אסדת לוויתן תגיע לישראל בימים הקרובים

החלקים התפעוליים מהם בנויה האסדה יוצבו באמצעות העגורן הימי הגדול בעולם על גבי יסודות האסדה שהונחו בתחילת השנה

חדשות ספונסר 04/09/2019 11:56

א+א- 1

לווייתן, פרויקט האנרגיה הגדול בהיסטוריה של מדינת ישראל מגיע לשלבים הסופיים: הפקת הגז הטבעי ואספקתו ללקוחות בארץ ובאזור אשר צפויה לקראת סוף השנה. החלקים התפעוליים (TopSides), שמורכבים מחמש יחידות שונות המהוות יחדיו את אסדת לוויתן, צפויים להגיע לארץ בימים הקרובים על גבי ארבע דוברות. במקביל יגיע העגורן הימי (Semi-Submersible Crane Vessel) הגדול בעולם, שיראה מהחוף, יתמקם בסמוך ליסודות האסדה שהוצבו בתחילת השנה ויבצע, את מלאכת הרכבת האסדה.

 

תהליך ההנפה וההרכבה יימשך כארבעה שבועות, ובסופו יעזוב העגורן את האזור. במקביל תמשך עבודתם של מספר כלי שיט שנדרשים להמשך העבודות ההתקנה עד לתחילת ההזרמה המסחרית. מספר כלי השיט באזור יפחת בהדרגה במהלך החודשים הקרובים. יצוין כי על פי החלטת ועדת החוץ והבטחון, חל איסור שיט ברדיוס של כ- 3 קילומטרים מסביב לאסדה, מסיבות ביטחוניות ובטיחותיות.

 

אסדת לוויתן מוצבת במרחק של כ 10 ק"מ מהחוף בעומק מים של 86 מטרים, וגובהה 47 מטרים מעל פני הים. זרוע האסדה (BOOM), שהיא חלק ממערך הבטיחות של האסדה, מגיעה לגובה של 130 מטרים מעל פני הים. אורכם של סיפוני האסדה 102 מטרים ורוחבם 80 מטרים. משקלם 38 אלף טון.

 

במבנה התפעולי ממוקמים מתקני הטיפול בגז, מגורי צוותי העובדים, מרחבי עבודה, מנחת מסוקים, וכן לפיד שיופעל רק בעת הצורך, המהווה חלק ממערכת הבטיחות והפחתת הפליטות לאוויר מהאסדה, וממוקם בקצה הזרוע (BOOM). על האסדה מותקנות כל המערכות הנדרשות לתפעולה העצמאי ללא תלות במערכות חיצוניות. לאחר חיבור והרכבת מתקני התפעול יבוצעו בדיקות הרצה ((Comissioning טרם תחל ההפקה המסחרית.

 

העגורן, שירכיב את האסדה מצויד בשני מנופים בעלי יכולת הרמה של עד 10,000 טון כל אחד, אורכו 220 מטר, רוחבו 102 מטרים וגובהו מפני המים ועד קצה הזרועות כ- 195 מטרים מה שהופך אותו לספינת המנופים הגדולה בעולם. העגורן מתמחה בהרכבת יסודות ימיים, קיבוע מבנים ימיים, ויש לו יכולת ייחודית לעבוד במים עמוקים.

 

הפקת הגז הטבעי ממאגר לוויתן תאפשר הפחתה משמעותית בהיקף השימוש בפחם המזהם לייצור חשמל אשר לא התאפשרה כל עוד נישען המשק על מקור מפיק אחד של גז טבעי. הגז מלווייתן יאפשר סגירה של יחידות ייצור פחמיות בתחנת הכוח בחדרה והסבה של יחידות אחרות לייצור באמצעות גז טבעי, דבר שיביא לצמצום ניכר בזיהום האוויר, ויביא לכך שמשק החשמל הישראלי יוכל להתבסס כמעט באופן בלעדי על ייצור באמצעות גז טבעי ומקורות אנרגיה מתחדשת. בנוסף, בזכות ההפקה מלווייתן תייצא ישראל לראשונה בהיסטוריה כמויות משמעותיות של גז טבעי למדינות שכנות.

 

היקף כמות הגז הכוללת במאגר לוויתן (In Place) נאמדת ב-934 BCM שהם 33 TCF וכמות הגז הניתנת להפקה (Recoverable Reserves) עומדת על 605 BCM שהם כ- 22 TCF.

 

מאגר לוויתן הממוקם כ-125 קילומטרים מערבית לחיפה התגלה בדצמבר 2010, ונחשב למאגר הגז הטבעי הגדול ביותר שנתגלה בעולם בעשור הקודם. בעשרים שנות פעילותן המשותפת גילו נובל אנרג’י ודלק קידוחים (השותפות בלוויתן ביחד עם רציו) למעלה מ1000 BCM גז טבעי. 

 

השלב הראשון בפיתוח מאגר לוויתן, שעלותו 3.75 מליארד דולר, כולל פיתוח תת ימי המורכב מ- 4 קידוחי הפקה בעומק ממוצע של כ-5 ק"מ מתחת לפני הים. כל קידוח הוא בעל כושר הפקה של כ-300 MMcf גז טבעי מדי יום, עם יכולת הפקה שנתית של כ-12BCM.

 

הגז הטבעי מהמאגר יועבר באמצעות שני צינורות תת-ימיים באורך של כ-120 ק"מ ישירות לאסדת לוויתן שממוקמת כעשרה ק"מ מהחוף. הטיפול בגז ייעשה כולו בים, והגז המטופל יוזרם מהאסדה, באמצעות צינור כניסה תת קרקעי שחובר למערכת הולכת הגז הארצית של נתג"ז (נתיבי גז לישראל), כפי שהוגדר בתכנית המתאר הארצית ואושר על ידי הגורמים הרלבנטיים.

 

פרוייקט לוויתן הוא שותפות של נובל אנרג’י, דלק קידוחים ורציו.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    רווח עצום לאזרחי המדינה ואויר נקי וביטחון

    חי 07/09/2019 00:10