חדשות אנליסטים

אקסלנס: ככל שבנק ישראל משתהה בהורדת הריבית - זה בזבוז תחמושת

"פריצת הגירעון שכל כך חששתם ממנה שתתגלגל לאינפלציה בינתיים מתגלגלת בעיקר לפגיעה בביקוש המצטבר במשק, עם תכניות האוצר לקיצוצים רוחביים, ולא להעלאות מיסים"

חדשות ספונסר 17/07/2019 15:20

א+א- 1

הכלכלן הראשי של אקסלנס, אמיר כהנוביץ, מתייחס בסקירתו השבועית להתחזקות השקל מתחילת השנה, למרות ההיחלשות אתמול, ואומר כי "אם בנק ישראל יחזור לרכוש מט"ח השקל עשוי דווקא לזנק. בנק ישראל נמנע בתקופה האחרונה מרכישות מט"ח ועיקר הגידול ברזרבות נבע מרווחי הון.

 

הזינוק בשקל מתחילת השנה החל לעורר ספקולציות שבנק ישראל יחזור לרכוש מט"ח. אלא שלהערכתנו, ניסיון כזה יוביל דווקא לתוצאה הפוכה, כלומר - לזינוק של השקל. הסיבה לכך היא שרכישות מט"ח למעשה ילמדו שהפחתות ריבית לא על השולחן כרגע, מה שייתן ביטחון רב לגבי השקעה בשקל (לא סביר שנופתע בהפחתת ריבית), במיוחד כשרזרבות מט"ח גדולות הן סוג של סוכריה שספקולנטיים מאוד אוהבים, כשהן מגדילות את הביטחון ביציבות המטבע."

 

כהנוביץ מציין עוד בהקשר זה כי "התחזקות השקל בשנה האחרונה נמצאת במתאם גבוה מאוד עם מדד מניות ה-S&P500, מה שמעלה אפשרות שהריצה אליו קשורה גם לתופעת ה-RISK ON. כלומר, שהשקל מאופיין ע"י משקיעים כנכס בסיכון, כך שכל עוד המתאם נשמר והשווקים ימשיכו לרוץ- השקל ימשיך להתחזק איתם.

 

אפשרות אחרת היא שהמסביר של שניהם היא הריבית בארה"ב, כלומר - שצפי גובר להפחתה שלה בארה"ב דחף יחד הן את שוק המניות והן את השקל (כשבנק ישראל מתעכב להצטרפות למגמת ההפחתות והתשואות בארץ מובלות.) לאור המתאמים ,מוטב להסתכל כיום על החשיפה לדולר כגידור לשוק המניות".

 

כהנוביץ מתייחס גם למדיניות הריבית בישראל ובארה"ב: "יו"ר הפד נשאל בשבוע שעבר בעדותו לגבי הלקחים שלו מאירופה, שם כזכור צמיחה נמוכה, אינפלציה נמוכה וריבית שלילית, וענה שהלקח משם דומה ללקח מיפן - שמלכתחילה לא היה צריך לתת לאינפלציה לגלוש לרמות נמוכות כל כך. כלומר, צריך לעשות הכל כדי לא להגיע לשם.

 

לעומת הפד, בנק ישראל בשאננות מטרידה. לבנק ישראל אין הרבה תחמושת כדי שיוכל להרשות לעצמו לחכות עם הפחתת ריבית. ככל שהזמן עובר ובנק ישראל לא מוריד ריבית זה בזבוז תחמושת! הוא מסתכן בדיוק במה שפאואל חושש ממנו- התקררות מחירים שמזינה את עצמה. גם אם יתברר שכל סימני ההאטה היו מוטעים, מחיר הטעות שבהפחתה יהיה קטן, כשבמקרה הגרוע ביותר האינפלציה בישראל אולי תגיע למרכז היעד והכלכלה תצמח קצת יותר מהפוטנציאל".

 

לגבי כלכלת ישראל אומר כהנוביץ כי קיימים מספר חששות. חשש ליצוא - את האטת היצוא מישראל צריך להרוג עוד כשהיא קטנה. יצוא הסחורות מישראל ברבעון השני ירד לשפל של לפחות 6 שנים. חשש לצריכה הפרטית - ירידה חדה באמון הצרכנים בחודש יוני, המשך לירידה של חודש מאי, לרמתה הנמוכה ביותר מזה יותר משנתיים, ובשיעור הדו חודשי החד ביותר מאז 2015.

 

חשש להוצאות הממשלה - פריצת הגירעון יכולה להיות מנותבת להעלאות מיסים או לקירור הוצאות הממשלה, בינתיים תשובה ב’, הגירעון הגבוה מהיעד חילק את שוק ההון לשני מחנות, מצד אחד אלה שהעריכו שעכשיו נחווה העלאות מיסים, אינפלציה, העלאות ריבית ואללה איסטור. מצד שני אלה שהעריכו שנראה קיצוצים בממשלה, האטת הצמיחה, לחצים דפלציוניים, הורדות ריבית ואללה איסטור. 

 

למרות שהכל עדיין פתוח, עד כה צעדי האוצר מתקדמים בעיקר בתרחיש השני: ביום שני שעבר קיבלו כל משרדי הממשלה פניה להיערך לסבב קיצוצים נוסף, בהיקף רוחבי של 2.5 מיליארד שקל, שמתווספים להודעה מלני שלושה שבועות על קיצוצים של 1.2 מיליארד שקל.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    הורדת ריבית? מאיפה ההזיה הזו?

    אנליסטים רבים כתבו על עליית ריבית. ואני אמרתי שאין תנאים לעליה. אז עכשיו מדברים על ירידה? למה? איפה? אין לנו 2 אחוז ריבית להוריד ממנה.
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    ATUK19 17/07/2019 17:07