שצפויה להיות פחות אנטי-אירופאית מהקודמת. בוטל החוק שבגללו החלו המהומות בהונג-קונג.

 

בשורה התחתונה, הרגעת כמה מוקדי סיכון חשובה, אך היא לא מבשרת על שינוי כיוון בכלכלה, אלא רק מצמצמת כמות הטריגרים שעלולים לגרום להאצת המגמה השלילית.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה